Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA senati luurekomitee toetas Venemaa sekkumist puudutavat luurehinnangut

Senati luurekomitee juhtiv demokraat Mark Warner (vasakul) ja vabariiklasest esimees Richard Burr.
Senati luurekomitee juhtiv demokraat Mark Warner (vasakul) ja vabariiklasest esimees Richard Burr. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA senati luurekomitee kinnitas kolmapäeval toetust riigi luureteenistuste hinnangule, mille kohaselt Venemaa sekkus 2016. aastal Ameerika Ühendriikide valimistesse ja astus samme, mis aitasid kandidaat Donald Trumpi.

Luurekomitee, kuhu kuuluvad nii vabariiklastest kui ka demokraatidest senaatorid, avaldas raporti kokkuvõtte ajal, mil president Trump on jätkuvalt avaldanud kahtlust Venemaa sekkumist puudutavate küsimuste suhtes, on nimetanud eriprokurör Robert Muelleri juhitud juurdlust "nõiajahiks" ning on peagi kohtumas Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, vahendasid Reuters, Raadio Vaba Euroopa, CNN ja Vox.

Tegemist ei ole siiski senati luurekomitee lõpliku raportiga, sest selle nimel töö jätkub, vaid tegu on seniste järelduste kokkuvõttega.

Senati luurekomitee rõhutas oma juurdlusele toetuvas teadaandes muuhulgas ka seda, et Venemaa jätkab ka praegu tegevust USA demokraatia õõnestamiseks.

"Ei ole mingit kahtlust, et Venemaa sekkus 2016. aastal enneolematus ulatuses meie valimistesse," märkis luurekomitee vabariiklasest esimees Richard Burr. "Luurekomitee töötajad on töötanud 14 kuud allikatega ja teinud analüüse, ja meil ei ole mingit põhjust seda hinnangut kahtluse alla seada."

Luurekomitee juhtiv demokraat Mark Warner ütles, et komitee töötajad on jõudnud veendumusele, et luurekogukonna hinnang oli täpne ja asjakohane. "Venemaa tegevus oli ulatuslik, põhjalik ja teostatud president Putini otsesel korraldusel selleks, et aidata Donald Trumpi ja kahjustada Hillary Clintonit."

Ühisavaldusele eelnes kinnine kuulamine, kus andsid teemast taas kord ülevaate ka NSA endine juht Michale Rogers, CIA endine juht John Brennan ja endine luurekoordinaator James Clapper.

Senati luurekomitee parteiülene järeldus erineb oluliselt esindajatekoja luurekomitee järeldusest, mis võeti vastu vaid vabariiklastest rahvasaadikute algatusel ja milles leiti, et Venemaa küll sekkus valimistesse, kuid motiiv - ehk soov Trumpi aidata - olevat küsitav. Esindajatekoja luurekomitee juht Devin Nunes on Venemaa asemel keskendunud rohkem väidetavatele reegliterikkumistele FBI-s. Esindajatekomitee luurekomitee juhtiv demokraat Adam Schiff on omakorda süüdistanud vabariiklasest kolleegi Trumpi kõneisikuks olemises ja presidendile jutupunktide tekitamises.

Pärast senati luurekomitee avaldust on ka mitmed juhtivad vabariiklased luurekogukonna hinnangule uuesti toetust avaldanud.

Senati tähtsuselt teine vabariiklane John Cornyn avaldas arvamust, et luurekogukonna hinnang on suures osas hästi teostatud.

"Ma arvan, et president kipub segamini ajama sekkumist ja kokkumängu ning ausalt öeldes on seal ülekaalukalt tõendeid sekkumise kohta ning pole tõendeid kokkumängu kohta," selgitas ta, kuid lisas, et tema arvates on puudujäägiks vaid see, et nn Steele toimikule pöörati alguses liiga palju tõsist tähelepanu.

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham kutsus omakorda esindajatekoja vabariiklasest kolleege leppima luurekogukonna hinnanguga. "Mida ma ütleks vabariiklastele: nemad (Venemaa - Toim.) võivad meid jahtida ka 2018. aastal ja seda nad tõenäoliselt ka teevad... Mul ei ole mingit põhjust luurekogukonna järeldusi kahtluse alla seada."

Venemaa sekkumise teemalist juurdlust teostavad nii esindajatekoja luurekomitee, senati luurekomitee kui ka eriprokurör Muelleri meeskond. Muelleri ülesandeks on ka uurida, kas valimiste ajal leidis aset mingi kokkumäng Trumpi meeskonna ja Venemaa vahel ning kas Trumpi poolt on selles küsimuses toimunud mingi õigusemõistmise takistamine.

Senati luurekomitee, sealhulgas demokraatidest liikmed, uurivad lisaks veel seda, kas ekspresident Barack Obama ja tema administratsioon tegutsesid Venemaa sekkumise ennetamisel ja paljastamisel liiga aeglaselt. Samuti analüüsitakse sotsiaalmeedia negatiivset rolli USA valijate mõjutamisel.

Valge Maja pole senati luurekomitee raportit veel pikemalt kommenteerinud, küll aga ütles pressiesindaja Hogan Gidley ajakirjanikele, et "president on olnud selles küsimuses väga selge ja öelnud mitu korda, et Venemaa sekkus meie valimistesse."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: