Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Bloomberg: Hansson on viie soosiku seas Euroopa Keskpanga presidendi kohale

{{1519028520000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Keskpanga itaallasest juht Mario Draghi astub ametist tagasi 2019. aasta oktoobris. Bloomberg reastas Euroopa ühele mõjuvõimsamale positsioonile soosikud, kelle hulgas on ka Eesti Panga juht Ardo Hansson.

Bloomberg märgib, et kes iganes Draghi järglaseks saab, tuleb tal astuda suurtesse kingadesse. Itaallase kaheksa aastat kestnud ametiajal on põhiline aur läinud kriisimeetmetele ja lubadusele vahendeid valimata euro stabiilsus säilitada.

Järgmise Euroopa Keskpanga presidendi valivad EL-i liikmesmaade valitsused. Uuel juhil lasub ülesanne jõuda stiimulpakettidest hoopis puhvrite kasvatamiseni kuniks järgmine majanduslanguse periood koidab.

Bloomberg küsitles veebruaris 43 majandusteadlast, kes ütlesid oma esikolmiku eelistuse, jagades vastavalt 3, 2 ja 1 punkti.

Iga kandidaadi skoor jagati maksimaalse võimaliku punktisummaga ja korrutati seejärel sajaga, et saada lõppskoor.

Nii saadud pingerida juhib pika edumaaga sakslane Jens Weidmann, kes on Deutsche Bundesbanki juht alates 2011. aastast. Enne seda oli Weidmann ametis Angela Merkeli nõunikuna. Weidmanni kasuks räägib ka asjaolu, et Saksamaa kui Euroopa suurim majandus pole seni eurotsooni keskpanga tipus juhtinud.

Jens Weidmann Autor: Reuters/Scanpix

Weidmannile järgnevad Prantsusmaa keskpanga juht Francois Villeroy de Galhau ja Iirimaa keskpanga juht Philip Lane.

Neljandal positsioonil on rahvusvahelise valuutafondi (IMF) juht Christine Lagarde ning tema kannul viiendal kohal on Eesti Panga juht Ardo Hansson.

Hanssoni kohta toob Bloomberg välja, et Chicagos sündinud 59-aastane "Estonian Reformer" on olnud üks järjekindlamaid kriitikuid varaostudele, mis algasid 2015. aastal.

Hansson: ma ei ole huvitatud

Ardo Hansson ütles ERR-ile, et on neid spekulatsioone lugenud, kuid pole ise Euroopa Keskpanga juhi kohast huvitatud.

"Väga tore, kui selliseid jutte räägitakse. Aga praegusel ajal ei ole ma sellisest ametist ise huvitatud, eelkõige isiklikel põhjustel," lausus ta.

Edetabelisse mahuvad veel Hollandi keskpanga juht Klaas Knot, Soome keskpanga juht Erkki Liikanen, ESM-i juht Klaus Regling, Soome keskpanga nõukogu liige Olli Rehn, Hispaania keskpanga juht Luis Maria Linde ja Sloveenia keskpanga juht Bostjan Jazbec.

Soosikute pingerida (skoor sajast):

Jens Weidmann 84
Francois Villeroy de Galhau 26
Philip Lane 23
Christine Lagarde 15
Ardo Hansson 12
Klaas Knot 11
Erkki Liikanen 8
Klaus Regling 7
Olli Rehn 6
Luis Maria Linde 5
Bostjan Jazbec 1

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: