Kataineni kiri näitab, et Barroso on teinud Goldman Sachsi nimel lobitööd

Euroopa Komisjoni endine president José Manuel Barroso.
Euroopa Komisjoni endine president José Manuel Barroso. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Asjaolu, et Euroopa Komisjoni endine president José Manuel Barroso on teinud praeguses Komisjonis lobitööd investeerimispanga Goldman Sachs huvides, sai teisipäeval kinnitust, kui avalikkuse ette jõudis Komisjoni asepresidendi Jyrki Kataineni kiri.

Väljaanne EUobserver vahendab, et Katainen tunnistab jaanuari lõpus lobitöö läbipaistvuse nimel tegutsevale mittetulunduühingule Corporate Europe Observatory saadetud kirjas Barrosoga kohtumist.

"Tõepoolest, ma kohtusin härra Barrosoga Goldman Sachsist 2017. aasta 25. oktoobril Brüsselis Silken Berlaymonti hotellis," selgitas eurovolinik Katainen.

Kataineni kohtumiste registris oli see kokkusaamine küll kirjas, kuid ainult märkega "The Goldman Sachs Group, Inc. (GS)" ehk Barroso nime avalikus registris ei olnud.

Portugali ekspeaministrist Barrosost, kes oli Euroopa Komisjoni presidendiks aastatel 2004-2014, sai vaid mõni päev pärast Brexiti referendumi tulemuse selgumist 2016. aastal investeerimispanga Goldman Sachs nõunik, kelle ülesandeks oli anda nõu klientidele, kuidas Brexiti tagajärgedega toime tulla. Barroso ametiajal oli aga Goldman Sachsil oluline roll finantskriisis, mis ka Euroopa Liidu riike räsis. Barroso karjäärivalik pälvis palju etteheiteid ning kriitikute arvates oli Barroso hea näide nn pöördukse sündroomist, kui poliitika või ametnik asub pärast tööd avalikus sektoris tegema täpselt samal teemal lobitööd erasektoris.

Kusjuures Barroso oli varem kinnitanud oma järeltulijale Jean-Claude Junckerile, et tal ei ole kavas teha lobitööd oma uue tööandja nimel. "Ma ei ole teinud Goldman Sachsi huvides lobitööd ja ma ei kavatse seda ka teha," kirjutas Barroso Euroopa Komisjoni presidendile Junckerile saadetud kirjas.

Kataineni kiri aga viitab paraku vastupidisele.

Barroso juhtum on üks põhjustest, miks Junckeri juhitud Komisjon on tulnud välja algatusega ehk nn käitumisjuhendiga sarnaste olukordade edaspidiseks ennetamiseks.

Katainen: tegu oli kahe vana sõbra väikese õllejoomisega

Katainen lükkas Ylele antud kommentaaris tagasi väited, justkui oleks Barroso tema suunal lobitööd teinud.

"On tegelikult ekslik väita, et ta tegi lobitööd. Kui keegi selles olukorras oli lobisti rollis, siis olin see eelkõige mina, kes ma rääkisin talle meie agendadest kaitsepoliitika ja kaubanduse vallas ning ka Euroopa tuleviku teemal," selgitas Komisjoni asepresident.

"Minu sooviks oli, et ta edastaks sõnumit, et Euroopa on liikumas. Tegemist oli eelkõige kahe vana sõbra väikese õllejoomisega," lisas Katainen.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja Margaritis Schinas märkis omakorda, et kohtumine vastas kõikidele reeglitele, mis puudutab eurovolinike kohtumisi lobistidega. "Rõhutan, et kohtumine toimus 36 kuud pärast seda, kui Barroso lahkus Komisjoni juhi kohalt," sõnas kõneisik.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: