Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alkoholireis Lätti – kõige halvem kingitus

Ostjad ALKO1000 alkoholipoes Lätis Valkas Eesti piiri ääres.
Ostjad ALKO1000 alkoholipoes Lätis Valkas Eesti piiri ääres. Autor/allikas: ERR

Umbes 4000 inimest on leidnud, et parim viis Eesti Vabariigi aastapäeva tähistada on protestireisiga Lätti. Ei ole, leiab Marek Sammul oma lugejakirjas.

EV100 kingituste hulgas on imepäraseid. Näiteks hümni sõnade GPS-kirjutamine ühiste jalutuskäikudega. Austab hümni päriselt, mitte populistliku seaduseelnõumänguga, viib inimesed värske õhu kätte liikuma ja toetab nõndaviisi tervislikke eluviise. Palju head korraga. Ilus ja mõtestatud.

Aga Eestis on kombeks, et tõrvatilk peab ikka meepotis olema. Nõnda on umbes 4000 inimest leidnud, et parim viis Eesti Vabariigi aastapäeva tähistada on protestireisiga Lätti. Aiva selleks, et tuua sealt odava(ma)t alkoholi ja bensiini.

Ürituse algataja kirjutab oma üleskutse lõpus selgituseks: „Üritan anda enda pisikese osa selleks, et muuta nii enda, oma pere kui ka kõigi Teie elu paremaks.“ Kuidas küll Eesti (aktsiisi)kaotuse suurendamine elu Eestis paremaks muudab, on minu jaoks müstika. Ei tehta ju nõnda kingitust mitte Eestile, vaid pigem Lätile.

Meenub, et J. R. R. Tolkieni romaanide kääbikutel olnud kombeks, et sünnipäevadel teeb hoopis sünnipäevalaps kingitusi oma külalistele. Ehk oleme seda kommet üle võtmas?

Aktsiisitõusude vastu protestimine on loomulikult igaühe õigus. Kui ei meeldi, tuleb seda öelda. Parim koht on valimised, aga ka teisi võimalusi võib julgesti kasutada. Samas peaks meeles pidama, et iga võimalus ei ole mõistlik, nii mõnigi pole ilus ja nii mõnigi pole patriootlik. Eesmärk ei pühenda iga abinõud. Eesti 100. sünnipäeval võiks patriootlikkusele mõelda ja mõelda ka nendele, kes kõige enam mure käes kannatavad. Teadupärast löövad aktsiisitõusud kõige enam ääremaade elanike pihta. Siis võiks ju aktsiooni plaanida nii, et protest kõlab, aga samas saavad hädalised abi.

Head korraldajad! Praegu veel jõuate Te oma ürituse ringi teha viisil, mis on isamaaline, aga on samamoodi protest aktsiisitõusude vastu.

Kui teil on tingimata vaja kustutada alkoholijanu, sõitke kas või Setomaale ja ostke handsat. Ja kui te juba sealkandis olete, võtke oma nädala toiduvaru kõige piiriäärsemast Eesti poest, mis leiate. Eesti sünnipäevaüritus peab toetama elu Eestis. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: