Vene kohus ei lubanud lavastajal sureva emaga kohtuda, kuid matusele lubati

Vene lavastaja Kirill Serebrennikov Moskva kohtus 2018. aasta jaanuaris.
Vene lavastaja Kirill Serebrennikov Moskva kohtus 2018. aasta jaanuaris. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Moskva kohtus koduaresti pikendamist puudutaval istungil märkis lavastaja Kirill Serebrennikov, et Vene võimud olid tal lubanud 19. veebruaril käia oma ema matustel. Samas oli kohus poole aasta jooksul vastanud alati eitavalt tema taotlustele minna oma raskelt haige emaga veel enne viimase surma kohtuma.

"Jumal olgu sinuga, ära vabasta mind koduaresti alt. Kuid lase Malobrodski eeluurimisvanglast välja," rääkis kohtunikule Serebrennikov viidates kaaskahtlustavale, Gogoli keskuse endisele direktorile Aleksei Malobrodskile. Lavastaja lisas, et selline otsus oleks hea kohtuniku karmale, vahendas Meduza.

Kohtunik otsustas lõpuks jätta kõik nn Seitsmenda Stuudio juhtumi kahtlustatavad sinna, kus nad hetkel on - Malobrodski jääb eeluurimisvanglasse, Serebrennikov ja Seitsmenda Stuudio endine peadirektor Juti Itin koduaresti.

Kahtlustuse kohaselt pettis Serebrennikov raha välja riikliku kultuurirahastuse raames 2011.-2014. aastani. Politseijuurdlus puudutab Serebrennikovi loodud teatriprojekti Platvorm, mille raamatupidaja, kes on samuti juhtumi asjus kohtu all, on süüdistanud lavastajat projektile mõeldud summade omastamises ning kogu petuskeemi juhtimises.

Kokku kahtlustavad võimud Serebrennikovi, Malobrodskit ja Itinit 133 miljoni rubla ehk ligi kahe miljoni euro omastamises. Tegemist olevat olnud riigi poolt teatriprojektideks eraldatud rahaga.

Lavastaja on viimastel aastatel kritiseerinud kunsti üha rangemalt tsenseerimist Venemaal ja nentinud, et võimud on naasmas "kõige labasema Nõukogude praktika juurde". Kremli-kriitikute hinnangul ongi kohtuasi osa kultuuriringkondade vaigistamise kampaaniast.

Süüdimõistmise korral ähvardab lavastajat kuni kümne aasta pikkune vanglakaristus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: