Vene kohus vabastas Serebrennikovi koduarestist

{{1554719040000 | amCalendar}}
Kirill Serebrennikov varasemal pildil
Kirill Serebrennikov varasemal pildil Autor/allikas: Maxim Shemetov/Reuters/SCANPIX

Moskva linnakohus vabastas esmaspäeval tunnustatud vene lavastaja Kirill Serebrennikovi koduarestist, kuid keelas tal riigist lahkuda, koduarestist vabanesid ka tema kaaskohtualused Sofja Apfelbaum ja Juri Itin.

Moskva linnakohus pööras ümber möödunud nädala madalama astme kohtu otsuse pikendada Serebrennikovi kinnipidamist kolme kuu võrra, ütles tema advokaat AFP-le.

Nüüd saab mees jätkata töötamist ja suhtlemist, kuniks ta püsib Moskvas, ütles advokaat Dmitri Haritonov.

"Ta saab lahkuda korterist, ta saab töötada, aga ta ei saa Moskvast lahkuda," sõnas advokaat ja lisas, et kaitsemeeskond on otsusega rahul. "Tema suhtlemist ei piirata".

"Kõik ei ole veel lõppenud. Peame jätkama kohtus oma süütuse tõendamist," ütles Serebrennikov sõltumatus uudisteportaalis Meduza avaldatud videos, tänades "kõiki, kes meid toetasid ja meile kaasa elasid".

Koduaresti tingimusena oli lavastajal lubatud korterist väljas viibida vaid piiratud aja, näiteks trennis käies, mis tegi töötamise keeruliseks.

Ta ütles uudisteagentuurile Interfax, et plaanib nüüd tööle naasta.

"Ma tähistan praegu, kuid naasen peagi tööle. See ei ole psühholoogiliselt kerge, kuid on nii palju, mida teha, meil on lavastused ja proovid," ütles Serebrennikov. 

Vene presidendi kultuurinõunik Vladimir Tolstoi nimetas Serebrennikovi vabastamist heaks uudiseks, öeldes, et "seda tulnuks teha juba ammu".

Serebrennikovi süüdistatakse riigi poolt teatriprojektile eraldatud rohkem kui kahe miljoni dollari (133 miljonit rubla) omastamises. Ta ise kinnitab, et kasutas raha ettenähtud otstarbel.

Süüdistajad väidavad, et Serebrennikov ja tema kaaskohtualused varastasid aastatel 2011-2014 interdistsiplinaarsele kaasaegse kunsti projektile Platforma eraldatud raha.

Lavastaja peeti kinni 2017. aasta augustis Peterburis, kus tal olid käsil filmivõtted. Kohus algas oktoobris kinniste istungitega.

Poolehoidjad näevad tema vastu algatatud kohtuprotsessis võimude püüet loomevabadust maha suruda.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: