ÜRO juht ärgitas desarmeerimist taaselustama

ÜRO peasekretär Antonio Guterres.
ÜRO peasekretär Antonio Guterres. Autor/allikas: Jean-Guy Python/AFP/Scanpix

ÜRO peasekretär käivitas esmaspäeval enda sõnul uue algatuse üleilmse desarmeerimise taaselustamiseks, hoiatades, et kasvavad relvamüüginumbrid ja tuumapinged nõuavad täiendavaid jõupingutusi surmarelvade leviku ohjeldamisel.

ÜRO peasekretär António Guterres projekti üksikasjadesse ei laskunud, kuid ütles selle eesmärgiks olevat anda suund ja uus hoog globaalsele desarmeerimisagendale.

Ta lausus ÜRO desarmeerimiskonverentsil Genfis, et soovib ümber korraldada ummikseisu toonud lähenemised ja tagasi pöörata viimaste aastate arengud.

ÜRO deklareeritud eesmärk tuumavabast maailmast on kauge väljavaade, arvestades maailmas eksisteerivat 150 000 tuumarelva, märkis Guterres.

Ta lisas, riigid on loobunud liikumisest relvajõudude suuruse ja eelarve kärpimise suunas ja tõstnud taas au sisse sõjalise jõu.

"Samal ajal on üleilmne relvakaubandus kasvanud tempos, mida pole nähtud külmast sõjast saadik," lausus Guterres.

ÜRO desarmeerimiskonverentsil ei ole kahe aastakümne jooksul õnnestunud kõikehõlmava kokkuleppeni jõuda ning riigid süüdistavad üksteist olemasolevate lepete rikkumises.

Kuid Guterresi sõnul on ta teinud oma kõrgeimale desarmeerimisametnikule, Jaapani diplomaadile Izumi Nakamitsule ülesandeks pidada ÜRO süsteemis ja liikmesriikidega nõu, et kokku panna strateegia, mis taastaks desarmeerimise kui ÜRO töö lahutamatu komponendi rolli.

Guterres lisas, et denukleariseerimisele lisaks on vaja luua strateegia keemiarelvade keelu jõustamiseks, ja vahendid toimetulekuks ohtudega, mida kujutavad endast uued tehnoloogiad, nagu autonoomsed relvasüsteemid, mida tuntakse ka tapjarobotitena.

"Me ei saa endale lubada üleilmse desarmeerimise edasist kokkuvarisemist. Peame sellele kiiresti tagasikäigu andma," lisas ta.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: