Mogherini: Euroopa Liit ei ole Ukraina aitamisest väsinud

Federica Mogherini ja Petro Porošenko Kiievis.
Federica Mogherini ja Petro Porošenko Kiievis. Autor/allikas: Valentin Ogirenko/Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu välispoliitkajuht Federica Mogherini ütles esmaspäeval, et EL ei ole Ukraina abistamisest väsinud ja seda näitavad ka Vene-sanktsioonide laiendamine ning Kiievile antav finantsabi.

Ukrainat esmaspäeval külastanud Mogherini väljendas visiidil oma tugevat toetust, kuid kannustas sealseid võime ühtlasi rohkem pingutama korruptsiooniga võitlemisel ning looma korruptsioonivastast kohut vastavalt niinimetatud Veneetsia komisjoni soovitustele, vahendas Reuters.

Mogherini ütles, et Ukraina on tähtsate reformidega muljetavaldavalt edasi liikunud, kuid vaja on veelgi enamat.

Euroopa Liit kavatseb uue, miljardi euro suuruse abipaketi esimese ülekande Ukrainale teha enne selle aasta lõppu, kuid abi andmise tingimuste üle on Mogherini sõnul vaja veel aru pidada.

"Meie toetuses Ukrainale ei ole väsimuse märke ning muu hulgas seepärast, et oleme näinud tulemusi," rääkis Mogherini Ukraina presidendi Petro Porošenkoga peetud pressibriifingul.

Lisaks ütles Mogherini, et mis puudutab Ukraina liitumist EL-iga, tuleb esiteks tagada assotsiatsioonileppe ja selle vabakaubandusala puudutavate sätete täitmine.

Porošenko avaldas hiljem ärifoorumil esinedes veendumust, et korruptsioonivastase kohtu loomisel suudetakse leida kompromiss, mis rahuldab Veneetsia komisjoni ja on samal ajal vastavuses Ukraina õigusega.

Kui läänemeelsed Ukrainas 2013.-2014. aasta Maidani meeleavalduste järel võimule tulid, toetas neid ka lääs, kuid kriitikud on süüdistanud Porošenkot ja tema valitsust soovimatuses reforme ellu viia. See omakorda on andnud alust juttudele lääne Ukraina-väsimusest, peegeldamaks frustratsooni, mida riigi aeglane edasiliikumine tekitab. Üks kitsaskohti on just vaidlus korruptsioonivastase kohtu seaduse üle.

Ukraina peab seaduse vastu võtma, et Rahvusvaheliselt Valuutafondilt (IMF) abi saamiseks kvalifitseeruda, kuid IMF on väljendanud tõsist muret, et seaduseelnõu ei taga uue kohtu sõltumatust. Eelnõu läbis märtsis esimese lugemise.

Porošenko ütles, et eelnõu lõplik tekst koostatakse vastavuses Veneetsia komisjoni soovitustele, Ukraina seadusandlusele ja põhiseadusele.

Samal ajal kui Mogherini esmaspäeval Kiievis viibis, tegi EL teatavaks Vene-sanktsioonide pikendamise veel kuue kuu võrra.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: