Ukraina asepeaminister tunnistas, et olukord Donbassis ei ole paranenud

Foto: SIPA/Scanpix

Läinud nädalal peetud Eesti Idapartnerluse Keskuse viiendal aastakonverentsil räägiti muude teemade kõrval ka olukorrast Ukrainas ja eriti Ida-Ukrainas.

Pikalt kestnud sõjaolukord ei ole Ida-Ukrainas muutunud ja ainuüksi selle aasta paari kuuga on surma saanud paarkümmend Ukraina sõdurit. Ukraina asepeaminister Ivanna Klympush-Tsintsadze tunnistas "Välisilmale", et mingeid arenguid või muutusi ei ole märgata.

"Kahjuks me oleme ikka keset teravat konflikt, tulist sõda, meie enda territooriumil agressorriigi Venemaa vastu. Ja kahjuks selle aasta kahel esimesel kuul on tapetud 22 meie sõdurit ja rohkem kui sada on saanud haavata. Lisaks veel hävitatud infrastruktuur, mille parandamine on tehtud võimatuks, näiteks veetorustiku parandamine ja elektriliinid, mis on olulised meie inimestele, kes elavad selles piirkonnas," selgitas minister.

"Seega, me ei näe tegelikult mingit tahet Venemaa Föderatsiooni poolt täita Minski lepet ja tagada inimeste esmased vajadused. Näib, et kogu protsess on ebaselge ja arenguid ei ole viimastel kuudel olnud," lisas ta.

Küsimusele, kas Donbassi olukord on muutunud Euroopa jaoks nn "unustatud sõjaks", vastas Klympush-Tsintsadze järgnevalt:

"Mina seda ei ütleks, sest me oleme tänulikud kõigile Euroopa Liidu riikidele toetuse ja sanktsioonidepoliitika eest. Me väärtustame seda. Ma tahaks öelda ka seda, et Eesti on alati toetanud meie suveräänset terviklikkust ja iseseisvust. Sisuliselt on see kõikide riikide seisukoht karistus Venemaa valekäitumise ja brutaalse rahvusvaheliste seaduste rikkumiste eest. Ma loodan, et see kestab ajani, kui Venemaa hakkab järgima rahvusvahelisi kokkuleppeid."

"Välisilma" stuudios kommenteeris olukorda Ukrainas ajaloolane Igor Kopõtin.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: