Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juncker nimetas Putinit sõbraks ja avaldas soovi Moskvaga suhteid taastada

Juncker ja Putin 2012. aastal.
Juncker ja Putin 2012. aastal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker nimetas intervjuus Hollandi ajalehele Trouw Venemaa presidenti Vladimir Putinit "oma sõbraks" ning avaldas arvamust, et ilma Moskvata mingit Euroopa julgeolekuagendat olla ei saa.

Luksemburgi endine peaminister rääkis laupäeval avaldatud intervjuus ka seda, et Euroopa on rahvusvahelisel tasandil mõju kaotamas ning peaks ülejäänud maailma rohkem kuulama, vahendas Politico.

Juncker rõhutas, et Euroopa ja Venemaa vahel tuleb kontaktid taastada ja loobuda "Külma sõja retoorikast". "Minu sõber Vladimir Putin - sest me oleme olnud sõbrad aastaid, kuigi tänapäeval ei tohi öelda, et Putin on su sõber - oli omal ajal väga ebameeldivalt puudutatud ühest president Obama lausest, kus ta (2014. aastal Haagis - Toim.) ütles, et Venemaa on ainult regionaalne jõud," rääkis ta.

"Kui on üks asi, mida Venemaa ei ole, siis see on just see. Me peame õppima uuesti venelastega võrdsetel alustel, silmast silma rääkima," lisas Euroopa Komisjoni president.

"Me peame kontaktid Venemaaga taastama," jätkas Juncker. "Venemaal on suur roll. Euroopa julgeolekuagendat ilma Venemaata ei ole. Mulle ei meeldi praegune Külma sõja retoorika."

Juncker hoiatas ka, et Euroopa mõjuvõim ülemaailmsel areenil on kahanemas ja teiste oluliste mängurite oma on samal ajal kasvamas.

"Me eurooplased arvame mõnikord, et me oleme maailma ülemused," selgitas ta. "Me unustame ära, et me oleme väike ja nõrk osa maailmast. Me kaotame majanduslikku jõudu. Me oleme aeglaselt, kuid kindlalt kukkumas 25 protsendilt maailma rahvamajanduse kogutulust 18-16 protsendi juurde."

"Me oleme ka demograafiliselt kaotajate poolel," sõnas Juncker. "Me eksisteerime kultuuriliselt, kuid me ei ole domineerivad. Seega ma kutsun kõiki siin üles näitama rohkem tagasihoidlikkust. Me peame tõepoolest kuulama ülejäänud maailma."

Juncker andis intervjuus ka mõista, et mõned EL-i liikmesriigid, sealhulgas Holland, on silmakirjalikud, kui nad kritiseerivad tema püüdlusi anda Euroopa Komisjonile suuremat poliitilist rolli.

"Naljakas asi on see, et peaministrid, kellele ei meeldi poliitiline Komisjon, sealhulgas Mark [Rutte], pöörduvad esimesena kohe meie poole, kuid neil on kodus poliitiline probleem," lausus Juncker.

Hiljuti Saksa väljaandele Der Spiegel antud intervjuus nimetas Rutte Junckerit väljapaistvaks Komisjoni presidendiks, kuid lisas: "Kui ta korduvalt kinnitab, et Komisjon on poliitiline, siis pean ma oma vastuseisu väljendama."

Junckeri ja tema Komisjoni ametiaeg lõpeb 2019. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: