Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa riigid mõistsid hukka keemiarelva kasutamise Salisburys

{{1520952480000 | amCalendar}}
Eesti välisminister Sven Mikser.
Eesti välisminister Sven Mikser. Autor/allikas: Välisministeerium

Euroopa riikide liidrid ja Euroopa Liidu esindajad mõistsid teisipäeval hukka keemiarelva kasutamise Suurbritannias Salisburys.

Saksa kantsler Angela Merkel ütles teisipäeval, et Venemaa peab andma kiiresti vastused Briti valitsuse legitiimsetele küsimustele seoses endise spiooni Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumiga.

Merkeli kantselei teatel oli Saksa kantsleril teisipäeval telefonivestlus Briti peaministri Theresa Mayga ning ta mõistis närvigaasirünnaku "kõige karmimal viisi hukka".

Merkel kinnitas Mayle, et ta suhtub väga tõsiselt Londoni hinnangusse Venemaa tõenäolisest vastutusest rünnaku eest.

Saksa kantsler kutsus ka Venemaad koheselt ja täielikult avalikustama oma keemiarelvaprogrammi Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW).

Saksa välisminister Sigmar Gabriel ütles, et Venemaa seotus endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisega Suurbritannias oleks väga tõsine asi.

"Me oleme selles küsimuses solidaarsed meie Briti sõpradega ja tihedas kontaktis Briti valitsusega," ütles Gabriel pärast jutuajamist oma Briti kolleegi Boris Johnsoniga.

"Kui saab kinnitust, et selle taga on Venemaa, siis on see väga tõsine asi," sõnas ta.

Macron mõistis hukka Vene eksspiooni ründamise Suurbritannias

Prantsuse president Emmanuel Macron mõistis teisipäeval "vastuvõetamatuna" hukka närvigaasirünnaku Vene eksspiooni Sergei Skripali ja tema tütre vastu Suurbritannias ning väljendas oma täielikku solidaarsust Briti valitsusega.

"President mõistis vastuvõetamatu rünnaku hukka ja kinnitas Prantsusmaa panustamist võitlusse karistamatuse vastu, kui tegemist on keemiarelva kasutamisega," ütles Macroni kantselei avalduses.

Macron vestles esmaspäeva õhtul telefoni teel Briti peaministri Theresa Mayga, kes teavitas Prantsuse liidrit Skripali-juhtumi uurimise senistest tulemustest ning vastustest, mida ta loodab Moskvalt saada, lisati Pariisi avalduses.

Timmermans ärgitab EL-i vastama Skripalite mürgitamisele ühiselt

Euroopa Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans ärgitas teisipäeval Euroopa Liitu vastama ühiselt Vene eksspiooni mürgitamisele Inglismaal.

"Me ei saa lasta kasutada närvimürki meie ühiskondades. Sellega peaksime me kõik tegelema," lausus Timmermans Euroopa Parlamendi liikmetele.

"On äärmiselt tähtis, et need, kes toimunu eest vastutavad, näeksid selgelt, et Euroopas on üheseltmõistetav, vankumatu ja väga tugev solidaarsus," lisas Euroopa Komisjoni tähtsuselt teine liige.

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis väljendas muret seoses endise topeltagendi Sergei Skripali mürgitamisega Suurbritannias ja ütles, London võib arvestada Euroopa Liidu toetusega, edastas teisipäeval agentuur EFE.

"Me oleme olukorra pärast väga mures, muu seas selle pärast, mida Suurbritannia on praeguseks avastanud, ja loomulikult võib Suurbritannia arvestada EL-i solidaarsusega selles küsimuses," ütles Dombrovskis ajakirjanikele.

Majandus- ja rahandusvolinik Pierre Moscovici ütles omalt poolt, et mürgitamisjuhtumit arutatakse teisipäevasel kohtumisel. Samas märkis ta, et Brüssel jälgib Suurbritannias toimuvat väga tähelepanelikult.

Mikser: keemiarelva kasutamine tänapäeva Euroopas on šokeeriv

Välisminister Sven Mikser taunis keemiarünnakut Suurbritannias Salisburys ning ütles, et keemiarelvade kasutamine tänapäeva Euroopas on šokeeriv.

"Eesti on sügavalt mures ja häiritud sellest, et 4. märtsil kasutati Ühendkuningriigis keemiarelva, mis tekitas ohtliku mürgistuse Sergei ja Julia Skripalil ning seadis ohtu sadu inimelusid," märkis Mikser.

Ta meenutas, et Salisbury rünnak oli esimene keemiarelva kasutamine Euroopas alates Teisest maailmasõjast.

"Oleme šokeeritud, et isegi tänapäeval võime Euroopas seista silmitsi selliste relvade kasutamisega. Tegemist on rahvusvahelise õiguse ja korra jõhkra rikkumisega, mis näitab inimeste elude ja kannatuste täielikku eiramist," lisas ta.

Mikser kinnitas, et usaldab Suurbritannia uurimise tulemusi. Ta kutsus rahvusvahelist üldsust tegema koostööd.

Samuti kutsus Mikser Venemaad üles rahvusvahelisele kogukonnale kinnitama oma oktoobris 2017 tehtud keemiarelvade täieliku hävitamise deklaratsiooni kehtivust ning tagama relvastuskontrolli režiimide efektiivsuse.

"Avaldame Ühendkuningriigile, oma liitlase ja sõbrale, täielikku toetust selle juhtumi lahendamisel," teatas minister.

Läti mõistis hukka keemiarelva kasutamise Salisburys

Läti mõistab jõuliselt hukka keemiarelva kasutamise Ühendkuningriigis Salisbury linnas, teatas Läti välisministeerium teisipäeval.

Inglismaal Salisburys mürgitati 4. märtsil Venemaa endine spioon Sergei Skripal ja tema tütar Julia. Rünnakus kasutati närvimürki Novitšok.

Ministeeriumi sõnul tuleks närvimürgi kasutamist pidada keemiarünnakuks ning rahvusvaheliste normide ja seaduste raskeks rikkumiseks.

"Läti on valmis osutama liitlastele vajaminevat toetust ning selles kaasuses töötama Euroopa Liidus ja NATO-s ühistegevuste leppe saavutamise nimel. Nendele, kes kavandasid ja sooritasid selle rünnaku NATO liikmesriigi territooriumil, tuleb vastata kohaselt ja tugevalt," ütles ministeerium.

"Läti toetab Ühendkuningriigi püüdlusi viia läbi uurimine selle kuriteo asjalolude väljaselgitamiseks," lisas ministeerium.

See mürgitamine kinnitab vajadust tugevdada keemiarelvade keelustamise konventsiooni rakendamist, lisati teates.

Taani: keemiarelva kasutamine Inglise linnas meenutab külma sõda

Keemiarelva kasutamine rahumeelses Inglismaa linnas meenutab külma sõda, ütles Taani peaminister teisipäeval.

Lars Løkke Rasmussen kommenteeris Venemaa endise spiooni Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamist Lõuna-Inglismaal Salisburys.

Taani konsulteerib "meie liitlastega, milliste vastumeetmetega see võib päädida", lisas ta Taani telekanalile TV2.

Lisaks avaldas Rasmussen kaastunnet mürgitamise ohvritele ja väljendas solidaarsust Suurbritanniaga.

Briti peaminister Theresa May ütles Briti parlamendile, et 4. märtsil toimunud rünnakus on "väga tõenäoliselt" süüdi Venemaa. Briti politsei ja luure teatel mürgitati Skripalid Venemaa sõjatööstuses toodetud närvimürgiga Novitšok.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: