Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Macron toetab Londoni süüdistusi Venemaa aadressil

Prantsusmaa president Emmanuel Macron jaanuaris Inglismaal Sandhursti sõjaväeakadeemias.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron jaanuaris Inglismaal Sandhursti sõjaväeakadeemias. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron avaldas neljapäeval toetust Suurbritannia süüdistusele, mille kohaselt vastutab Venemaa Sergei Skripali ja viimase tütre mürgitamise eest. Prantsuse riigipea märkis oma avalduses, et juhtumile pole muud usutavat seletust.

"Alates nädala algusest on Suurbritannia hoidnud Prantsusmaad põhjalikult kursis Briti uurijate poolt kogutud tõenditega, mis viitavad sellele, et Venemaa on rünnaku eest vastutav, vahendas France24 presidendi sõnu.

"Prantsusmaa jagab Suurbritannia hinnangut, et muud usutavat seletust ei ole ning kinnitab taas solidaarsust oma liitlasega," edastas Prantsuse presidendi kantselei pärast Macroni ja Briti peaministri Theresa May telefonikõnet.

Macron ja May mõistsid hukka igasuguse keemiarelvade kasutamise ja nõustusid, et rünnakule vastamises on oluline ühtsus Euroopas ja transatlantilisel tasandil, lisati teates.

Macron ütles hiljem riigi lääneosa külastades ajakirjanikele, et teeb otsuse võimalike meetmete asjus lähipäevadel. "Kõik annab meile põhjuse olla veendunud selles, et vastutus lasub Venemaal. Ma teatan lähipäevadel meetmetest, mida meil on kavas rakendada," selgitas ta Reutersi teatel.

Anonüümseks jääda soovinud Briti diplomaat selgitas uudisteagentuurile AFP, et London on praegusel hetkel Prantsusmaale väga tänulik solidaarsusavalduse eest. "Nagu president Macron täna hommikul ütles, Euroopa ja transatlantilise alliansi ühtsus on Venemaa käitumisele vastamisel põhimõttelise tähtsusega."

Johnson: Moskva tahab rünnakut samaaegselt eitada ja selle üle uhke olla

 Briti välisminister Boris Johnson andis neljapäeval Skripali juhtumiga seotud vastusamme tutvustades mõista, et Londonil on kavas võtta sihikule Venemaalt pärit korrumpeerunud isikud, kes on kogunud oma varanduse tänu oma sidemetele president Vladimir Putiniga. 

Sarnase lubaduse andis ka kolmapäeval parlamendi ees sõna võtnud peaminister Theresa May, kui ta teatas vastumeetmetest, mille hulka kuulub ka 23 Venemaa diplomaadi riigist välja saatmine. Venemaa on seotust endise luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisega Salisburys eitanud ning lubanud omakorda Londoni sanktsioonidele vastata, vahendasid Reuters ja BBC.

"Mida inimesed soovivad näha, on see, et need väga rikkad inimesed, kes on otseselt seotud Vladimir Putiniga... kelle varandus tuleneb nende suhtest Vladimir Putiniga, siis võib olla, et õiguskaitseorganid, politsei saavad võimaluse nõuda neilt aru selle seletamatu rikkuse kohta, tuua nad kohtu ette nende ulatusliku korruptsiooni eest," selgitas välisminister BBC teleuudistele antud intervjuus ja lisas, et võimudel on kavas võtta luubi alla pikk nimekiri isikuid.

Johnson lisas, et diplomaatide välja saatmine kärbib "Putini luurevõimekust aastateks". Ka May rõhutas varem, et välja saadetavate Vene diplomaatide näol on reaalsuses tegu varjatud luureametnikega.

"Ma pean nentima, et tõendid Venemaa vastu on ulatuslikud," jätkas Johnson. "Ja need ennast imetlevad ja sarkastilised vastused, mida me oleme Venemaalt kuulnud, annavad mulle märku ja kinnitavad nende lõplikku süüd."

"Nad soovivad samaaegselt seda eitada ja paraku samal ajal selle üle uhke olla. Põhjus, miks nad on valinud just selle närvigaasi, seisneb selles, et näidata, et selle taga on Venemaa, ja näidata nende agentuurides töötavatele inimestele, kes võivad kaaluda üle hüppamist, teise eluviisi toetamist või alternatiivsetesse väärtustesse uskumist, et Venemaa maksab selle eest kätte," selgitas ta.

"See on põhimõtteliselt see, mis selle juhtumi taga on. Ajal, mil Venemaa liigub vales suunas, muutub veelgi represseerivamaks, kui Vladimir Putini režiim muutub üha korrumpeerunumaks, on tema jaoks olulisem kui eales varem, et ta surub võimalikule vastuhakule ja võimalikele reeturitele kaane tugevalt peale," lisas Johnson.

Johnson lausus, et tegu ei hakka olema "uue külma sõjaga, nagu meie seda mäletame". Samas näitab juhtum tema hinnangul seda, et Venemaa on hoidnud ebaseaduslikult ja reeglitevastaselt alles Nõukogude Liidu aegseid keemiarelvi ning London saadab proovi Skripali vastu kasutatud mürgist ka Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW).

Välisministri sõnul on kõigil vastutustundlikel riikidel ühine kohustus astuda vastu Vene agressioonile, mis ähvardab ülemaailmse julgeoleku vundamenti.

"Peaministri poolt teatatud vastumeetmed ei puuduta ainult Salisbury rünnakut. Suurbritannia üritab hoida au sees reegleid, millest sõltub kõikide riikide julgeolek. Ma loodan ja usun, et meie sõbrad seisavad meie kõrval," lausus Johnson ja märkis muuhulgas, et peaminister May suhtleb sellel teemal neljapäeval pikemalt Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga.

Nimekiri meetmetest, mille kasutamisest või kaalumisest May kolmapäeval parlamendis teatas:

* London saadab välja 23 diplomaati, kelle näol on sisuliselt tegu luuretöötajatega;

* Briti valitsus külmutab kõik Venemaa riiklikud ressursid, mille kohta on tõendeid, et neid kasutatakse Briti kodanike või elanike elu või vara vastu;

* Briti valitsus töötab välja seadused, et tugevdada kaitset kõikvõimaliku riikliku taustaga vaenuliku tegevuse vastu, sealhulgas muutub paremini võimalikuks pidada kinni sellise tegevuse viljelejaid. Ehk sisuliselt laiendatakse kinnipidamisvolitusi, mis seni on kehtinud ainult terrorismis kahtlustavate isikute kohta;

* Ükski Briti minister ega kuningliku perekonna liige ei osale Venemaal toimuva jalgpalli MM-i üritustel. Kõik kavandatud kõrgetasemelised kahepoolsed kontaktid peatatakse;

* kõik Briti võimuorganid asuvad täismahus survestama "kuritegelikku ja korruptiivset eliiti". May sõnul ei ole neile ega nende rahale enam Suurbritannias kohta. See lubadus meenutab oma sisult mõnevõrra opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi poolt varem antud soovitusi;

* Suurbritannia kavatseb astuda samme Venemaa luurealase kohaoleku märkimisväärseks kärpimiseks. Nende sammude mõju peab kestma aastaid ning ennetama ka Vene luurevõrgustiku uue ülesehitamise katseid;

* võimaliku mõjutustegevuse seotud isikute eralennud, tollideklaratsioonid ja pagas võetakse palju suurema luubi alla;

* May sõnul jätkab London tööd selle nimel, et Venemaa gaasitarnetest täielikult loobuda, ning otsib aktiivsemalt alternatiivsedi gaasitarnijaid;

* Suurbritannia tugevdab oma võimekust kehtestada sanktsioone inimõiguste rikkujate vastu. May sõnul tähendab see seda, et London annab oma panuse rahvusvahelisse eesmärki karistada neid, kes vastutavad inimõiguste rikkumiste eest, näiteks sellise tegevuse eest, mille tagajärjel suri omal ajal jurist Sergei Magnitski:

* May märkis, et palju teemaks olnud Kremli-toetatud telekanali RT tegevuslitsentsi tühistamine ei ole tema valitsuse ülesandeks, vaid otsustuspädevus on sõltumatul meedia järelevalveorganil Ofcom. Teisipäeval teatas Ofcom, et võib RT litsentsi tühistada, kui valitsus peab Venemaad mürgitamisjuhtumi eest vastutavaks. Venemaa välisministeerium omakorda hoiatas, et sellele sammule vastaks Moskva kõigi Briti meediaväljaannete tegevuse keelustamisega. 

Skripal, tema tütar ja appi läinud politseinik on endiselt haiglas

Vene sõjaväeluure GRU 66-aastane erupolkovnik Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti 5. märtsil Salisbury linnas pargipingilt teadvusetutena. Nad on endiselt haiglas kriitilises seisundis (meedia andmetel koomas) ning Briti valitsus on korraldanud juhtumiga seoses mitmeid erakorralisi julgeolekualaseid nõupidamisi.

Juhtumit on laialdaselt võrreldud ka Putini-kriitikust endise Vene luureametniku Aleksandr Litvinenko mõrvaga 2006. aastal Londonis.

Närvigaas on tekitanud probleeme ka kõrvalseisjatele, kokku on arstiabi vajanud paarkümmend inimest ning üks mürgiga kokku puutunud politseinik on samuti endiselt haiglas.

Samuti on võimud leidnud mürgi jälgi mitmest kohast restoranist Zizzi ja pubist Mill, mida külastanud inimestel soovitatakse oma asjad igaks juhuks üle pesta. Kokku puudutab selline soovitus rohkem kui 500 inimest.

Terrorismivastase politsei juht Neil Basu selgitas teisipäeval, et Salisbury juhtumiga seoses on kokku arstide poolt üle vaadatad 38 inimest, kellest 34 on haiglast välja lastud.

Üks neljast inimesest on samuti haiglast väljas, kuid tema seisundit jälgitakse ambulatoorses korras. Basu sõnul sellel inimesel seni mingeid vaevusi pole olnud.

Ülejäänud kolm on Sergei Skripal ja tema tütar Julia Skripal, kes on kriitilises, kuid stabiilses seisundis, ning appi minekul mürgiga kokku puutunud Wiltshire'i politseinik Nick Bailey, kelle seisund olevat tõsine, kuid stabiilne.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: