Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Londonis suri Boriss Berezovski lähikondlane

Nikolai Gruškov.
Nikolai Gruškov. Autor/allikas: Sotsiaalmeedia

Londonis suri oligarh Boriss Berezovski lähikondlane Nikolai Gluškov, edastas Peterburi portaal fontanka.ru teisipäeval.

1990. aastatel oli Gluškov LogoVAZ-is ja Aeroflotis Berezovski asetäitja.

68-aastase Gluškovi surmast teatas Facebookis kirjastust Vedomosti omavasse perekonda kuuluv Demjan Kudrjavtsev, kes oli samuti pikki aastai Berezovski kaastööline.

Surma põhjust ei osanud ta öelda. Raadiousutluses ütles Kudrjavtsev: "Täpset põhjust ma ei tea, kuid ta ei olnud noor inimene. Ta suri Londonis, kodus."

Gluškov oli 1989-1991 LogoVAZ-i asejuht, seejärel juhtis selle rahandusosakonda. 1996. aastal sai temast Aerofloti peadirektori asetäitja, kuni ta 2000 kinni võeti.

Gluškovi süüdistati riisumises, kelmuses, valuutavarguses, rahapesus jne. 2004 mõisteti ta kohtus süüdi ja vabastati sealsamas, sest oli karistuse eelvangistuses ära kandnud.

2010. aastal sai Gluškov Suurbritannias poliitilise varjupaiga. 2017. aastal mõisteti ta Venemaal tagaselja veelkord kaheksaks aastaks vangi Aerofloti vahendite riisumise eest 1990. aastatel.

Berezovski ise leiti 2013. aasta märtsis tema Berkshire'i maakonnas asuvast kodust. Esialgse uurimise kohaselt suri Ühendkuningriigis paguluses elanud mees poomissurma ning mingeid väliseid vägivalla või võitluse märke tema kehalt ei leitud. Enesetapu versiooni asjus väljendasid nii Berezovski lähedased kui ka meedia korduvalt kahtlust ning Briti võimude 2014. aasta märtsi hinnangu kohaselt pole surma asjaolusid võimalik lõplikult välja selgitada.

Berezovski oli üks president Putini aktiivsemaid kriitikuid ning tema liitlaseks ja sõbraks oli ka 2006. aastal Londonis mõrvatud Aleksandr Litvinenko. Berezovski enda sõnul oli ka tema üle elanud mitu atentaadikatset.

Londoni politsei teatel pole tõendeid seotusest Skripali mürgitamisjuhtumiga

Briti politsei teatel polevat meesterahva surm Londonis seotud endise luureametniku Sergei Skripali ja viimase tütre mürgitamisega Salisburys.

Hoolimata sellest uurib Briti terrorismivastane politsei igaks juhuks ka Londoni surmajuhtumit.

"Surmajuhtumit käsitletakse praegu kui teadmata põhjusega surmajuhtumit," seisis Londoni politsei avalduses. "Pole tõendeid, mille alusel võiks seda seostada Salisbury juhtumiga."

Briti võimud vaatavad üle teised Venemaaga seostatud surmad

Briti politsei ja sisejulgeolekuamet vaatavad üle mitu Ühendkuningriigis aset leidnud surma, mis võivad olla seotud Venemaaga, ütles Briti siseminister.

Valitsus võtab tõsiselt väiteid, et 14 inimese surm võib olla seotud Venemaaga, ütles Amber Rudd teisipäeval avaldatud kirjas

"Eelseisvatel nädalatel tahan veenduda, et väited pole midagi enamat," ütles Rudd. "Politsei ja MI5 on ühel meelel ning abistavad seda ettevõtmist."

BuzzFeed News teatas eelmisel aastal, et 2006.-2014. aastal võis Ühendkuningriigis ja USA-s aset leidnud surmadest 14 olla seotud Venemaaga. Nende isikute seas on mõned Vene presidendi Vladimir Putini häälekad kriitikud, kaasa arvatud oligarh Boriss Berežovski ja vilepuhuja Aleksandr Perepiltšnõi.

Nimistus on ka eksspioon Aleksandr Litvinenko, kes mõrvati radioaktiivse teega 2006. aastal. Briti ametnike sõnul on see mõrv seotud Venemaa valitsusega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: