Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump Skripali juhtumist: mulle tundub, et see peaks olema Venemaa

{{1520952480000 | amCalendar}}
Donald Trump ja Theresa May möödunud aasta suvel G20 tippkohtumisel.
Donald Trump ja Theresa May möödunud aasta suvel G20 tippkohtumisel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ütles teisipäeval ajakirjanikele, et tal on kavas telefoni teel rääkida Briti peaministri Theresa Mayga seoses Venemaa endise luureametniku mürgitamisjuhtumiga. Pärast telefonikõnet kinnitas Valge Maja, et USA riigipea arvates peab Venemaa andma juhtumi asjus selgeid vastuseid.

"Mulle tundub, et see oleks Venemaa lähtudes kõikidest tõenditest, mis neil on," rääkis Trump ajakirjanikele Valge Maja juures. "Mulle tundub, et nemad usuvad, et see oli Venemaa, ja ma kindlasti suhtuksin sellesse kui fakti."

"Kohe, kui me faktid paika saame ja nendega nõustume, mõistame me hukka Venemaa või selle, kes see ka poleks," lisas ta.

Valge Maja pärast telefonikõnet: Trump nõustus, et Venemaa peab andma selgeid vastuseid

Valge Maja teatas hiljem teisipäeval pärast riigijuhtide telefonikõnet, et president Trump nõustus Briti peaministriga, et Venemaa peab andma "selgeid vastuseid" selle kohta, kuidas Venemaal toodetud keemiarelv Briti territooriumil kasutamist leidis.

"Riigijuhid nõustusid, neid, kes selliseid õõvastavaid relvi rahvusvahelisi reegleid jultunudlt eirates kasutavad, peavad ootama ees tagajärjed," märgiti pressiavalduses.

Theresa May kõneisik omakorda märkis, et Trump oli telefonikõnes kinnitanud, et USA on koos Suurbritanniaga "kogu teekonna vältel".

Trumpi kritiseeriti varem vaikimise pärast

Trumpi, kes on näiteks terrorirünnakute puhul teemat kiirelt Twitteris kommenteerinud, jõudsid mitmed poliitikud, eksametnikud ja ajakirjanikud juba varem kritiseerida selle eest, et ta pole endiselt midagi öelnud lähima liitlase territooriumil aset leidnud keemiarelva kasutamise kohta ja seda ka pärast seda, kui peaminister May parlamendis otseselt süüdistused Moskva suunas teele saatis.

Mitmed arvamusliidrid tuletasid sel puhul meelde ka Trumpi varasemaid väidetavaid raskusi Venemaa ja president Vladimir Putini kritiseerimisel.

Näiteks endine USA suursaadik Moskvas Michael McFaul oli üks neist, kes nõudis Trumpilt ja NATO-lt vastust.

McFaul soovitas samas ka ette kujutada, milline oleks Moskva vastus, kui näiteks NATO liikmesriik kasutaks Venemaal Vene kodanike vastu keemiarelva.

Kuid osa kommentaatoreid polnud rahul ka Trumpi teisipäevase avaldusega.

May: Salisbury mürgitamisjuhtumi eest vastutab suure tõenäosusega Venemaa

Briti peaminister Theresa May teatas esmaspäeval parlamendis sõna võttes, et Salisbury mürgitamisjuhtumi eest on suure tõenäosusega vastutav Venemaa.

May selgitas rahvasaadikutele, et endise Vene luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia Skripali vastu kasutatud mürgi puhul tuleb nentida, et Venemaa on kas mürgitamise eest ise vastutav või on võimaldanud sellisel keemiarelval sattuda teiste kätte.

Peaminister kinnitas, et Vene suursaadik on välja kutsutud ning peab selgitama, kuidas haruldane närvigaas - meedia kohaselt Nõukogude Liidus välja töötatud mürkaine Novitšok (новичок - uustulnuk) - Salisbury linna sattus. May märkis samuti, et Skripal ja tema tütar mürgitati Venemaal välja töötatud militaarkasutuseks mõeldud närvigaasiga.

May lisas, et kui London Venemaa esindajatelt teisipäeva lõpuks usutavat vastust ei saa, käsitleb Suurbritannia seda juhtumit kui Briti territooriumil aset leidnud jõukasutamist. Peaminister sõnas, et Ühendkuningriik on valmis võtma Venemaa vastu kasutusele lisameetmeid.

Vene sõjaväeluure GRU 66-aastane erupolkovnik Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti 5. märtsil Salisbury linnas pargipingilt teadvusetutena. Nad on endiselt haiglas kriitilises seisundis (meedia andmetel koomas) ning Briti valitsus on korraldanud juhtumiga seoses mitmeid erakorralisi julgeolekualaseid nõupidamisi.

Juhtumit on laialdaselt võrreldud ka Putini-kriitikust endise Vene luureametniku Aleksandr Litvinenko mõrvaga 2006. aastal Londonis.

Närvigaas on tekitanud probleeme ka kõrvalseisjatele, kokku on arstiabi vajanud paarkümmend inimest ning üks mürgiga kokku puutunud politseinik on samuti endiselt haiglas.

Samuti on võimud leidnud mürgi jälgi mitmest kohast restoranist Zizzi ja pubist Mill, mida külastanud inimestel soovitatakse oma asjad igaks juhuks üle pesta. Kokku puudutab selline soovitus rohkem kui 500 inimest.

Venemaa on süüdistused tagasi lükanud ja nimetanud Londoni nõudmisi provokatsiooniks ja May sõnavõttu parlamendis tsirkuseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: