Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May: närvigaasirünnakus on süüdi Vene riik, diplomaadid saadetakse välja

{{1521015480000 | amCalendar}}
Foto: PA/Scanpix

Briti peaminister Theresa May ütles kolmapäeval parlamendis, et närvigaasirünnakus endise topeltagendi ja tema tütre vastu on süüdi Moskva. Neljapäeval koguneb küsimust arutama NATO alalisi esindajaid ühendav Põhja-Atlandi Nõukogu.

"Sergei Skripali ja tema tütre Julia mõrvakatses on süüdi Vene riik," ütles May alamkojas.

May märkis, et Suurbritannia saadab seoses juhtumiga välja 23 Vene diplomaati.

Ta rõhutas, et Suurbritannia peatab Moskvaga "kõik kõrgetasemelised kahepoolsed kontaktid". Samuti tühistatakse välisminister Sergei Lavrovile esitatud küllakutse ja kuninglik perekond ei osale suvel jalgpalli MM-i tseremoonial.

"Tegemist on diplomaatidega, kes on tuvastatud deklareerimata luuretöötajatena," ütles May, kelle sõnul tegemist on "suurima ühekordse väljasaatmisega enam kui 30 aasta jooksul".

Diplomaatidel on riigist lahkumiseks üks nädal.

May rõhutas oma sõnavõtus, et küsimus on nii keemiarelva ebaseaduslikus kasutamises kui ka arendamises Venemaa poolt. Peaministri sõnul toimub sellel teemal neljapäeval ka Põhja-Atlandi nõukogu istung.

Briti valitsusjuhi sõnul on selge, et London ja tema liitlased on selles küsimuses konsensuslikul seisukohal. May toonitas, et London on juhtumi tõsiduse teinud täiesti selgeks ka oma olulisele liitlasele USA-le.

"Paljud meist vaatasid lootusega postsovetliku Venemaa poole. Me soovisime paremat läbisaamist ning on traagiline, et president Putin on otsustanud niimoodi käituda," nentis May.

May märkis lõpetuseks, et Suurbritannia ei ole riik, mis lepib ohtudega, vaid riik, kes astub neile vastu.

Venemaad külastavatel Briti kodanikel aga soovitas peaminister ilmtingimata järgida välisministeeriumi juhiseid ja soovitusi. Näiteks soovitab London Venemaad külastavatel brittidel hoiduda avalikest kommentaaridest poliitika teemal ning arvestada võimalusega, et nad satuvad Briti-vastase hoiaku või ahistamise ohvriteks.

Briti parlamendi istung täismahus (Skripali juhtumit puudutav osa algab ajal tund ja 35 minutit):

Osa sõnavõtust:

Londoni vastusammud ei piirdu tegelikult ainult diplomaatide väljasaatmise ja hukkamõistuga. Järgnevalt nimekiri meetmetest, mille kasutamisest või kaalumisest May kolmapäeval parlamendis teatas:

* London saadab välja 23 diplomaati, kelle näol on sisuliselt tegu luuretöötajatega;

* Briti valitsus külmutab kõik Venemaa riiklikud ressursid, mille kohta on tõendeid, et neid kasutatakse Briti kodanike või elanike elu või vara vastu;

* Briti valitsus töötab välja seadused, et tugevdada kaitset kõikvõimaliku riikliku taustaga vaenuliku tegevuse vastu, sealhulgas muutub paremini võimalikuks pidada kinni sellise tegevuse viljelejaid. Ehk sisuliselt laiendatakse kinnipidamisvolitusi, mis seni on kehtinud ainult terrorismis kahtlustavate isikute kohta;

* Ükski Briti minister ega kuningliku perekonna liige ei osale Venemaal toimuva jalgpalli MM-i üritustel. Kõik kavandatud kõrgetasemelised kahepoolsed kontaktid peatatakse;

* kõik Briti võimuorganid asuvad täismahus survestama "kuritegelikku ja korruptiivset eliiti". May sõnul ei ole neile ega nende rahale enam Suurbritannias kohta. See lubadus meenutab oma sisult mõnevõrra opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi poolt varem antud soovitusi;

* Suurbritannia kavatseb astuda samme Venemaa luurealase kohaoleku märkimisväärseks kärpimiseks. Nende sammude mõju peab kestma aastaid ning ennetama ka Vene luurevõrgustiku uue ülesehitamise katseid;

* võimaliku mõjutustegevuse seotud isikute eralennud, tollideklaratsioonid ja pagas võetakse palju suurema luubi alla;

* May sõnul jätkab London tööd selle nimel, et Venemaa gaasitarnetest täielikult loobuda, ning otsib aktiivsemalt alternatiivsedi gaasitarnijaid;

* Suurbritannia tugevdab oma võimekust kehtestada sanktsioone inimõiguste rikkujate vastu. May sõnul tähendab see seda, et London annab oma panuse rahvusvahelisse eesmärki karistada neid, kes vastutavad inimõiguste rikkumiste eest, näiteks sellise tegevuse eest, mille tagajärjel suri omal ajal jurist Sergei Magnitski:

* May märkis, et palju teemaks olnud Kremli-toetatud telekanali RT tegevuslitsentsi tühistamine ei ole tema valitsuse ülesandeks, vaid otsustuspädevus on sõltumatul meedia järelevalveorganil Ofcom. Teisipäeval teatas Ofcom, et võib RT litsentsi tühistada, kui valitsus peab Venemaad mürgitamisjuhtumi eest vastutavaks. Venemaa välisministeerium omakorda hoiatas, et sellele sammule vastaks Moskva kõigi Briti meediaväljaannete tegevuse keelustamisega. 

May mõistis leiboristide juhi suhtumise Vene küsimusse hukka

May mõistis hukka leiboristide juhi Jeremy Corbyni selle eest, et too ei toetanud Venemaale esitatud süüdistusi endise luuraja Sergei Skripali mürgitamises ja kutsus Moskvaga läbirääkimisi pidama.

May sõnutsi võinuks leiboristide juht kasutada võimalust Venemaa selle rolli eest hukka mõista, nagu tegi valitsus.

"Jõudsime oma liitlastega ja ka alamkoja liikmetega üksmeelele. Mul on vaid kahju, et see üksmeel ei laiene härra Corbynile," ütles peaminister kolmapäeval alamkojale.

Corbyn kutsus valitsust üles pidama Skripali mürgitamise asjas Moskvaga karme läbirääkimisi.

Ta küsis paralamendi ees Maylt ka, kuidas vastas valitsus Moskva palvele edastada sellele luuraja vastu kasutatud mürgi näidis.

"Meie vastus peab olema läbimõeldud ja proportsionaalne. See peab rajanema selgetel tõenditel," rõhutas Corbyn.

Ta kutsus valitsust Skripali mürgitamise asja uurimisel koostööle Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooniga.

NATO kutsus Moskvat vastama Londoni küsimustele

NATO liitlased kutsusid kolmapäeval Venemaad vastama Suurbritannia küsimustele seoses endise spiooni mürgitamisele närvigaasiga ning nimetasid rünnakut "rahvusvaheliste normide selgeks rikkumiseks".

"Liitlased väljendasid Ühendkuningriigiga solidaarsust, pakkusid uurimisel oma toetust ja kutsusid Venemaad Londoni küsimustele vastama," märkisid alliansi 29 liikmesriiki ühisavalduses.

"Liitlased väljendasid sügavat muret seoses esimese närvigaasirünnakuga alliansi territooriumil NATO asutamisest saadik," seisab Põhja-Atlandi Nõukogu avalduses.

"Liitlased väljendasid solidaarsust Ühendkuningriigiga, pakkusid oma abi käimasoleva juurdluse läbiviimisel ja kutsusid Venemaad üles vastama Ühendkuningriigi küsimustele, avalikustades sealjuures täies ulatuses Novitšoki programmi Rahvusvahelisele Keemiarelva Keelustamise Organisatsioonile," lisati selles.

Briti peaministri sõnul kasutati 4. märtsi rünnakus sõjalise otstarbega närvimürki Novitšok.

"Liitlased on ühte meelt, et tegemist oli rahvusvaheliste normide ja lepete selge rikkumisega," märkis NATO.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg lisas Twitteris: "Ma tervitan seda, et 29 NATO liitlast leppisid just kokku avalduses, milles väljendatatakse solidaarsust Ühendkuningriigiga ja pakutakse toetust seoses Salisbury rünnakuga."

Rünnak on tekitanud spekulatsioone selle üle, et Ühendkuningriik võib kaaluda NATO kollektiivkaitset puudutava artikkel viis käivitamist, mis käsitleb NATO ühe liikmesriigi ründamist rünnakuna kogu alliansi vastu.

Vene saadik hoiatas Londonit vastumeetmete eest

Moskva peab Vene diplomaatide Suurbritanniast väljasaatmist provokatsiooniks, tsiteeris telejaam Sky News Vene Lodnoni-saadikut Aleksandr Jakovenkot.

Vene saadik hoiatas, et Suurbritannial tuleb oodata vastumeetmeid.

"Me peame neid vaenulikke samme täiesti vastuvõetamatuiks. õigustamatuiks ja lühinägelikeks. Kogu vastutus Venemaa ja Ühendkuningriigi suhete halvenemise pärast lasub praegusel Briti poliitilisel juhtkonnal," seisab suursaatkonna avalduses.

Varem teatati, et Jakovenko kutsuti Briti välisministeeriumisse välja.

Venemaa oli Londoni nõudmise tagasi lükanud

Briti peaministri sõnavõtt parlamendis järgnes Moskva otsusele lükata tagasi May nõudmise selgitada, kuidas Sergei Skripal Suurbritannias mürgitati.

Suhted Suurbritannia ja Venemaa vahel on kiiresti halvenenud kümne päeva jooksul pärast seda, kui Skripali ja tema tütart Juliat rünnati Salisburys Nõukogude Liidus toodetud sõjalise otstarbega närvigaasiga Novitšuk, mida Moskval ei tohiks enam olla, sest Venemaa on teatanud oma keemiarelvavarude hävitamisest.

May nimetas esmaspäeval "äärmiselt tõenäoliseks", et rünnaku taga on Venemaa kas otseselt või seetõttu, et Moskva on kaotanud närvigaasi üle kontrolli.

Kui Venemaa seotus peaks kinnitust leidma, käsitleb Suurbritannia vahejuhtumit Venemaa-poolse "ebaseadusliku jõukasutusena", lausus Briti peaminister ja andis Moskvale teisipäeva lõpuni aega avaldada Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW) Novitšoki närvigaasiprogrammi üksikasjad.

Peaminister kutsus Venemaa võimaliku vastuse arutamiseks kolmapäeva hommikuks kokku riikliku julgeolekunõukogu ja teeb hiljem parlamendis avalduse. Venemaa ei ole Suurbritanniale seni vastanud ja on nimetanud Londoni ultimaatumit vastuvõetamatuks.

Skripal, tema tütar ja appi läinud politseinik on endiselt haiglas

Vene sõjaväeluure GRU 66-aastane erupolkovnik Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti 5. märtsil Salisbury linnas pargipingilt teadvusetutena. Nad on endiselt haiglas kriitilises seisundis (meedia andmetel koomas) ning Briti valitsus on korraldanud juhtumiga seoses mitmeid erakorralisi julgeolekualaseid nõupidamisi.

Juhtumit on laialdaselt võrreldud ka Putini-kriitikust endise Vene luureametniku Aleksandr Litvinenko mõrvaga 2006. aastal Londonis.

Närvigaas on tekitanud probleeme ka kõrvalseisjatele, kokku on arstiabi vajanud paarkümmend inimest ning üks mürgiga kokku puutunud politseinik on samuti endiselt haiglas.

Samuti on võimud leidnud mürgi jälgi mitmest kohast restoranist Zizzi ja pubist Mill, mida külastanud inimestel soovitatakse oma asjad igaks juhuks üle pesta. Kokku puudutab selline soovitus rohkem kui 500 inimest.

Terrorismivastase politsei juht Neil Basu selgitas teisipäeval, et Salisbury juhtumiga seoses on kokku arstide poolt üle vaadatad 38 inimest, kellest 34 on haiglast välja lastud.

Üks neljast inimesest on samuti haiglast väljas, kuid tema seisundit jälgitakse ambulatoorses korras. Basu sõnul sellel inimesel seni mingeid vaevusi pole olnud.

Ülejäänud kolm on Sergei Skripal ja tema tütar Julia Skripal, kes on kriitilises, kuid stabiilses seisundis, ning appi minekul mürgiga kokku puutunud Wiltshire'i politseinik Nick Bailey, kelle seisund olevat tõsine, kuid stabiilne.

Kreml tõrjus mürgitamissaagas "alusetuid süüdistusi ja ultimaatume"

Kremli pressisekretär tõrjus kolmapäeval Suurbritannia "alusetuid süüdistusi ja ultimaatumeid" seoses endise topeltagendi mürgitamisega.

"Moskva ei aktsepteeri alusetuid süüdistusi, mida ei toeta asitõendid, me ei lepi ultimaatumite keelega," ütles Dmitri Peskov ajakirjanikele. "Loodame kaine mõistuse võidulepääsu."

ÜRO julgeolekunõukogu koguneb Londoni soovil eriistungile

ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb kolmapäeval Suurbritannia palvel endise Vene topeltagendi mürgitamise tõttu Suurbritannias erakorralisele istungile.

Suurbritannia annab 15-liikmelisele ÜRO tähtsaimale otsustusorganile ülevaate Sergei Skripali ja tema tütre Julia närvigaasiga mürgitamise asjaoludest istungil, mis algab Eesti aja järgi kell 21, teatas Briti esindus ÜRO-s.

Tusk: Briti rünnaku taga oli "kõige tõenäolisemalt" Moskva

Endise Vene topeltagendi mürgitamise taga Suurbritannias oli "kõige tõenäolisemalt" Moskva, ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kolmapäeval.

"Olen täiesti solidaarne Briti peaministri Theresa May seisukohaga, mille kohaselt selle jõhkra rünnaku ajendajaks oli kõige tõenäolisemalt Moskva," kirjutas Helsingis visiidil viibiv Tusk Twitteris.

Samuti kinnitas ta, et on valmis lisama teema järgmise nädala tippkohtumise ajakavva.

Lavrovi väitel polnud Venemaal Skripali mürgitamiseks motiivi

Vene välisminister Sergei Lavrov teatas kolmapäeval, et Moskval ei olnud motiivi endise Vene topeltagendi Sergei Skripali mürgitamiseks.

"Eile esitati nii meie kui lääne meedias hulgaliselt argumente, et just Venemaal ei olnud selleks mingit motiivi," ütles Lavrov ühisel pressikonverentsil Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğluga.

"Aga need võisid olla, kindlasti olid neil, kes tahavad jätkata venevihakampaaniat kõigis inimtegevuse valdkondades," sõnas ta.

Venemaa ähvardas vastusammudega juba teisipäeval

Venemaa on süüdistused tagasi lükanud ja nimetanud Londoni nõudmisi provokatsiooniks ja May sõnavõttu parlamendis tsirkuseks.

Venemaa ei jäta vastuseta Londoni võimalikke sanktsioone seoses nn Skripali asjaga, öeldi teisipäeval Vene välisministeeriumist.

"Ükskõik millised ähvardused rakendada Venemaa suhtes sanktsioonimeetmeid ei jää vastuseta. Suurbritannia peab seda mõistma," seisis Vene välisministeeriumi veebilehel pärast Suurbritannia saadiku teisipäevast käiku ministeeriumi.

Moskva ähvardas teisipäeval keelata kogu Suurbritannia meedial töötamise Venemaal, kui Briti võimud jätavad Kremli-toetatud telekanali RT ilma tegevuslitsentsist Ühendkuningriigis.

"Ükski Briti meedia ei saa Venemaal tööd teha, kui nad sulgevad RT," ütles Vene välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova.

Briti meedia järelevalveorgan Ofcom ütles teisipäeval, et Vene riiklik telekanal RT võib kaotada Suurbritannias tegutsemise litsentsi, kui London järeldab, et Inglismaal Vene eksspiooni Sergei Skripali ja tema tütre vastu korraldatud närvimürgirünnaku taga on Venemaa.

USA president rääkis Briti peaministriga

USA president Donald Trump ütles teisipäeval ajakirjanikele, et tal on kavas telefoni teel rääkida Briti peaministri Theresa Mayga seoses Venemaa endise luureametniku mürgitamisjuhtumiga. Pärast telefonikõnet kinnitas Valge Maja, et USA riigipea arvates peab Venemaa andma juhtumi asjus selgeid vastuseid.

"Mulle tundub, et see oleks Venemaa lähtudes kõikidest tõenditest, mis neil on," rääkis Trump ajakirjanikele Valge Maja juures. "Mulle tundub, et nemad usuvad, et see oli Venemaa, ja ma kindlasti suhtuksin sellesse kui fakti."

"Kohe, kui me faktid paika saame ja nendega nõustume, mõistame me hukka Venemaa või selle, kes see ka poleks," lisas ta.

Valge Maja teatas hiljem teisipäeval pärast riigijuhtide telefonikõnet, et president Trump nõustus Briti peaministriga, et Venemaa peab andma "selgeid vastuseid" selle kohta, kuidas Venemaal toodetud keemiarelv Briti territooriumil kasutamist leidis.

"Riigijuhid nõustusid, neid, kes selliseid õõvastavaid relvi rahvusvahelisi reegleid jultunudlt eirates kasutavad, peavad ootama ees tagajärjed," märgiti pressiavalduses.

Theresa May kõneisik omakorda märkis, et Trump oli telefonikõnes kinnitanud, et USA on koos Suurbritanniaga "kogu teekonna vältel".

Vene ekspert: Londoni Moskva-sanktsioonide valik on piiratud

uurbritannia sanktsiooniarsenal Moskva suhtes suureneb järsult, kui selle Euroopa Liidu ja NATO liitlased otsustavad teda toetada, kuid eurooplased tõenäoliselt ei nõustu Venemaad isoleerima, ütles Vene julgeolekunõukogu asesekretär Jevgeni Lukjanov kolmapäeval.

"Endise sõjaväeluuraja Skripali mürgitamise provotseeritud Suurbritannia-Vene tülis on kõige huvitavam, kas see jääb põhiliselt kahepoolseks küsimuseks või Suurbritannial õnnestub saavutada teistelt riikidelt tegelik, mitte üksnes sõnaline toetus," ütles Lukjanov Interfaxile.

Ta meenutas, et Suurbritannia välisminister Boris Johnson kutsus juba kogu maailma "andma ühtset vastust" Venemaa "vastutustundetule käitumisele". Asjatundja rõhutab, et Suurbritannial on üsna lai, kuid siiski piiratud valik karistusmeetmeid.

"Suurbritannia mõjutusvahendite arsenal on tänu Londoni kohale rahanduses ja köitvuses elukohana Vene eliidi jaoks iseenesest üsna laialdane. Seda loomulikult arvestamata tavapäraseid diplomaatilisi meetmeid diplomaatide väljasaatmise ja saadiku tagasikutsumise näol," märkis Lukjanov.

Tema arvates pruugivad vihjed küberrünnakule Skripali juhtumi neimamiseks "olla bluff - see kutsub esile Venemaa ägeda vastuse ja seda peetakse tegelikult sõjaliseks rünnakuks".

"Suurbritannia enda arsenal on siiski üsna piiratud. See suureneb märgatavalt, kui Londonil õnnestub oma EL-i ja NATO liitlasi veenda andma Venemaale võimsat konsolideeritud vastust. Sanktsioonide karmistamine Iraani tasemeni ja panganduse SWIFT-süsteemist väljalülitamine on võimalik vaid koostöös teistega," rõhutas ta.

Lukjanov peab sündmuste sellist arengut siiski vähetõenäoliseks. "Retoorika on üks, pragmaatika teine asi. Mandri-Euroopa kasutab Vene mõjurit meelsasti koondumiseks, kuid ei kavatse katkestada suhteid Moskvaga," selgitas asjatundja, viidates Brexitist tulenevatele keerulistele suhetele Londoni ja EL-i vahel.

"USA-l on suhetes Venemaaga oma päevakord, väga vastasseisuline, kuid siiski omaenda. Kuigi moraalset ja poliitilist toetust London USA-st saab," jätkas ta.

Lukjanovi arvates on Suurbritannia võimalused saada uue Vene-vastase poliitika laine juhiks maailmas piiratud. "Mis ei välista selle juhtumi kasutamist juba mitmendat aastat kestva vaibumatu üleilmse Vene-vastase teabekampaania jätkamiseks," sõnas ekspert.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: