Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May: Salisbury mürgitamisjuhtumi eest vastutab suure tõenäosusega Venemaa

{{1520867280000 | amCalendar}}
Foto: PA/Scanpix

Briti peaminister Theresa May teatas esmaspäeval parlamendis sõna võttes, et Salisbury mürgitamisjuhtumi eest on suure tõenäosusega vastutav Venemaa.

May selgitas rahvasaadikutele, et endise Vene luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia Skripali vastu kasutatud mürgi puhul tuleb nentida, et Venemaa on kas mürgitamise eest ise vastutav või on võimaldanud sellisel keemiarelval sattuda teiste kätte, vahendasid Reuters, BBC ja Guardian (otseblogi).

Peaminister kinnitas, et Vene suursaadik on välja kutsutud ning peab selgitama, kuidas haruldane närvigaas - meedia kohaselt Nõukogude Liidus välja töötatud mürkaine Novitšok (новичок - uustulnuk) - Salisbury linna sattus. May märkis samuti, et Skripal ja tema tütar mürgitati Venemaal välja töötatud militaarkasutuseks mõeldud närvigaasiga.

May lisas, et kui London Venemaa esindajatelt teisipäeva lõpuks usutavat vastust ei saa, käsitleb Suurbritannia seda juhtumit kui Briti territooriumil aset leidnud jõukasutamist. Peaminister märkis, et Ühendkuningriik on valmis võtma Venemaa vastu kasutusele lisameetmeid.

Samuti nentis ta, et juhtumi puhul on märgata juba varasemast tuttavat "Vene agressiooni mustrit".

Briti peaministri sõnul uurimine jätkub ning ta jagab avalikkuse kannatamatust vastuste leidmisel.

May ütles ka seda, et Salisbury juhtumi ajal mürgiga kokku puutunud politseinik on endiselt haiglas ning et tema seisund on tõsine, kuid samas stabiilne.

May tunnistas, et mitte mingil juhul ei saa rääkida enam Venemaaga tavapärasel viisil (business as usual) suhtlemisest.

May rõhutas, et keemiarelva abil sooritatud mõrvakatse Salisburys ei olnud ainult rünnak Skripalide vastu, vaid valimatu ja jultunud rünnak Ühendkuningriigi vastu, millega ohustati ka tsiviilelanikkonda.

Venemaa välisministeerium jõudis juba teatada, et May sõnavõtt Briti parlamendis meenutas tsirkust ja et tegu on järjekordse provokatiivsel eesmärgil sooritatud poliitilise infokampaaniaga.

Istungi otseülekanne, hiljem video täismahus:

May on juhtumi tõttu üha suurema surve all

May on üha suurema avalikkuse surve all ning valitsuselt nõutakse otsustavat tegutsemist seoses üle-eelmisel nädalal Salsiburys aset leidnud mürgitamisjuhtumiga.

Näiteks endine julgeolekunõunik lord Ricketts on öelnud, et kui kuriteo eest vastutajad välja selgitatakse, tuleb astuda sihikindlaid samme. Parlamendi väliskomisjoni esimees Tom Tugendhat omakorda ütles, et Venemaale viitavate tõendite hulk on suurenemas. Kreml omakorda on eitanud igasugust seotust juhtumiga, vahendasid BBC ja Reuters.

Lord Ricketts selgitas intervjuus, et pole kahtlust, et rünnak oli Venemaa taustaga. "Väga raske on aga otsusele jõuda, kes selle heaks kiitis ja miks. Ehk kas see oli mingi omaalgatuslik asi või oli sellel keskvõimu heakskiit? Ma eeldan, et sellel on ka mõju sellele, millist vastureaktsiooni me vajame."

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas, et juhtum toimus Briti territooriumil ja sellel polevat midagi pistmist Venemaaga, veel vähem president Vladimir Putiniga. Putin ise ütles hiljem, et May võiks juhtumi teemal kõigepealt ise selgusele jõuda ja omavahel arutada saab alles pärast seda.

Väliskomisjoni esimees Tugendhat ütles varem, et ta oleks üllatunud, kui May oma parlamendis tehtavas avalduses vähemalt mingil määral Kremli suunas ei viitaks.

Peaministri pressiesindaja on seni öelnud, et kui vastutavad isikud välja selgitatakse, astub valitsus sobivaid vastusamme.

Vene sõjaväeluure GRU 66-aastane erupolkovnik Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti 5. märtsil Salisbury linnas pargipingilt teadvusetutena. Politsei hinnangul olid nad kokku puutunud mingi tundmatu mürkainega. Nad on endiselt haiglas kriitilises seisundis (meedia andmetel koomas) ning Briti valitsus on korraldanud juhtumiga seoses mitmeid erakorralisi julgeolekualaseid nõupidamisi.

Kuigi London pole Venemaad juhtunus veel otseselt süüdistanud on nii Briti poliitikud kui ka meedia pidanud põhjuseks just Vene eriteenistuste kättemaksu ja seda juhtumit on laialdaselt võrreldud ka Putini-kriitikust endise Vene luureametniku Aleksandr Litvinenko mõrvaga 2006. aastal Londonis.

Litvinenko lesk: Briti võimud jätsid vajaliku õppetunni tähelepanuta

Litvinenko lesk Marina Litvinenko rääkis BBC intervjuus, et kuigi Skripali juhtumit tuleb enne süüdistuste esitamist põhjalikult uurida, tundub talle ometi, et tema abikaasa surmaga seoses saadud õppetundidest pole Briti võimud õppust võtnud.

Pärast seda, kui avalik uurimine jõudis järeldusele, et Litvinenko mõrv oli suure tõenäosusega läbi viidud Kremli käsul, sai Marina Litvinenko peaminister May käest kirja, milles viimane kinnitas, et Briti valitsus astub kõik vajalikud sammud, et Ühendkuningriiki ja sealseid elanikke kaitsta ning tagada, et selline kuritegu kunagi enam ei kordu.

"Kahjuks juhtus see taas ja see tähendab, et midagi jäeti tegemata ja õppetunnist ei võetud õppust," nentis Marina Litvinenko.

Lesk kurtis, et Venemaal on lihtsalt halb maine, kuid kedagi pole tema abikaasa tapmise eest ikkagi karistatud.

Võimud hoiatasid Salisbury elanikke

Briti võimud on kinnitanud, et aine, millega Skripal ja tema tütar kokku puutusid, oli närvigaas, ja neid üritati sellega tappa.

Kuigi eksperdid pole närvigaasi kohta täpsemaid detaile avalikustanud, on BBC allikas rääkinud, et tegu on haruldasema mürkgaasiga kui see, mida Süüria valitsusväed on kasutanud või see, mida kasutati 1995. aastal Tokyo metroos toimunud rünnakus. Samuti polevat tegu VX-gaasiga, mida kasutati eelmisel aastal Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni poolvenna tapmiseks.

Terrorismivastast politseid aitavad juhtumi uurimisel üle saja relvajõudude keemiarelvaeksperdi.

Närvigaas on tekitanud probleeme ka kõrvalseisjatele, kokku on arstiabi vajanud paarkümmend inimest ning üks mürgiga kokku puutunud politseinik on samuti endiselt haiglas.

Samuti on võimud leidnud mürgi jälgi mitmest kohast restoranist Zizzi ja pubist Mill, mida külastanud inimestel soovitatakse oma asjad igaks juhuks üle pesta. Kokku puudutab selline soovitus rohkem kui 500 inimest. Paljud kohalikud inimesed on meedias heitnud ametnikele ette seda, et hoiatust varem ei edastatud.

Skripali taust

Skripali koostöö Briti luurega olevat aga vägagi tähelepanuväärne juhtum, mille juured ulatuvad aastate taha ja sealhulgas ka Eestini.

Venemaa mõistis endise sõjaväeluure (GRU) ametniku Sergei Skripali 2006. aastal 13 aastaks vangi. Süüdistuse kohaselt edastas ta Sõjalise Diplomaatiaakadeemia õppejõuna rahalise kasu saamise eesmärgil Suurbritannia välisluurele MI6 temale teatavaks saanud Venemaa sõjaväeluurajate isikuandmeid.

Skripal vabanes tänu 2010. aastal toimunud vangistatud spioonide vahetusele USA ja Venemaa vahel ning sai Suurbritannialt varjupaiga. Kurikuulus külma sõja stiilis spioonidevahetus leidis aset Viini lennuväljal ning Venemaale naasis selle raames ka avalikkuses palju tähelepanu pälvinud Vene naisagent Anna Chapman.

Mehe sugulased on Briti meediale rääkinud, et Skripal ise eeldas pidevalt Vene eriteenistuste kättemaksu ning ka tema perekonda olevat saatnud salapärased asjaolud ja kummalised surmajuhtumid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: