Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa hoiatas Londonit Skripali juhtumiga seotud sammude eest

{{1520942700000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Vene välisminister Sergei Lavrov nimetas Suurbritannia peaministri Theresa May avaldust, et Venemaa on tõenäoliselt endise topeltagendi Sergei Skripali mürgitamisega seotud, ultimaatumiks ja ütles, et Venemaa peab saama ligipääsu endise luuraja mürgitamiseks kasutatud aine uurimisele.

"Loomulikult me kuulsime Londonist kõlanud ultimaatumit. Välisministeeriumi ametlik esindaja kommenteeris juba meie suhtumist sellesse," vastas Lavrov teisipäeval Interfaxi küsimusele.

"Sellele võib lisada, et Suurbritannia on nagu Venemaagi keemirelva keelustamise konventsiooni osaline, seda teab ilmselt nii nende pea- kui välisminister," sõnas Lavrov.

"Ma ei kahtle, et Suurbritannia välisministeeriumis on asjatundjaid, kes tegelevad selle konventsiooni ja selle konventsiooni alusel loodud Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni toimimise küsimustega," lisas Vene välisminister.

"Rääkides sellest, mida Suurbritannia peab konventsioonist lähtudes tegema, on see järgmine: esiteks, kohe, kui tekib kahtlus, et kasutatud on konventsiooniga keelatud relva, pöörduma riigi poole, keda kahtlustatakse selle allikaks olemises. Päringule vastamiseks on kümme päeva. Kui vastus teavet nõudvat riiki ei rahulda, siis see - antud juhul Suurbritannia - peab pöörduma Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni täitevkomiteesse või keemiarelva keelustamise konventsiooni osalisriikide konverentsi poole," ütles Lavrov.

Seejuures on välisministri sõnutsi kahtlustataval riigil "täielik õigus saada ligipääs kõneks olevale ainele, et analüüsida seda ka ise, mida me iseenesest öeldes kohe ka tegime, kui hakkasid levima kuuldused, mida õhutavad samahästi kui kõik Suurbritannia juhtkonna liikmed selle kohta, et Skripali mürgitamiseks kasutati Venemaal kasutatud ainet".

"Me küsisime otsekohe ametliku noodiga ligipääsu sellele ainele, et meie asjatundjad saaks seda keemirelva keelustamise konventsiooni kohaselt analüüsida," ütles Lavrov.

Briti peaminister Theresa May teatas esmaspäeval parlamendis, et ootab Venemaalt teisipäeva lõpuks usutavaid selgitusi, miks haruldane närvigaas Briti territooriumile sattus, ja kui Moskva neid anna, käsitleb London juhtumit kui Ühendkuningriigi territooriumil aset leidnud jõukasutust.

Venemaa kutsus seoses Skripali juhtumiga välja Briti suursaadiku

Vene välisministeerium teatas teisipäeval, et kutsus välja Briti suursaadiku seoses Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumiga.

Vene välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova teatas Briti suursaadiku Laurie Bristow' välja kutsumisest, kuid ei andnud täpsemat teavet.

Saadik: London ootab Moskvalt selgitust Skripali kohta päeva lõpuni

Suurbritannia saadik Laurie Bristow ütles, et kinnitas teisipäeval Vene välisministeeriumile Suurbritannia seisukoha muutumatust nn Skripali asjas.

"Mul oli äsja lühikohtumine asevälisminister Titoviga, arutasime Salisbury juhtumit. Kordasin talle peaminister Theresa May avaldust alamkojas. Kinnitasin peaministri seisukohta, et ootame päeva lõpuks Venemaa selgitusi, mil viisil osutus võimalikuks selle aine kasutamine Salisburys," ütles suursaadik ajakirjanikele.

"Peaminister langetab otsuse ja teeb selle teatavaks homse päeva jooksul," lisas ta.

Moskva: Suurbritannia sanktsiooniähvardused ei jää vastuseta

Venemaa ei jäta vastuseta Londoni võimalikke sanktsioone seoses nn Skripali asjaga, öeldi teisipäeval Vene välisministeeriumist.

"Ükskõik millised ähvardused rakendada Venemaa suhtes sanktsioonimeetmeid ei jää vastuseta. Suurbritannia peab seda mõistma," seisis Vene välisministeeriumi veebilehel pärast Suurbritannia saadiku teisipäevast käiku ministeeriumi.

Saatkonna kinnitusel tahab Venemaa juhtumit koos uurida

Venemaa tahab uurida koos Suurbritanniaga Inglismaal Vene eksspiooni mürgitamise asjaolusid, teatas Venemaa suursaatkond Londonis.

"Saatkond saatis täna noodi (Briti) välisministeeriumile, milles kinnitati, et Venemaa pole seotud Salisbury intsidendiga ning esitati... nõudmine ühisuurimiseks," edastas saatkond Twitteris.

"Briti suursaadik Laurence Bristow kutsuti Venemaa välisministeeriumisse, kus esimene asevälisminister Vladimir Titov protestis jõuliselt Briti tõenditevaba süüdistuste vastu, mille alusel on Venemaa väidetavalt seotud Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamisega," lisas saatkond.

Saatkonna sõnul öeldi, et Briti võimude sammud on selge provokatsioon ning Venemaa pole seotud 4. märtsil toimunud mürgitamisega.

Briti valitsus andis esmaspäeval Venemaale teisipäeva lõpuni aega avaldada Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW) Novitšoki närvigaasiprogrammi üksikasjad.

Saatkond rõhutas, et Moskva tahab enne Briti võimudele selgituste jagamist saada proovi Skripalite vastu kasutatud närvimürgist.

"Moskva ei vasta Londoni ultimaatumile, enne kui saab proove keemilisest ainest, millele Briti uurijad viitavad."

Samas ütles saatkond, et Suurbritannia peab täitma keemiarelvade keelustamise konventsiooni punkti, mis näeb ette juhtumite uurimise ühiselt. Moskva on selleks valmis, lisati teates.

"Selleta pole mingit mõtet Londonist tulevatel avaldustel. See intsident tundub olevat Briti võimude järjekordne ebaaus katse diskrediteerida Venemaad," ütles saatkond.

"Mis tahes ähvardustele rakendada "karistavaid" meetmeid Venemaa vastu saavad vastuse. Briti pool peaks olema sellest teadlik."

Välisministeerium ähvardas Londonit vastumeetmetega meedia vallas

Moskva ähvardas teisipäeval keelata kogu Suurbritannia meedial töötamise Venemaal, kui Briti võimud jätavad Kremli-toetatud telekanali RT ilma tegevuslitsentsist Ühendkuningriigis.

"Ükski Briti meedia ei saa Venemaal tööd teha, kui nad sulgevad RT," ütles Vene välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova.

Briti meedia järelevalveorgan Oxfam ütles teisipäeval, et Vene riiklik telekanal RT võib kaotada Suurbritannias tegutsemise litsentsi, kui London järeldab, et Inglismaal Vene eksspiooni Sergei Skripali ja tema tütre vastu korraldatud närvimürgirünnaku taga on Venemaa.

Euroopa Komisjon väljendas Skripali asjus solidaarsust Suurbritanniaga

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis väljendas muret seoses endise topeltagendi Sergei Skripali mürgitamisega Suurbritannias ja ütles, London võib arvestada Euroopa Liidu toetusega, edastas teisipäeval agentuur EFE.

"Me oleme olukorra pärast väga mures, muu seas selle pärast, mida Suurbritannia on praeguseks avastanud, ja loomulikult võib Suurbritannia arvestada EL-i solidaarsusega selles küsimuses," ütles Dombrovskis ajakirjanikele.

Majandus- ja rahandusvolinik Pierre Moscovici ütles omalt poolt, et mürgitamisjuhtumit arutatakse teisipäevasel kohtumisel. Samas märkis ta, et Brüssel jälgib Suurbritannias toimuvat väga tähelepanelikult.

Euroopa Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans ärgitas teisipäeval Euroopa Liitu vastama ühiselt.

"Me ei saa lasta kasutada närvimürki meie ühiskondades. Sellega peaksime me kõik tegelema," lausus Timmermans Euroopa Parlamendi liikmetele.

"On äärmiselt tähtis, et need, kes toimunu eest vastutavad, näeksid selgelt, et Euroopas on üheseltmõistetav, vankumatu ja väga tugev solidaarsus," lisas Euroopa Komisjoni tähtsuselt teine liige.

Tillerson usub Suurbritannia järeldusi Vene eksluuraja mürgitamise osas

USA välisminister Rex Tillerson on nõus oma liitlase Suurbritanniaga, et katse mõrvata endine topeltagent lähtus Venemaalt ja toob kindlasti kaasa reaktsiooni.

"Me usaldame täielikult Ühendkuningriigi juurdlust ja järeldust, et Venemaa on tõenäoliselt vastutav närvigaasirünnaku eest, mis läinud nädalal Salisburys toime pandi," ütles ta esmaspäeval.

Minister ütles, et ei tea, kas Vene valitsus oli mürgitamisest teadlik. Kuid ta kinnitas, et mürk ei saanud pärineda kusagilt mujalt.

Tillersoni sõnul on see närvimürk Ühendriikidele teada ning seda on vaid "väga, väga vähestel".

"Rünnaku eest vastutavad isikud -- nii kuriteo sooritajad kui selleks korralduse andjad -- peavad seisma silmitsi kohaste tõsiste tagajärgedega. Me oleme solidaarsed oma liitlastega Ühendkuningriigis ning jätkame tihedalt vastusammude koordineerimist."

Tillersoni sõnul oli mürgitamine tõeliselt jõletu tegu. On pea võimatu uskuda, et riik võiks olla seotud nii ohtliku aine kasutamisega avalikus kohas, lisas ta.

Tillerson rääkis ajakirjanikega lennuki pardal teel Nigeeriast kodumaale.

Skripali ründamiseks kasutatud närvigaas on oma tüübi kõige mürgisem

Skripali ja tema tütre mürgitamiseks arvatavalt kasutatud närvigaas Novitšok töötati välja 1970.-1980. aastatel sõjateadusliku programmi Foliant käigus ja seda peetakse oma tüübi kõige mürgisemaks, kirjutab Peterburi portaal fontanka.ru.

Novitšokki peetakse 6-8 korda mürgisemaks üldtuntud VX-st. See kuulub neljanda põlvkonna keemiarelvade hulka ja võeti kasutusele Nõukogude Liidu relvajõududes. Pikka aega arvati, et tavalise varustusega ei ole Novitšokki võimalik avastada.

Gaasi saladuse avalikustas nõukogude teadlane Vil Mirzayanov. 1992. aastal ilmus nädalalehes Moskovskije Novosti tema artikkel "Mürgitatud poliitika".

Keemikut üritati riigisaladuse paljastamise eest kriminaalvastutusele võtta, kuid tal õnnestus põgeneda USA-sse, kus ta elab tänini. 9. märtsil sai ta 83-aastaseks.

Ta kommenteeris Theresa May esinemist parlamendis Facebookis järgmiselt: "Theresa May ütles, et Skripali ründamiseks kasutati Novitšokki. Selle keemiline vormel on avaldatud vaid minu raamatus "State secrets. An insider's Chronicle of the Russian Chemical Weapon's Program". Washington nägi suurt vaeva selle (raamatu) hävitamiseks, kuid ei saavutanud eesmärki."

Mirzayanovi raamat on veebi kaudu tellitav.

FSB eksjuht: Skripali vastu kasutatud aine võis olla pärit ka mujalt

Vene julgeolekuteenistuse FSB endine juht Nikolai Kovaljov ütles teisipäeval, et haruldane närvigaas, mida kasutati endise Vene spiooni Sergei Skripali ja tema tütre vastu, võis lisaks Venemaale olla pärit ka mõnest teisest endisest liiduvabariigist.

May on kinnitanud, et Skripal ja tema tütar mürgitati närvigaasiga Novitšok, mis töötati külma sõja lõpuperioodil välja Nõukogude Liidus.

FSB endine ülem Kovaljov ütles teisipäeval Vene uudisteagentuuridele, et Novitšoki varusid hoiti Nõukogude Liidu eri osades, muu hulgas Ukrainas ning mürk võib olla pärit ka Ukrainast või mõnest teisest endisest liiduvabariigist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: