Uus vedelkütuse seadus toob tugevama kontrolli ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu kiitis heaks vedelkütuse seaduse muudatused, mis seavad juba järgmisest aastast kütusemüüjatele karmimad tingimused ja tugevama kontrolli. Väikeste kütusemüüjate hinnangul suretavad kõrged tagatisnõuded väiketanklad välja. Väikeettevõtteid ühendav Kütuseliit kavatseb pöörduda seadusele hinnangu andmiseks õiguskantsleri poole.

Seaduse muudatustega luuakse kütuse käitlemise, laoarvestuse ja aruandluse andmekogud, mis lubavad maksuametil operatiivselt jägida kütusetehinguid ja reageerida riskantsetele toimingutele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL) ütles, et seadusemuudatusega muutub maksudest kõrvale hiilimine kütuse käitlemisel raskemaks.

"Sellest hetkest alates, kui ta piirilt tuleb Eesti territooriumile - on ta autos on ta kuskil laos, on ta tanklas - on kütus täpselt jälgitav. Kui palju kogust on ühes või teises kohas ja need andmed oleksid niiöelda elektrooniliselt saadetavad maksu- ja tolliametile, kes siis tegelikkuses jälgib seda, et asi oleks korrektne. Loomulikult see tekitab olukorra, kui sa tahad niiöelda valskust teha ja konkurentsieelist saada sellega, et sa maksu ei maksnud. See muutub palju-palju raskemaks," rääkis Sester.

Kuid kõige olulisema muudatusena võivad kütusemüüjad tulevikus turustada üldjuhul kütust tagatisega kaetud koguses. Praegu on tagatis 100 000 eurot. Kuid uue seaduse järgi on suurte kütusekäitlejate tagatis miljon eurot. Selliseid ettevõtteid on Eestis paarkümmend.

Eesti Õliühingu juht Toomas Saks ütles, et ettevõtjana ei saa selliste muudatustega rahul olla, sest see paneb ettevõtjatele koormise peale. "Näiteks tõstab tagatist ja kõiki muid asju. Aga samas me ka teadvustame, et ilma selleta kahjuks tänapäeval selle turul toimetada ei saa. Nii et selles mõttes on ta kompromiss," ütles Saks.

Väikeste kütusemüüjate tagatis sõltub kahel järgmisel kuul müüdava kütuse koguse suurusest. Ühe või kahe tankla pidajad saavad küll taotleda tagatise vähendamist 90 protsenti, kuid kütuseliidu hinnangul suretab uus kord sellegipoolest väiketanklad välja.

"Väikettevõtjal ei ole võib-olla piisavalt tagatist või varasid, et saada pangalt garantiisid, et esitada näiteks hüpoteeke. Ta peab andma selle tagatise omavahenditest, kandma üle maksu - ja tolliameti pangakontole. See on seisev raha, mis on lihtsalt riigi käes, mingit intressi ta ei teeni," ütles Eesti Kütuseliidu juhatuse liige Meelis Krautmann.

Kütuseliidu hinnangul riivab uus seadus ettevõtlusvabadust ja rikub konkurentsi tingimusi.

"Võib-olla järgmine samm on see, et saame pöörduda ekspertide poole, võib-olla õiguskantsleri poole ja palume hinnata, kas üks või teine säte on kooskõlas Eesti Vabariigi põhiseadusega," lausus Krautmann. 

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: