Meremuuseumi uuendamise järel saab selle põhieksponaadiks keskaegne vrakk ({{commentsTotal}})

Foto: Meremuuseum

Eesti Meremuuseum kuulutas välja hanke Paksu Margareeta rekonstrueerimiseks. Vähemalt aasta kestva uuendustöö suurim saavutus on keskaegse koge eksponeerimine torni sisehoovis, kolm aastat tagasi avastatud vrakk tuleb aga enne konserveerida. 

Tallinnas ehitustööde käigus avastatud vrakk on üks paremini säilinud Läänemere keskaegse kaubalaeva vrakke. Koge võis valmida aastal 1300, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti Meremuuseumi teadur Priit Lätti rääkis, et laeva paremal pardal oli tulease, nii et seal tehti ka sooja toitu. Tulease oli tehtud korralikest savitellistest ning arvatavasti täidetud liivaga, raudplaat peal. Kogest on säilinud üllatavalt palju, et olla heaks näiteks keskaegsest laevaehitusest.

Laeva konserveerida on keeruline: puit tõmbub kokku, kui sellest aurab välja vesi, ning tekivad praod. Selle vastu saab, kui hoida õhuniiskust kunstlikult kõrgena või töödelda puitu polüetüleenglükooliga, millega immutades plastik asendab puidu sees olnud vee. Soome ja Inglise spetsialistid soovitavad kemikaali mitte kasutada.

"Alguses oli selline tunne, et tuleb laev uputada vastavasse basseini, kus siis pumbad järk-järgult ajavad seda lahust ringi. Aga praegu on tehtud analüüse nii Tallinna Ülikoolis kui Inglismaal kui ka nüüd Soomes. On selgunud, et puit on nii heas seisukorras, et väga suuremahulist polüetüleenglükooliga töötlemist ei tulegi," tõdes Lätti.

Paksu Margareeta hoovi paigutatakse koge pärast torni rekonstrueerimist. Õu ehitatakse pealt kinni ja koge jaoks luuakse selle säilimiseks vajalikud tingimused.

Koge on Paksu Margareeta peamine eksponaat, mille sinna toimetamine saab olema meremuuseumi töötajatele paras väljakutse.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: