Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikser tahab kehtestada sissesõidukeelu Magnitski nimekirjas olijatele

Sven Mikser
Sven Mikser Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Välisminister Sven Mikser esitab valitsusele ettepaneku kehtestada rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel piiravad meetmed 49 niinimetatud Magnitski nimekirjas olevale inimesele.

"Otsustasin esitada valitsusele ettepaneku sanktsioonide kehtestamiseks inimõiguste ränkade rikkumiste eest, et juhtida tähelepanu rahvusvahelise õiguse rikkumise järjest sagenevamatele juhtumitele," ütles Mikser välisministeeriumi pressiesindaja vahendusel. "Sellisele jõupoliitika eskaleerimisele, mida me oleme viimasel ajal pidanud kogema, tuleb reageerida ning kasutada selleks kõiki nii riigisiseses kui rahvusvahelises õiguses ettenähtud võimalusi."

Nimekirjas olevad inimesed on välisministeeriumi teatel seotud ränkade inimõiguste rikkumisega, sealhulgas Sergei Magnitski surmaga. Ettepaneku kohaselt kehtestatakse Eestisse sissesõidukeeld 49 niinimetatud Magnitski nimekirjas olevale isikule.

Mikser viitas ka inimõiguste olukorra halvenemisele Euroopa lähinaabruses viimaste kümnendite jooksul. "EL ja liikmesmaad peavad reageerima olukorra halvenemisele meie naabruses ning panustama stabiilsuse ja julgeoleku tagamisele EL-i piiridel. Eesti on kindlasti üks neist, kes on valmis tegutsema," ütles välisminister.

"Reeglitel põhineva maailmakorra õõnestamine, sealhulgas raskete inimõiguste rikkumiste näol, ei ole aktsepteeritav ning seda arvestades on otsustanud välisministeeriumi rahvusvahelise sanktsiooni seadusest tulenevaid võimalusi kasutades võtta," ütles Mikser.

Riigikogu võttis juba 2016. aasta detsembris vastu seadusemuudatused, mis võimaldaks keelata niinimetatud Magnitski nimekirja kantud Vene kõrgete ametnike sisenemise Eestisse, samas ei ole siseministeerium neid piiranguid seni rakendanud.

Vene jurist Sergei Magnitski paljastas Venemaa siseministeeriumi kõrgete ametnike miljarditesse rubladesse ehk väidevalt kuni 230 miljoni dollarini küündinud maksupettuse. Seepeale esitati 2008. aastal hoopis talle süüdistus maksupettuses ja võeti vahi alla. Magnitski suri 2009. aastal Moskva Butõrka eeluurimisvanglas ravi saamata 37 aasta vanuses pankreatiiti, väidetavalt oli teda enne ka pekstud ja piinatud.

Toimetaja: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: