Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mürgirünnakus kannatada saanud Briti politseinik sai haiglast välja

Politseinik Nick Bailey.
Politseinik Nick Bailey. Autor/allikas: Wiltshire'i politsei

Esimesena eksluuraja Sergei Skripali ja viimase tütre Julia mürgitamisjuhtumi sündmuskohale saabunud ja samuti mürgitada saanud politseinik pääses haiglast välja.

Vene sõjaväeluure GRU 66-aastane erupolkovnik Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti 5. märtsil Salisbury linnas pargipingilt teadvusetutena. Nad on endiselt haiglas kriitilises seisundis. Wiltshire'i piirkonna politseinik Nick Bailey oli esimene, kes väljakutse peale kohale jõudis ning mürk avaldas ka talle mõju, vahendas Guardian.

Bailey pääses haiglast alles neljapäeval ning oma avalduses nimetas ta juhtumi käigus saadud kogemust sürreaalseks.

"Ma soovin, et avalikkus keskenduks juurdlusele, mitte politseinikule, kelle oli ebaõnn sellega kokku puutuda. Ma saan aru, miks mulle tähelepanu pööratakse, kuid ainus, mida ma tegin, oli see, et esindasin iga politseinikku, kes lähevad igapäevaselt välja ja riskivad oma eluga," selgitas ta.

Bailey nentis, et tema naine ja lapsed elavad nüüd päev korraga. "Ma tunnistan, et "normaalne elu" pole minu jaoks tõenäoliselt enam kunagi sama ning Sarah ja mina peame nüüd keskenduma, et leida endale ja oma lastele uus normaalsus."

Päeval, mil politseinik Bailey haiglast välja sai, sai uut informatsiooni ka Skripalide seisundi kohta.

Nimelt selgus Skripale puudutavast kohtudokumendist, mis käsitleb neilt vereproovide võtmist Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) proovide jaoks, ka see, et nii isa kui ka tütar on endiselt kunstlikus koomas.

"Mürgituse täpne mõju nende pikaajalisele tervisele on endiselt ebaselge, kuid meditsiinilised testid näitavad, et nende mentaalne seisund võib olla häiritud seni kindlaks tegemata määral," kirjutatakse dokumendis.

Sergei Skripaliga pole arstidel õnnestunud mingil viisil kontakteeruda ning tütrega suhtlemine polevat andnud mingit tähenduslikku tulemust. Füüsiliselt on nad stabiilses seisundis, mis lähiajal tõenäoliselt ei muutu.

"Mõlemat ravitakse lähtudes sellest, et nad soovivad end neid elus hoitaks ja saavutataks parim võimalik taastumine ning praegust ravi antakse neile just sellel eesmärgil," lisati dokumendis.

Kokku on Salisbury haigla andnud juhtumi raames abi 48 inimesele.

Suurbritannia võimud on veendunud, et Skripalide ründamiseks kasutatud mürk on Nõukogude Liidus ja Venemaal arendatud sõjalise otstarbega mürk Novitšok ning London on esitanud analüüsid ka OPCW-le.

Venemaa on eitanud nii Skripalide ründamist kui ka mürgi lähtekohaks olemist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: