Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL kutsub suursaadiku Moskvas Brüsselisse

{{1521773580000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Euroopa Liidu suursaadik Moskvas kutsutakse Brüsselisse konsultatsioonidele, ütles Hollandi peaminister Mark Rutte ööl vastu reedet EL-i tippkohtumiselt.

Rutte rõhutas, et tegemist on meetmega, mitte sanktsiooni ega tagasikutsumisega.

Otsus langetati pärast seda, kui EL-i liidrid väljendasid neljapäeval kindlat toetust Suurbritanniale seoses Vene eksspiooni Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamisjuhtumiga Salisburys ning nõustusid Londoni hinnanguga, et närvimürgirünnaku eest vastutab "äärmiselt tõenäoliselt" Venemaa.

Tusk: EL on nõus Londoni hinnanguga Moskva seotusest mürgirünnakuga

Euroopa Liit on nõus Suurbritannia hinnanguga, et Venemaa on "äärmiselt tõenäoliselt" vastutav endise spiooni Sergei Skripali mürgitamise eest Ühendkuningriigis, ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk neljapäeval Brüsselis.

EL-i 28 liikmesriigi liidrid toetasid Brüsselis üksmeelselt avaldust, milles öeldakse, et Venemaa seotus on "ainus usutav selgitus" närvimürgirünnakule Inglismaa edelaosas asuvas Salisburys.

EL-i avaldus on võit Briti peaministrile Theresa Mayle, kes kutsus oma kolleege solidaarsusele ja hoiatas, et Venemaast lähtuv oht ei tunne riigipiire.

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys. Sergeil on Briti ja Julial Vene kodakondsus ning mõlemad on jätkuvalt kriitilises seisundis haiglas.

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

Suurbritannia saatis rünnaku järel riigist välja 23 Vene diplomaati ja nende pereliiget - ühtekokku umbes 80 inimest - ja katkestas Moskvaga kõrgetasemelised kontaktid.

Kreml: Moskval on kahju, et EL saadiku tagasi kutsus

Kremlil on kahju Euroopa Liidu otsuse pärast kutsuda oma suursaadik Markus Ederer konsultatsioonidele, ütles Vene presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov.

"Loomulikult on meil selle pärast kahju, et taas sõnastust "suure tõenäosusega" kasutades langetatakse selline otsus ja luuakse selliseid mõttekäike," ütles ta ajakirjanikele.

Täpsustavale küsimusele, kas ta peab kahju all silmas, EL saadiku tagasikutsumist, vastas Peskov: "Jah, otsust konsultatsioonidele kutsumise kohta".

Ta rõhutas, et Kreml ei ole nõus Venemaale esitatud süüdistustega ja et "Venemaa täiesti üheselt ei ole mingit seost Skripalide mürgitamisega".

ERR Brüsselis: Ratas pole Vene diplomaatide või muude sammude teemal veel mingeid korraldusi andnud

Ajaleht Guardian on kirjutanud, et Balti riikide, Poola ja Prantsusmaa valitsused kaaluvad Londoni eeskujul Vene diplomaatide väljasaatmist. Kui valitsusjuhid öösel ülemkogu esimesele päevale punkti panid, küsis ERR-i korrespondent Johannes Tralla peaminister Jüri Rataselt, milline on Eesti plaan.

"Ma usun, et päris paljud riigid mõtlevad siin Suurbritanniaga ühte sammu astuda ka järgnevatel nädalatel," märkis Eesti valitsusjuht.

Küsimusele, kas peaminister on andnud juba korralduse asuda koostama nimekirja, millised Vene diplomaadid võiks Eesti riigist välja saata, Vastas Ratas järgnevalt: "Ei, täna öösel ei ole ma palunud ühtegi nimekirja koostada."

"Ma usun, et järgmisel nädalal seda teemat arutatakse Eestis," lisas ta edasiste plaanide kohta laiemalt.

Lavrov süüdistas Londonit EL-i liikmesriikide survestamist tülis

Venemaa sarjas reedel Suurbritanniat Euroopa Liidu liikmesriikide väidetava survestamise pärast toetada Londonit Sergei Skripali mürgitamise üle puhkenud rahvusvahelises tülis.

London "üritab palavikuliselt sundida oma liitlasi astuma vastasseisu tekitavaid samme", ütles Vene välisminister Sergei Lavrov visiidi ajal Vietnamis.

Briti valitsus üritab "süvendada kriisi Venemaaga nii palju kui võimalik", lisas ta.

Suurbritannia saatis rünnaku järel riigist välja 23 Vene diplomaati ja nende pereliiget - ühtekokku umbes 80 inimest - ja katkestas Moskvaga kõrgetasemelised kontaktid.

Mitmed Euroopa Liidu riigid on väljendanud toetust Londonile ja kaaluvad Vene diplomaatide riigist väljasaatmist, nende seas Leedu ja Tšehhi.

Lavrovi sõnul pole London esitanud kindaid asitõendeid, mis seostaksid Moskvat mürgitamisega.

"Me ei näe jätkuvalt mingeid fakte," ütles välisminister.

"Nende puudumine paneb mõtlema, et see kõik on provokatsioon, juurdlus pole veel lõpulegi viidud," sõnas Lavrov.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: