Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene saadik Eestis: Skripali juhtumis süüdistatakse Venemaad tõenditeta

Venemaa Eesti suursaatkonna infotunnis Sergei Skripali juhtumiga seonduva teemal ütles saadik Aleksandr Petrov, et Venemaad süüdistatakse emotsioonide pinnalt ning ühtki tegelikku tõendit ei ole esitatud. Tema sõnul usaldavad ka Eesti ametkonnad täielikult Suurbritanniat ilma tõenditeta.

Petrov rääkis Tallinnas Venemaa suursaatkonda kogunenud ajakirjanikele, et Venemaa süüdistamine Skripalide mürgitamises on provokatsioon, mille motiivid võivad olla igasugused.

Ta meenutas, et 1988. aastal Moskvas visiidil käinud toonane USA president Ronald Reagan tsiteeris seal tuntud vanasõna: "Usalda, aga kontrolli", ning märkis, et praegu tuleb see talle meelde seoses sellega, et paljude Eesti ametkondade esindajatega suheldes on ta neilt küsinud, kas nad on saanud Londonist mingeid tõendusmaterjale Salisburys juhtunu koha.

"Vastuseks oleme saanud, et ei, me usaldame täielikult oma Briti sõpru," sõnas Petrov.

Ta tõi näite, et kui kedagi süüdistataks kuriteos oma naabri vastu ja öeldaks, et kahjud tuleb hüvitada, kuna suure tõenäosusega oli kurjategija tema, siis ei oleks keegi niisuguse süüdistusega nõus ja nõuaks vettpidavamaid tõendeid. Sama peaks Petrovi sõnul kehtima riikide puhul.

"Fraas "suure tõenäosusega" läheb ilmselt diplomaatia annaalidesse või rahvusvaheliste suhete annaalidesse," lisas ta.

Ta nimetas Skripalidega juhtunut terroriaktiks ja ütles, et juhtunu ümber on kahjuks ainult emotsioonid, mille pinnalt Venemaad süüdistatakse. Samuti rääkis Petrov, et Venemaa teatas Suurbritanniale kohe, et tahab ühisest uurimisoperatsioonist osa võtta, kuid britid ei ole neile vastanud.

"Julia Skripal on Venemaa kodanik, seepärast on meil kõik alused, et tunda huvi tema saatuse vastu," rõhutas saadik, kelle sõnul pole Venemaale antud mingisugust infot isa ja tütre seisundi kohta ega isegi selle kohta, kas nad eluski on.

Kõik märgid viitavad Moskva seotusele mürgitamisega

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys. Sergeil on Briti ja Julial Vene kodakondsus ning mõlemad on haiglas kunstlikus koomas.

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

Suurbritannia saatis rünnaku järel riigist välja 23 Vene diplomaati ja nende pereliiget - ühtekokku umbes 80 inimest - ja katkestas Moskvaga kõrgetasemelised kontaktid.

Euroopa Liit on nõus Suurbritannia hinnanguga, et Venemaa on "äärmiselt tõenäoliselt" vastutav Skripali mürgitamise eest Ühendkuningriigis, ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk neljapäeval Brüsselis.

EL-i 28 liikmesriigi liidrid toetasid Brüsselis üksmeelselt avaldust, milles öeldakse, et Venemaa seotus on "ainus usutav selgitus" närvimürgirünnakule Inglismaa edelaosas asuvas Salisburys.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: