Pärnu linn võttis Tori külapakkumise vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Madis Sinivee

Mullu ära tehtud haldusreformi tulemused lähevad juba muutmisele: Tori vald on teinud Pärnu linnale ettepaneku anda neile üle osa oma külasid, mis varem kuulusid Sauga valla alla, ning Pärnu nõustus ettepanekuga.

Haldusreformi ajal toimus Sauga vallas üks meeleavalduse teise otsa ja rahva muret üritas leevendada ka peaminister Jüri Ratas. Aga kuna tegemist oli vabatahtliku liitumise ajaga ja Sauga vallavolikogu oli liitumisläbirääkimised Pärnuga lõpetanud, siis ei saanud keegi aidata. Sauga vallast sai Tori vald keskusega Sindis. Osa piiriäärsete külade elanikest pole sellise otsusega siiani leppinud ja loodab, et asi peagi muutub.

"See on täitsa minu meelest jabur värk, oleks pidanud ikka linnaga ühinema," rääkis ERR-i uudistele Tori valla elanik Pärnu piirilt Meinhard Hunt. Mehe sõnul ajab ta kõik asjatoimetused, nagu poes- ja arsti juures käimine, linnas. "Ja nüüd äkki oleme Tori vald. Mispärast? Ja linnapiir on siinsamas. See on poliitikute möödalaskmine väga suur."

Teine Tori valla elanik Aasa Hunt elab Pärnu linna piirist 900 meetri kaugusel. "Lapsed linnas koolis käinud, lapselapsed käivad koolis. Ma nimetaksin seda jamaks täiega. Nüüd köetakse nelja suurt maja ikkagi, kontorihooneid, mis vanasti olid nelja valla all. Kõik on kulutused."

Tori vald on piirimuudatusele juba hoo sisse lükanud. "Tori vald on teinud meile ettepaneku alustada läbirääkimisi osade külade, endise Sauga valla külade üleandmiseks Pärnu linnale. Eks see ole alles esimene samm," rääkis Pärnu linnapea Romek Kosenkranius, kelle sõnul on Pärnu otsustanud, et võtab selle pakkumise vastu ja alustab läbirääkimisi. "Me mäletame eelmise aasta sügist, kus Tammiste küla elanikud väga vihaselt võitlesid selle eest, et saada liituda Pärnuga, aga see ebaõnnestus."

Rahandusministeeriumi ettepanekul võttis Tori vallavalitsus konsultandiks Mihkel Laane, kes haldusreformi ajal valitsust nõustas, ja ministeerium osaliselt ka rahastab seda tööd.

"Sisu on siis see, et ta peaks uuendama ära kõik varasemad mõjuanalüüsid, mis elanikele ühel või teisel viisi peaks piirimuudatus kaasa tooma. Rahvaküsitlus tuleb kõige järgselt. Ehk siis elanik, kes läheb hääletuskasti juurde, peab ikkagi aru saama, mille poolt või vastu ta hääletab," ütles Tori vallavanem Lauri Luur.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: