Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vabaerakonna plakatikampaania kui politiikkultuuri häving

Vabaerakonna plakat Pirita teel.
Vabaerakonna plakat Pirita teel. Autor/allikas: Paul Leosk/Lugeja foto

Vabaerakonna kampaania on üks poliitkultuuri madalalaubalisuse viimase aja musternäidetest, kirjutab Gerttu Alteberg oma lugejakirjas.

Milleks rääkida pensionitõusust ja toimivast tervishoiust, kui saab avalikult provotseerida ja jätta kõrvale sisulised teemad?

Poliitkultuuri madalalaubalisuse üks viimase aja musternäidetest on Vabaerakonna kampaania. Tallinna linna paigutatud reklaamplakatitega võeti sihikule Keskerakond ja Reformierakond. Iseenesest peabki ju pidama avalikke arutelusid, kuid seda sisulistes küsimustes, ühiskonna parendamiseks ja poliitkultuuri edendamiseks.

Alanud kampaania kohta seda öelda ei saa. Kuid mida saab?

Vabaerakond proovib peita enda sisulise tegevuse vajakajäämist, mustades teisi erakondi ning käitudes nii, nagu oleks valija lühinägelik ja rumal ega näeks manipulatsiooni läbi. Rääkimata asjaolust, et taoline käitumine – mida võib kutsuda isegi gladiaatorlikuks meelelahutuseks – õhutab vaenu.

Tegemist on poliitkultuuri sopaseks ja segaseks ajamisega, mitte selle parandamisega. Kusjuures Vabaerakond on korduvalt rõhutanud, et nemad seisavad poliitkultuuri edendamise eest ja võitlevad ressursside raiskamise vastu – mis on täielikult vastuolus praeguse kampaaniaga. 

Eelkõige on minu jaoks küsimus selles, milline on antud juhul valija kasu. Olen sellele küsimusele vastust otsinud, kuid leidnud pole. Valija näeb parimal juhul verist võitlust ja karvade kitkumist ning saab pigem negatiivse emotsiooni, mis võib päädida poliitikas pettumisega ja valimisele käega löömisega. Milleks on vaja massikaklust, kui valijat puudutavad palju maisemad teemad: kvaliteetne haridus, toimiv tervishoid ja väärikas pension. Nende teemadega on vaja tegeleda, mitte raisata ressursse ja provotseerida.

Nii-öelda uue generatsiooni poliitikahuvilisena on minu südameasi parandada poliitkultuuri nii, et iga erakond tegeleks sisuliste teemadega. Tuleb unustada lollimängimine ja valijate kohtlemine samasuguste lollidena. Ma arvan, et meil kõigil on sellest küllalt. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: