Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomas Sildam: Ka sina, Vabaerakond

Toomas Sildam
Toomas Sildam Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valimiskünnisest kindlalt allapoole vajunud Vabaerakonna geriljasõda Kesk- ja Reformierakonnaga ei ole naljaks ega elegantne, vaid lisab vabatmeestele huligaani mainet, kirjutab ajakirjanik Toomas Sildam nädalakommentaaris.

Mullu septembris andis Vabaerakond riigikogu juhatusele eelnõu, mis tühistaks poliitilise välireklaami 40-päevase keeluperioodi enne valimisi, kuid piiraks välireklaami suurust ühe ruutmeetriga. Sotsiaalmeedia ajastul peavad välireklaami keeluaega jaburaks kõik parlamendiparteid, aga ruutmeetriste plakatite nõue tekitab neis eriarvamusi.

Nüüd on Vabaerakond ka ise sellest loobunud. Valimiskünnisest kindlalt allapoole langenud vabatmehed ründavad Tallinnas suurte plakatitega, mis on kordades laiemad kui üks ruutmeeter, Reformi- ja Keskerakonda. Reformierakonna puhul seati sihik VEB-fondile ja partei auesimehele Siim Kallasele, Keskerakonna torkimiseks aga telekanalist PBK saadete ostmisele ja personaalselt peaminister Jüri Ratasele.

Ei ole naljakas ega elegantne nagu oli näiteks Eerik-Niiles Kross sügisel 2013 enda IRL-i perioodil drooniga Tallinna Televisiooni akna taga linnapead Edgar Savisaart kummitamas.

Vikerraadio "Reporteritunnis" ristasid poliitikud nüüd sõnamõõgad. Valimiskampaania on alanud räpasena, süüdistas Reformierakonna Jürgen Ligi. Vabaerakond soovib olla kampaanias hoopis suursuguselt humoorikas, pareeris vabaerakondlane Artur Talvik. EKRE esimees Mart Helme heitis ette, et Siim Kallase kaudu rünnatakse Reformierakonna uut esimeest Kaja Kallast, mis pole eetiline. Ja Talvik seletas, kuidas nemad ei ründa kedagi, vaid tuletavad Reformierakonna valijatele meelde, et fassaadi vahetades ei muutu midagi, kui fassaadi tagant ei kao susserdajad.

See kõik näitab, et kolmeprotsendilise toetusega Vabaerakond alustas 11 kuud ja 23 päeva enne parlamendivalimisi kampaaniat, teeb seda suurte plakatitega ja kartellierakondadeks nimetatud parteidega otsekui geriljavõitlust pidades.

Pole oluline, kas keegi soovitas või mõtles Vabaerakond ise välja, et poliitilisest vaikelust tuleb neil astuda hoogsalt eeslavale ja panna avalikkus endast rääkima, siis paraneb partei nähtavus ja tõuseb toetusprotsent. Nagu nende praegune esimees Artur Talvik mõne aja eest ERR-ile tunnistas, tehakse poliitikat paljuski PR-iga, kus sa lood endast teistsuguse kuvandi, kui tegelikult oled. Aeg annab arutust, millist kuvandit Vabaerakond sel viisil loob.

Ei saa ka unustada, et Vabaerakonna üldkogu koos esimehe valimisega toimub juba maikuus. Talvik tahaks partei juhina jätkata, kuid erakonnas on neidki, kes madalat toetust praeguse esimehega seostavad.

Talviku enesekindlal kinnitusel näeb Vabaerakond end järgmises valitsuskoalitsioonis, sest kui jääda väga pikalt opositsiooni, muutud vinguviiuliks. Kas nii ongi juhtunud, seda kaaluvad aasta pärast valijad. Ent sel nädalal alanud plakatitevõitlus ei jäta väga palju võimalusi, et Kesk- või Reformierakond – aga üks neist uue valitsuse teeb – tahaks kutsuda koalitsiooni huligaani mainega Vabaerakonna.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: