Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mihkelson USA sanktsioonidest: nii tugevat nimekirja pole varem olnud

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles USA uusi Venemaa-vastaseid sanktsioone kommenteerides, et nii tugevat sanktsioneeritavate nimekirja pole Ühendriikidel varem olnud.

Mihkelsoni sõnul valmistas USA uusi sanktsioone pikalt ette. Tema sõnul oli see, et sanktsioone kaalutakse president Vladimir Putini lähikondlaste suhtes, teada juba enne Venemaa endise topeltagendi Sergei Skripali mürgitamisjuhtumit Suurbritannias, milles viimane süüdistab just Moskvat.

"Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus ütles Mihkelson, et tema jaoks on huvitav näha sanktsioneeritute nimekirjas mitte ainult oligarhe, vaid ka paari nime, kelle üle on spekuleeritud kui võimalike Putini järeltulijate üle.

"Nende hulgas on rahvuskaardi ülem Viktor Zolotov, kes kunagi oli ka Putini ihukaitsja, ja Aleksei Djumin, kes on Tuula kuberner, aga oli erivägede ülem, kui okupeeriti ja annekteeriti Krimmi," loetles Mihkelson.

Tema sõnul pole uudis, et Venemaa suunal täiendavaid sanktsioone kehtestati. Huvitavam on Mihkelsoni sõnul aga näha, kas samasuguse sammu astuvad Euroopa Liidu riigid.

"Neid nimesid ja ka ettevõtteid on sanktsioneeritute nimekirja pandud siin ja seal, aga niivõrd tugevat nimekirja nagu praegu näeme Ühendriikide puhul tehtavas sammus senini küll näha pole olnud," lisas ta.

Mihkelsoni hinnangul võiks Euroopa poolt praegu eeldada, et sanktsioonide hulgas oleks näiteks Nord Stream 2 ehituse külmutamine.

"Nagu Trump ütles ka ETV ajakirjaniku küsimusele Washingtonis mõni päev tagasi, et ta võib olla väga karm ja palju karmim kui mõnedki Euroopa riigid või liitlased suhetes Venemaaga, eriti tuues välja selle paradoksaalse situatsiooni, et ajal, kui tõepoolest Venemaa on agressiivselt käitumas Lääne liitlaste vastu, on mitmed Euroopa riigid nõus andma rohelist tuld Nord Stream 2 ehitamisele," meenutas poliitik.

"See oleks ju tegelikult loogiline, et praeguses situatsioonis justnimelt ka Euroopa liitlaste vastusammuna võiks eeldada, et sanktsioneerimissammude nimekirjas on ka näiteks Nord Streami ehitamise vähemalt külmutamine," lisas ta.

Mihkelsoni sõnul näitab uute sanktsioonide kehtestamine USA liidrirolli selles küsimuses.

Sanktsioonid määrati 24 venelasele ja 14 ettevõttele. Sanktsioneeritute hulgas on seitse oligarhi ning 12 neile kuuluvat ettevõtet, lisaks 17 valitsusametnikku.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: