Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel: kui Ukraina asjus selgust pole, ei saa Nord Stream 2 edasi liikuda

Foto: Ukraina presidendi kantselei/Sputnik/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles teisipäeval, et projektiga Nord Stream 2 ei saa edasi minna seni, kuni pole selgust Ukraina kui maagaasi transiitmaa rolli asjus. Merkeli avaldust on meedias juba tõlgendatud kui karmima hoiaku võtmist vastuolulise Venemaa gaasiprojekti teemal.

"Ma tegin väga selgeks, et Nord Stream 2 projekt on võimatu ilma selguseta Ukraina tulevase transiidirolli kohta," rõhutas Merkel Berliinis toimunud ühisel pressikonverentsil Ukraina presidendi Petro Porošenkoga.

"Seega on ka näha, et tegu ei ole ainult majandusliku küsimusega, vaid selle puhul tuleb arvesse võtta ka poliitilisi asjaolusid," lisas ta.

Merkel märkis, et ta rääkis gaasitoru teemal esmaspäeval ka Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

"Ma ütlesin president Putinile eile ka seda: see ei saa nii olla, et Nord Stream 2 tõttu ei omaks Ukraina enam gaasitransiidi vallas tähtsust," meenutas liidukantsler.

Venemaa riigiettevõte Gazprom ja selle Euroopa partnerid leppisid 2015. aastal kokku Nord Stream 2 rajamises, et Venemaa maagaasi senisest rohkem Saksamaale tarnida.

Nord Stream 2 gaasitrass, mis peaks valmima 2019. aasta lõpuks, kulgeks Läänemeres Nord Stream 1 kõrval. Toru algaks Venemaalt ja lõppeks Saksamaal.

Samas üritab Euroopa Komisjon projekti üle suuremat kontrolli saavutada, sest Brüsseli hinnangul on see vastuolus EL-i energiapoliitikaga ehk ei aita kaasa EL-i energiasõltumatusele ja tarnijate mitmekesistamisele.

Euroopa Komisjon esitas eelmise aasta novembri alguses muudatusettepaneku gaasidirektiivi asjus, et muuhulgas kavandatav Nord Stream 2 gaasitoru EL-i seadustega kooskõlla viia. Vormiliselt ei olegi tegu ainult Nord Streami teemaga, vaid reeglite kehtestamisega kõikidele kolmandatest riikidest pärit gaasitorudele.

Komisjon ei püüa sammuga Nord Stream 2 projekti takistada, kuid oma negatiivset hoiakut ei varjata. Brüsseli hinnangul pole niivõrd võimsa teise gaasitoru ehitamiseks Läänemere alt Venemaalt Saksamaale vajadust, sest gaasitarneid on tõhustatud juba Poola ja Leedu vahel ning Soome ja Eesti vahele rajatava Balticconnectori abil. Samuti on olemas plaanid, kuidas juhtida maagaas Norras Taani kaudu Poola ja kuidas hoida töökorras ka gaasitorusid, mis kulgevad Venemaalt läbi Ukraina Euroopasse.

Nord Stream 2 vastu on võtnud sõna mitmed Ida-Euroopa riigid, eriti Poola ja Balti riigid, ning ka USA.

Seni projekti toetanud Saksamaa on paljude liitlaste surve all ka laiemalt, sest Nord Stream 2 projekt pole kriitikute arvates vastavuses praeguse Venemaa-suunalise sanktsioonidepoliitika vaimuga.

Merkeli ja Porošenko kohtumisel lepiti ka kokku, et peagi külastab Ukrainat, sealhulgas ka Donbassi rindepiirkonda, Saksamaa välisminister Heiko Maas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: