Ojakivi: pensionireform seab arstid kehvemasse olukorda

Foto: ERR

Pensionireform, mis annab eelise võimalikult noorena tööjõuturule suundujatele, tekitab ebaõiglust ametites, milleks tuleb aastaid õppida, nagu näiteks arstide puhul, ütles Vikerraadio saate "Rahva teenrid" juht Mirko Ojakivi.

Rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov kritiseeris valitsuse heakskiidu saanud pensionisüsteemi muudatusi, mis tema hinnangul soosib ümbrikupalkade maksmist ja varasemat tööleminekut hariduse omandamise asemel.

Ojakivi rääkis saates, et üks tõsine teema, mille Jegorov püstitas, on just see, et võimalikult vara tööturule minejad saavad eelise, sest staažiaastad saavad oluliseks.

"On rida ameteid, kus inimesed peavad õppima aastaid. Et arstina tööle minna, lõpetadki ülikooli 28- või 30-aastaselt," tõi ta välja.

Ojakivi lisas, et kui nõukogude ajal lahendati asi nii, et staažiaastaid anti ka üliõpilastele, siis nüüdses variandis ei ole ülikoolis õppimine tööaastatega võrdsustatud.

"Seal peaks mõtlema, miks tulevane arst, kes õpib märkimisväärselt kaua, saab esimesest sambast pensionimakseid märkimisväärselt vähem kui 15-aastaselt tööturule sukeldunu," tõdes ta.

Ajakirjanik Krister Paris märkis, et küsimus ei puuduta ainult arste, vaid kõiki, kes tahaksid oma haridust palju täiustada.

Tema hinnangul peaks riik pensioni osas välja saatma selgemaid sõnumeid, sest see on valdkond, milles on nagunii nii palju ajaloolist ebakindlat kogemust. Kui riik pidevalt muudatusi teeb ja vastukäivaid sõnumeid saadab, tekitab see inimestes tunde, et ise ei peagi oma pensioni nimel pingutama.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: