Tõniste: vaatame uue pensionisüsteemi üle 2030. aastal

Foto: Siim Lõvi /ERR

Rahandusminister Toomas Tõniste tunnistab, et uus pensionisüsteem on kompromiss eriarvamuste vahel, kuid vaatamata kriitikale pole põhjust seda enam pidurdada. Reformile antakse uus hinnang 2030. aastal, mil seda on võimalik soovi korral ümber teha.

Tõniste (IRL) möönis, et inimeste maksukäitumisele võib uuel pensionisüsteemil teatav mõju olla küll, kuid küsitav on, kui suur see on, mistõttu pole ta pensionireformi teravalt kritiseerinud rahandusministeeriumi asekantsleri Dmitri Jegorovi kriitikaga lõpuni nõus.

"Oleme seda majas arutanud ja teema pole uus, aga kui me vaatame laiemalt, siis kuna teine sammas jääb endiselt seotuks sissetulekuga, siis peaks see risk maandatud olema. Ka uue reformiga jääb palgal ikkagi mõju alles, palga osakaal on siis kuskil üks kolmandik," kommenteeris rahandusminister ERR-ile.

"Suurema palga saajatel on jälle teine sammas palga tõttu suurem, see tasakaalustab neid riske," lisas minister.

Iseäranis pole minister nõus ümbrikupalka puudutanud kriitikat.

"Kui me räägime siin ümbrikupalkade hirmust, siis palgast sõltuvad jätkuvalt sotsiaalsed garantiid - räägime siin emapalgast, haiguspäevadest, töötuskindlustuse hüvitisest ja samuti ju inimeste võimalused laenud saada, nii et selles mõttes kõik need kokku tegelikult tasandavad neid riske," ütles Tõniste.

Soovi asekantsleri esile toodud riske enne eelnõule kooskõlastuse andmist rohkem analüüsida ministri sõnul ei olnud, sest selle juurde saab 2030. aastal tagasi tulla.

"Selline võimalus on selles eelnõus ilusti olemas. Need staažiga seotud muudatused jõustuksid täismahus 2037, mille suhtes Dmitri [Jegorov] ka võib-olla kriitiline on, ja enne seda on tegelikult ka kavas teha analüüs 2030. aastal, kus siis hinnatakse seda reformi mõju, ja muuhulgas ka mõju maksukäitumisele. Siis saab soovi korral neid muudatusi ka teha," ütles minister, lisades, et enne 2030. aastat ei ole plaani teema juurde tagasi tulla. "See on selline kompromiss, millega liigutakse edasi ja nii ta on."

Jegorov kritiseeris Twitteris valitsuses heakskiidu saanud pensionireformi, põhjendades, et esimese samba kava üksnes staaži arvestada demotiveerib neid, kes sooviksid kõrgharidust omandada ning soodustab ümbrikupalga vastuvõtmist.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: