Toomas Sildam | Ossinovski üks kaart

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Sotside esimees Jevgeni Ossinovski ei järgi EKRE juhi Mart Helme soovitust tiksuda riigikogus või koalitsioonist pauguga lahkuda, kirjutab ajakirjanik Toomas Sildam.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski pani kõik ühele kaardile, kui otsustas loobuda tervise- ja tööministri ametist ning minna riigikogusse oma erakonna fraktsiooni esimeheks.

Sotsiaaldemokraatidele endile võib Ossinovski otsus olla arusaadav ja isegi meeldida. Marju Lauristini tsiteerides on see vangerdus, mis toob esimehe ja erakonna tule alt välja. Just Ossinovski portree oli liikumise „Eesti maksud lähevad Lätti“ märklaua keskel, tema ise oli alko-teemade keskpunktis ja just teda süüdistati aktsiiside alalaekumises, Soome alkoturistide vähenemises ja Eesti inimeste ostureisides lõunanaabrite poodidesse.

Seejuures langes sotside erakonna reiting sama kiiresti kui opositsioon ja meedia rullisid avalikkuse ette järjest uusi lehekülgi Ossinovski alkoholipoliitikast. Terviseedendajate hääled Eesti rahva liigsest viinalembusest ja selle ohjeldamise vajadusest olid kui malbe a cappella ansambel, mis uppus vastaspoole punk rock’i protestimelusse.

Nüüd, pigem hilinenult, püüab Ossinovski end sellest kõigest lahti haakida. Avalikkusele – ja eriti meediale – on keeruline selgitada, et ta loobus ministriametist, sest tahab juhtida napi 10-protsendilise toetusega parteid järgmise aasta parlamendivalimiste üheks edulooks. Vahetas riigi erakonna vastu – umbes nõnda kõlavad opositsioonipoliitikute ja ajakirjanike etteheited. Need on paljuski ad hominem argumendid, mis lähtuvad ütlejate suhtumisest Ossinovski reljeefsesse persooni.

Tal on aega juunikuuni, mil toimub sotside üldkogu. Kuna seesama üldkogu valis mullu suve hakul Ossinovski uuesti kaheks aastaks esimeheks, siis formaalselt ei ohusta teda midagi. Tegelikult võib seal kaane pealt lüüa sotsides podisev rahulolematus nii kohalike valimiste mitme ebaõnnestumise kui ka erakonna praeguse madala reitingu pärast, milles kõiges süüdistatakse partei esimeest. Seega, kahe kuuga peab Ossinovski pöörama sotsid tõusule või vähemalt peatama nende reitingu languse. Kui ta sellega toime ei tule, žongleerib ta väga ebakindlal taburetil ja pole kindel, et suudab lõpuni tasakaalu hoida.

On klaar, et Ossinovski ei järgi EKRE esimehe Mart Helme soovitust, mille kohaselt olevat tal kaks valikut: tiksuda riigikogus või lüüa rusikas lauale ja koalitsioonist pauguga lahkuda. Ilmselgelt püüab ta sotside parlamendifraktsiooni juhina olla uute teemadega nähtav, iseasi, kas meedia neist ka kinni võtab. Ning mehena, kes aitas Reformierakonna opositsiooni lükata, et saaks moodustada Jüri Ratase valitsuse, ei kavatse Ossinovski sotse sellest valitsusest välja tüürida.

Kuid kindlasti muutub Ossinovski riigikogus... viisakalt öeldes nõudlikumaks. Paneme siia kõrvale IRL-i esimehe Helir-Valdor Seederi soolod ning on näha, et peaminister Ratasel tuleb nii mõnedki varasemast närvilisemad päevad üle elada ja nii mõnedki kompromissid lisaks leida.

Pikk valimiskampaania, mis muud. Panused on suured: võita ihkavad nii Kesk- kui ka Reformierakond, koalitsiooni soovivad jääda nii sotsid kui ka IRL, valitsusse tahavad opositsioonist pääseda nii EKRE kui ka Vabaerakond, kusagilt sirutavad kätt rohelised…

Vesi Eesti sisepoliitilises kastrulis – üldiselt ja mitme erakonna sees – on juba lähedal keemistemperatuurile. Jevgeni Ossinovski käik lisas auru juurde. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: ERRi raadiouudiste kommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: