"Simpsonid" puudutas põgusalt Apu tegelaskujuga seotud vastuolu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Poiss
Poiss "Simpsonite" tegelaskuju Apu Nahasapeemapetiloni kujuga poseerimas. Autor/allikas: Deborah Cannon/Austin American-Statesman/AP Photo/Scanpix

Animasarja "Simpsonid" viimases episoodis puudutati esmakordselt vastuolu, mis ümbritseb indialasest tegelaskuju Apu'd.

India-ameerika koomik Hari Kondabolu tegi eelmisel aastal dokumentaalfilmi "Probleem Apu'ga" ("The Problem with Apu"), milles ütles, et Apu tegelaskuju on loodud rassistlikele stereotüüpidele tuginedes, vahendas BBC.

Poepidaja Apu Nahasapeemapetilon on olnud tegelaskuju sarjas alates 1990. aastast ning tema häält teeb valgenahaline näitleja Hank Azaria, kes esitab teksti väga tugeva india aktsendiga.

Kondabolu ütles eelmisel aastal BBC-le, et tegelaskuju on probleemne, sest ta on määratletud tema ameti ning selle järgi, kui palju lapsi tal korraldatud abielust on.

Kondabolu ütles filmis, et Apu oli üks ainsatest Kagu-Aasia esindajatest USA televisioonis ajal, mil tema üles kasvas ning teised lapsed imiteerisid tegelaskuju tema narrimiseks.

Viimane "Simpsonite" episood viitas neile süüdistustele, kui pereema Marge ja tütar Lisa kaudselt arutasid tegelaskujuga seotud vastuolu.

Stseenis muudab Marge unejuttu nii, et see oleks poliitiliselt korrektsem, kuid tema tütar on sellele vastu. Marge küsib seepeale Lisalt, mida ta peaks siis tegema.

Lisa pöördub seejärel kaamera poole ja ütleb: "Seda on keeruline öelda. Miski, mis algas pikka aega tagasi, aastakümneid tagasi, millele aplodeeriti ja mis ei olnud solvav, on nüüd poliitiliselt ebakorrektne. Mida siis teha?"

Selle järel viitab ta voodi kõrval olevale Apu' fotole.

Osa inimesi ütlesid sotsiaalmeedias, et põgus viide ei olnud olulist debatti arvestades piisav. Kondabolu postitas pärast seda episoodi Twitterisse rea säutse, milles väljendas pettumust selle üle, kuidas sarja tootjad vastuolu käsitlesid. Ka paljud teised kritiseerisid sarja.

Osa inimeste hinnangul reageerisid aga kriitikud üle ning tõid välja, et enamik sarja tegelaskujudest põhinevad mingitel stereotüüpidel.

Sarja tootjad ei ole avalikult poleemikat kommenteerinud. Üks sarja kirjutajatest Al Jean aga säutsus enne viimast episoodi: "Uus "Simpsonid" viie minuti pärast. Twitteri-plahvatus kolmandas vaatuses."

Hank Azaria, kes on mänginud Apu'd ja teisi tegelaskujusid sarjas ligi 30 aastat, ütles varem sel aastal, et tema jaoks on nii isiklikult kui ka professionaalselt murettekitav, et Apu' pärast on kedagi halvasti koheldud.

Ta loetles aga, et "Simpsonid" on aastaid humoorikal viisil solvanud erinevat tüüpi inimesi - vabariiklasi, brasiillasi, presidente, koolidirektoreid, itaallasi jne.

"Ja nad on seal üsna uhked millegi sellise eest vabandamata. Ma arvan, et aastate jooksul on nad teinud üsna head tööd, olles ühtlaselt solvavad kedagi otseselt haavamata," sõnas Azaria.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: