Kantar Emori uuring: Reformierakonna edu püsib

Kert Valdaru, Kaja Kallas ja Jürgen Ligi Reformierakonna üldkogul
Kert Valdaru, Kaja Kallas ja Jürgen Ligi Reformierakonna üldkogul Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Reformierakonna toetus on võrreldes märtsiga nelja protsendipunkti võrra langenud, kuid endiselt ligi kümne protsendipunkti võrra kõrgem kui toetuselt teisel kohal oleval Keskerakonnal, selgub BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor aprillikuisest küsitlusest.

Reformierakonda toetas aprilli keskel läbiviidud küsituse kohaselt 30 protsenti vastanutest, kellel oli kindel eelistus. Keskerakonda toetas 21,6 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 19,1 ja Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (SDE) 10,6 protsenti vastanutest.

Eestimaa Roheliste toetus oli kasvanud aprillis 6,1 protsendini, Vabaerakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidul (IRL) toetus oli võrdselt 5,8 protsenti.

"Juhib kindlalt Reformierakond 30 protsendiga, kuid nende toetus on mõnevõrra langenud, nähtavasti juhuslikuma eelistusega valijate arvelt, sotsiaal-demograafilistes lõikeid vaadates on langus peamiselt toimunud meeste ja alla 35-aastaste hulgas," ütles küsitluse tulemusi kommenteerinud Kantar Emori uuringujuht Aivar Voog.

"Teisel kohal olevale Keskerakonnale on lähenemas EKRE, kes on nüüd esmakordselt ületanud 19 protsendi taseme. Neid toetavad põhiliselt väikelinnade ja maa-asulate elanikud," lisas Voog.

"Erandlik on roheliste sattumine kuue protsendi tasemele, viimati olid nad sel tasemel üle seitsme aasta tagasi. Eks järgmised kuud näitavad, kas tegemist on tegemist juhusliku võnkega või millegi pikemaajalisega. Roheliste reiting on keskmisest kõrgem eestlaste, tallinlaste, jõukamate ja ka õpilaste ning tudengite hulgas," märkis Kantar Emori uuringujuht.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Aprillis oli "ei oska öelda" osakaal 27 protsenti. Maksimaalne statistiline viga ±3,1 protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 12. - 18. aprillini veebiintervjuude meetodiga 908 kodanikku vanuses 18-74 aastat.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: