Vigastatud võitlejate ühingu juht: kõige karmim missioon oli Iraak ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Vigastatud võitlejate ühingu esimehe, staabiveebel Enn Adosoni sõnul oli tema kõige raskem missioon Iraagis.

Enn Adoson on käinud neljal välismissioonil: Kosovos, Bosnia-Hertsegoviinas, Iraagis ning Afganistaanis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"No ütleme - kõige karmim missioon oli Iraak. Me keegi ei teadnud, mis meid seal täpselt ees ootab - me olime esimene rühm -, kuhu me täpselt läheme," rääkis Adoson.

Iraagis sai Enn Adoson patrullis haavata. Tema sõnul nad teadsid, et tuleb tänaval patrullida ja baasi kaitsta, kuid ei oodanud kontakte vaenlasega. Linnatänaval heideti sõdurite hulka käsigranaat.

"Vastane peitis ennast ja ründas meid selja tagant käsitulirelvadega. Ja me tegelikult vastast ei näinud. Seal on küll olnud kommentaare, et olid noored poisid, kes meid selja tagant granaadiga viskasid," selgitas Adoson.

Missioonisõduri elu üks iseärasusi on Adosoni sõnul kohanemine ärakorraldatud olmega - koju tulles tuleb korraldada asju, mis pole rutiin, mida ei oota, mis on seotud pere ja lähedastega.

"Kellel on noored tüdrukud kodus ootamas, löövad käega, lähevad ära. Selliseid juhtumeid on palju. Aga ma arvan, et mehed on tugevad ja nad on saanud nendest asjadest üle ja saavad ka edaspidi," ütles Adoson.

Kevadel lähevad Eesti sõdurid välismissioonile Afganistani Kabuli ning Aafrikasse Saheli piirkonda.

Kaitseväe ja Kaitseliidu veterane on umbes 2800, neist kümnendik on haavata saanud. 12 veterani kasutab proteesi.

Välismissioonidel on langenud 11 sõdurit, neist üheksa Afganistanis. Üks sõdur suri südamerikke tõttu missioonil Kosovos.

Veteranipäeva tähistatakse Tallinnas kontserdiga Vabaduse väljakul. Veteranirockil esinevad Kaitseliidu Tallinna maleva bänd Mustad Kolonelid, Liis Lemsalu, Ott Lepland, Ivo Linna ja Karl-Erik Taukar Band.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: