Kohus teeb otsuse Ivar Musta rahanõudes Põltsamaa Felixi vastu juunis

Ivar Must
Ivar Must Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Tartu maakohus vaagis reedel helilooja Ivar Musta 60 000 euro suurust nõuet Põltsamaa Felixi vastu ning teeb selles otsuse 11. juunil.

Must leiab, et firma on tema loodud tunnusmeloodiat "Põltsamaa, ehtne ja hea" kasutanud aastakümneid temalt nõusolekut küsimata ning nõuab hagis AS-ilt Põltsamaa Felix autoritasu 50 000 eurot, tema teose õigusvastase kasutamisega saadud tulu 10 000 eurot ning kahjuhüvitist 1981,60 eurot ja viiviseid.

Hagi kohaselt on Põltsamaa Felix kasutanud Ivar Musta poolt 1994. aastal loodud tunnusmeloodiat erinevates arranžeeringutes ja erinevate esitajate poolt sisse laulduna paljudes reklaamikampaaniates.

Must heidab ette, et Põltsamaa Felix pole temalt kui autorilt küsinud õigusi tunnusmeloodia kasutamiseks ärilistel eesmärkidel niivõrd pika aja jooksul ja pole maksnud temale autori- ja litsentsitasu.

Põltsamaa Felixit esindav vandeadvokaat Ants Nõmper on ERR-ile öelnud, et pärast Põltsamaa Felixi vastu hagi esitamist on Ivar Must korduvalt muutnud Põltsamaa Felixile ette heidetava autoriõiguse rikkumisega seonduvat.

Ivar Musta esindavad vandeadvokaadid Anneli Aab ja Aivar Pilv on ERR-ile öelnud, et Põltsamaa Felix on valinud lauseitamise taktika ja püüdnud erinevatel ettekäänetel vaidlustada nii Ivar Musta autoriõigust Põltsamaa Felixile loodud ajaloolisele ja pikka aega kasutuses olnud tunnusmeloodiale kui ka õigust selle eest tasu saada.

"Kõnealuse küsimuse kohtuvälist ja mõistlikku kokkulepet ei saavutatud teise poole äärmiselt jäiga ja paindumatu suhtumise tõttu. Seetõttu pöördus Ivar Must kohtusse ja nõuab seal tasu tema loomingu kasutamise eest," märkis Pilv.

"Olukorras, kus reklaamikampaaniate läbiviimisele kulutatakse suuri summasid, on kummastav, et ettevõtte tunnusmeloodia loonud autorit Põltsamaa Felixi poolt eiratakse ning mineviku eksimusi heastada ei soovita," nentis Pilv.

Must üritas juba 2015. aasta lõpus Põltsamaa Felixiga saavutada kohtuvälist kokkulepet ning pöördus ka Skandinaavia suurfirma Orkla Foods poole, kellele Põltsamaa Felix kuulub, kuid edutult.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: