Valga keskväljaku ehitustööde käigus leiti mitu uusajast pärit keldrit

Valga vanalinnast leiti keskväljaku ehitustöödel mitu keldrit, millest üht arheoloogid praegu avavad ja puhastavad. Tegu on uusajast pärit ehitisega, mis annab teavet perioodist, mille kohta seni andmed puuduvad.

Sõdu arvestades võib paikneda maa all huvitavaim säilinud osa Liivimaa ühest olulisemast keskusest Valgast. Arheoloog Peeter Piirits üritab teist päeva valguse kätte tuua vana keldrit, mis tõenäoliselt Teise maailmasõja aegu kinni aeti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hoone ehitamise aega pole veel võimalik väga täpselt öelda. "Ta peab olema ehitatud enne Põhjasõda, sest Põhjasõjas jäi Valgast alles vaid üks hoone, Põhjasõja vältel tehti Valga kolm korda maatasa. Valga on Eesti linnadest kõige rohkem kannatanud, seda on hävitatud 15 korda," ütles OÜ Liivimaa Lossid juhatuse liige, muinsuskaitse järelevaataja Toivo Erilt.

"Oleme avastanud ühe hoone kahe keldriruumiga. Võimalik, et need on tehtud erinevail aegadel. Kivihoonele lisaks on veel kahe puithoone vundamendid vaadeldavad. Säilinud on põrand, mis on tehtud tellistest. Tellised on pandud serviti ja siis kalasaba kujuliselt," rääkis MTÜ AEG arheoloog Peeter Piirits.

Keldrimüüridel on näha riiulite kohti, säilinud on aknaavad ja uksekohad. Kahes keldris on olnud kokku kolm sissepääsu.

"Kogu see maa-alune osa on täiesti läbi uurimata. Kuna plaane varasemast ajast kui 18. sajandi lõpp ei ole, siis kõik, mis tuleb välja, on uudne. Valga on tähtis ju selle poolest, et siin keskajal toimusid maapäevad, kuhu kogunesid kokku saadikud kõigist Liivimaa linnadest. Toomkapiitli esindajail olid oma majad ja ööbimiskohad," selgitas Erilt.

Vanu keldreid on Valga vanalinnas veel. Kunagist kreisi ametiasutuste maja praegu korrastatakse.

Mis saab aga pärast uurimist äsja leitud keldrist, pole veel selge.

"Valikud on sellised nagu Tallinnas Harju tänaval - kaevati lahti, mõõdeti üle, pildistati, aeti täis. Puhkab rahus see kelder. Teine variant on see, et kui on andmed olemas, teha tulevikus midagi peale ja võtta keldrid kasutusele. Uhked keldrid, eks ole? Saab midagi sisse teha," ütles Erilt.

Valga vanalinna rekonstrueerimisprojekt maa all säilinud ajaloo-osa avamist linnaruumis ette ei näe. Uusajast pärit keldri peale on kavandatud mänguväljak.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: