Saksamaal avati Hiina valitsuse kingitud Karl Marxi kuju ({{commentsTotal}})

{{1525506180000 | amCalendar}}
Foto: Harald Tittel/AFP/Scanpix

Saksamaal Trieris avati laupäeval Hiina valitsuselt kingituseks saadud Karl Marxi kuju, mille üle on kommunistliku liikumise ühe alusepanija sünnilinnas juba mitu aastat vaieldud. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles Marxi sünniaastapäeva puhul peetud kõnes, et pärast tema surma toime pandud koledusi ei saa talle süüks panna.

Marxi sünnist möödub laupäeval 200 aastat, kuid tema sünnilinnas Trieris on vaidlused 4,5 meetri kõrguse kuju püstitamise üle väldanud juba kaks aastat, vahendas BBC.

On neid, kes peavad Hiinalt kuju vastuvõtmist kohatuks, arvestades sealseid probleeme inimõiguste järgimisega. Näiteks teatas reedel kirjanikeorganisatsiooni Pen Saksamaa haru, et kuju avamine tuleks edasi lükata, kuni Nobeli rahupreemia laureaadi Liu Xiaobo leske Liu Xiad ei ole koduarestist vabastatud.

Trieri linnapea Wolfram Liebe ütles aga, et linn võttis kingituse Hiinalt vastu sõpruse märgiks ning kuju peaks julgustama inimesi Karl Marxiga tegelema.

"Võib-olla vaadatakse mõned hinnangud ja eelarvamused üle," lisas Liebe.

Marxi 200. sünniaastapäeva pidustuste avamisel reedel kõne pidanud Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kaitses Marxi kui filosoofi, öeldes, et teda tuleb mõista toonases kontekstis ning talle ei saa süüks panna vigu ja koledusi, mis tema nimel pärast tema surma toime pandi.

Hiina president Xi Jinping pidas reedel oma kodumaal kõne, kus ülistas Marxi kui meie aja suurimat mõtlejat ning julgustas Hiina kommunistlikku parteid minema marksismi juurte juurde. Hiinas peavad nii tudengid kui enamik riigiametnikke kohustuslikus korras marksismikursuse läbima.

Trieris avatud pronksist kuju kaalub 2,3 tonni. Kuju autor on hiina kunstnik Wu Weishan.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: