Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Šotimaal marssisid kümned tuhanded iseseisvuse toetuseks

Šoti iseseisvuse toetajad Glasgow tänaval.
Šoti iseseisvuse toetajad Glasgow tänaval. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Kümned tuhanded inimesed avaldasid laupäeval Glasgows meelt Šotimaa iseseisvuse toetuseks.

Politsei hinnangul osales viiekilomeetrisel rongkäigul Kelvingrove´i pargist linna idaosas asuvasse Glasgow Greeni parki umbes 35 000 inimest. Ürituse "Kõik ühe lipu all" korraldajad hindasid osalejate arvuks 60 000.

Šotimaal on iga-aastastel iseseisvusmeelsetel meeleavaldustel osalejate arv paisunud alates 2014. aasta septembris korraldatud iseseisvusreferendumist, kui 55 protsenti hääletusel osalenud šotlastest toetas Ühendkuningriigi koosseisu jäämist.

Šoti rahvuslasest peaminister Nicola Sturgeon on ähvardanud korraldada uue iseseisvusreferendumi, kui Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumine peaks kaasa tooma Šotimaa autonoomia vähenemise.

Šotimaal on alates 1999. aastast Suurbritannia koosseisus ulatuslik autonoomia ja oma parlament.

Uue analüüsi kohaselt kahaneks Šoti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2030. aastaks 8,5 protsenti, juhul kui Ühendkuningriik lahkub liidust leppeta ja jätkab kaubandust Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglite alusel.

Uuringus leiti ka, et vabakaubandusleppe korral kahaneks majandus 6,1 protsenti ja Euroopa majanduspiirkonnaga liitumisel 2,7 protsenti.

Sturgeoni sõnul on uuring veenev tõend sellele, et Ühendkuningriik peaks jääma ühisturu liikmeks, juhul kui ei ole võimalik jääda Euroopa Liidu liikmeks, mida toetaks tema Šoti Rahvuspartei (SNP).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: