Šotimaa käivitas majandusuuringuga isesisvusdebati

Suurbritannia, Šoti ja Euroopa Liidu lipud.
Suurbritannia, Šoti ja Euroopa Liidu lipud. Autor/allikas: Oli Scarff/AFP Photo/Scanpix

Šoti rahvuslased taaskäivitasid reedel iseseisvusdebati, tutvustades uuringut, mis näitab, et väljaspool Ühendkuningriiki teeniks keskmine šotlane aastas 4100 naela (4700 eurot) rohkem.

Šoti Rahvuspartei esimees, esimene minister Nicola Sturgeon ütles, et raport lükkab taas käima vaidlused Šotimaa iseeisvumise üle. Tõuke annavad ka visalt edenevad läbirääkimised Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise üle, mida šotlased 2016. aasta referendumil ei toetanud.

2014. aasta iseseisvusreferndum kukkus läbi, sest 55 protsenti šotlastest hääletas Suurbritannia koosseisu jäämise poolt. EL-i referendumil oli aga 62 protsenti šotlastest ühendusse jäämise poolt, kuid Ühendkuningriik tervikuna otsustas lahkuda.

Sturgeon hakkas tegema kohe uue iseseisvusreferendumi plaane, aga tema ind vaibus, kui küsitlused näitasid, et šotlased ei ole kuigivõrd huvitatud uuest hääletusest.

Pärast seda kaotas SNP valimistel kohti nii Edinburghi kui Londoni parlamendis. Rohujuuretasandil ei ole rahvuslased aga loobunud kihutustööst iseseisvuse nimel.

Sturgeon kirjutas reedesele raportile viidates Twittersi, et on nii palju parem arutada, kuidas maksimeerida oma potentsiaali riigina, kui keskenduda lihtsalt Brexiti kahjude vähendamisele.

Raportis on ära toodud 50 soovitust Šotimaa majanduskasvu suurendamiseks, et jõuda kannule "maailma parimatele väikeriikidele", kellena nähakse Taanit, Soomet ja Uus-Meremaad.

"Brexit tähendab pikaajalist hoopi töökohtadele ja elatustasemele," ütles raporti autor Andrew Wilson.

"Meie raport aga vaatab, kuidas luua paremat majandust, paremat ühiskonda ja kuidas ehitada üles parem riik."

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: