Riigikohus tühistas varasema otsuse Swedbanki Rumeenia kinnisvaraafääris

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Siia saagu linn!" ehk arenduskruntide pähe müüdud Rumeenia põllumaad. Autor/allikas: Victor Guzun

Riigikohus tühistas kolmapäevase kohtuotsusega varasema ringkonnakohtu lahendi Swedbanki Rumeenia vaidluses ning saatis asja uueks lahendamiseks ringkonnakohtule.

Riigikohus asus ERR.ee-s kajastatud juhtumis seisukohale, et madalama astme kohtul tuleb täiendavalt hinnata hageja väiteid ning tõendeid. Vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmetsa sõnul läheb vaidlus enam kui kaheksa miljoni eurose nõude üle Swedbankiga edasi.

Kohtuvaidluses pankrotipesa esindanud vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmetsa sõnul ei tähenda riigikohtu otsus, et investorite lootus kaotatud rahad tagasi saada oleks kuidagi vähenenud.

„Tegemist on keeruka õigusvaidlusega, kus esitatud on mitmeid nõudeid, mitmetel õiguslikel alustel, mida kohtud peavad ka eraldiseisvalt hindama. Riigikohus ei ole võtnud seisukohta, et nõuded oleksid aegunud,“ märkis Mägi-Rohtmets. „Vastupidiselt, riigikohus on leidnud, et osa hageja esitatud nõuetest ei saa olla aegunud. Riigikohtu lahendi tulemusena jätkub menetlus ringkonnakohtus.“

Aegumisele tugines riigikohtu menetluses kostja Swedbank, kes taotles varasema maakohtu otsuse jõusse jätmist. Riigikohus jättis panga taotluse rahuldamata.

Aastatepikkune kohtuvaidlus sai alguse 2016. aastal, kui investorite huve esindava Nord Hill Land Portfolio pankrotihaldur esitas Swedbanki vastu enam kui kaheksa miljoni euro suuruse nõude. Pangale heideti nõudes ette õigusvastase võlakirja emissiooni korraldamises osalemist, hoolsuskohustuse rikkumist ning investorite teadmatuses hoidmist tekkinud kahjust.

Pank oli laostunud investeerimisprogrammiga seotud – panga töötaja osales investeerimisprogrammi juhtimisel ning on alates 2011. aastast olnud investeerimisprogrammi korraldanud ettevõtete ainuomanik. Seetõttu oli üheks väiteks menetluses ka see, et aegumise korral on pank selle ise kaasa toonud: panga osalusel pikendati mitmel korral investoritele rahade tagastamise tähtaega väitega, et võlakirjade vähese väärtuse taga on Rumeenia kinnisvaraturu madalseis.

Harju Maakohus leidis 2015. aasta pankrotimääruses, et investeerimisprogrammi nurjumise põhjuseks on hoopiski rasked juhtimisvead ning investorite eksitamine kinnisvara väärtusest.

Lisaks pankrotihaldurile on Rumeenia afääriga seoses hagi Swedbanki vastu esitanud ka äriühing Bond Recovery, kes on koondanud osade panga investeerimisteenuse klientide nõuded. Kõnealuses vaidluses on menetlus pooleli Harju Maakohtus.

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: