Maksuamet teavitab kirja teel ohust tulumaksu juurde tasuda ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Maksuamet on saatnud kolme kuuga välja umbes 90 000 e-kirja, teavitamaks inimesi, et neil võib tuleval aastal tekkida kohustus tulumaksu juurde maksta, kuna neile on arvestatud liiga palju tulumaksuvaba miinimumi. Kui juurdemaksjaid tuleb palju, võib selle protsessi haldamine keeruliseks kujuneda.

Kümned tuhanded inimesed on saanud sel aastal e-kirja, mille saatja aadress võib panna esmapilgul isegi pisut ehmatama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Anname Teile eelinfona teada, et meie andmetel võib Teil tuleval aastal tekkida tuludeklaratsiooni esitamise ja tulumaksu juurdemaksmise kohustus," teatab maksuamet ning soovitab kirja saajal muuta oma tulumaksuvaba miinimumi arvestamise taotlust või valmistuda tulumaksu juurde maksma.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi ütles, et maksuamet saatis esimesel kuul välja umbes 36 000 kirja, aprillis oli kirjasaajaid umbes 30 000 ja mais saavad teavituse 23 000 inimest.

"Osa inimesi korduvad, osa on uued, aga see hulk, kes teavituse saavad, on päris suur," nentis ta.

Teavitused võivad olla nii kuutulupõhised kui ka eeldatavat aastatulu arvestavad. Liivamägi sõnul võidakse edaspidi üle minna vaid kogu eeldatavat aastatulu arvestavale teavitusele. Omajagu segadust võib lisada algav puhkuste periood ja puhkuserahade maksmine.

"Siin on võib-olla kõige lihtsam nõu, mida inimestele anda, et puhkusetasu võetaks välja palgapäeval, ei võetaks ette, siis ei pea nad olemasoleva maksuvaba tulu avalduse kontekstis midagi muutma. Kui nad saavad puhkusetasu ette, siis nad peavad mõtlema, kas muuta maksuvaba tulu avaldust, kas üks kuu jääb kasutamata, järgmine kuu kasutatakse liiga palju maksuvaba tulu," selgitas Liivamägi.

Individuaalse teavitamise põhjus on kartus, et kui järgmisel aastal peab tulumaksu juurde maksma väga palju inimesi, muutub protsessi haldamine keerukaks.

"Kui kõikide nende segadus ja pahameel jõuab teadvusesse järgmise aasta veebruaris, arvame, et me ei tule selle nõustamisega lihtsalt järgmisel aastal toime, kui me seda teavitamist ei jaota ära selle aasta peale," tõdes maksude osakonna juhataja.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: