Vakra: VEB fondi juhtumis lasub kaassüü toonastel Eesti Panga võtmeisikutel ({{commentsTotal}})

{{1526531220000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Eelmises riigikogus VEB fondi uurimiskomisjoni juhtinud Rainer Vakra (SDE) kinnitusel saab neljapäevane VEB fondi juhtumi arutelu parlamendis tugineda komisjoni lõppraportile, mis tõestas Eesti Panga ja Põhja-Eesti Panga toonaste juhtide kaassüü selles loos.

"Meie komisjon, mis pidas 40 istungit ja küsitles 49 inimest, paljastas oma mahukas lõpparuandes, et Venemaa Vnešekonombangas (VEB pangas) külmutatud kontodelt sai Venemaa residendist TSL International 1995. aastal raha kätte Eesti Panga ja Põhja-Eesti Panga toonaste juhtide kaasabil. See 2014. aasta juunis valminud raport on siiani kõigile avalikult kättesaadav dokument," märkis Vakra.

Vakra sõnul sai dokumentide ja ütluste põhjal komisjonile selgeks, et tegu oli ettekavatsetud ja planeeritud tegevusega, milles osalesid toonased Eesti Panga, Põhja-Eesti Panga ja TSL Internationali võtmeisikud.

"Selle tulemusel koheldi VEB fondi võlausaldajaid ebavõrdselt. Teada ei ole aga see, kuidas ja kellele liikus edasi TSL Internationalile välja antud 32,3 miljonit USA dollarit," lisas ta.

Riik otsustas toona pangad pankrotist päästa ja valis selleks ebatavalise tee – nimelt tõsteti Eesti pankades olnud ettevõtjate kontod selleks loodud VEB fondi ja anti ettevõtjatele selle fondi osakud.

"Sel moel päästis riik Eesti rahandussüsteemi. Samas on ettevõtjad, kes panustasid oma rahaga ja seda sugugi mitte vabatahtlikult, siiani rahast ilma," selgitas Vakra.

Tema väitel on ettevõtjatele toonase ülekohtu hüvitamine poliitilise valiku küsimus.

"Enne lõpphinnangut on vaja välja töötada konkreetne valem, mille alusel ja mida hüvitatakse. Teisalt tuleb aru saada, et kasum, mida Eesti Pank riigieelarvesse maksab, on osa riigi tuludest ehk jutt käib ikkagi riigieelarvelistest vahenditest," ütles Vakra.

Arutelul teevad ettekande õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ja sertifikaadiomanike esindaja, vandeadvokaat Indrek Leppik ning VEB-i likvideerija Rein Järvelill ja Eesti Panga esindaja, audiitor Henn Oit.

Viis riigikogu saadikut Artur Talvik, Jaak Madison, Jaanus Karilaid, Toomas Paur ja Martin Helme algatasid eelnõu, millega makstaks 90ndate alguses VEB fondi loomisega ettevõtetele tekitatud kahju hüvitisega kinni.

Kui eelnõu peaks toetust leidma, võetakse hinnanguliselt kuni 15 miljoni euro suurune summa Eesti Panga kasumieraldistest.

Eelnõu pole seni arutusele jõudnud.

"Ma arvan, et peale puhkusenädalat saab selle eelnõuga edasi minna. Täna me rääkisime sellest, milline on riiklik vastutus olukorras, kus põhiseaduslik institutsioon, Eesti Pank võltsitud dokumendi alusel on Venemaalt raha välja võtnud. Suure tõenäosusega on see toimunud koostöös osaga Eesti poliitikutest, kas need poliitikud on manipuleeritavad või mitte," rääkis riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid (KE) "Aktuaalsele kaamerale".

"See on õiguslikult tühine eelnõu ja ma loodan, et riigikogu ei hakka seda arutama. Põhimõtteliselt see on varguskatse, sest tegelikult võttis selle raha ära Venemaa ja Eesti ei tohi hakata Nõukogude Liidu õigusjärglaseks kinni maksma neid kahjusid, mida on tekitanud Nõukogude Liit ja tema õigusjärglane Venemaa," kommenteeris Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: