Riigikogu õiguskomisjon toetas VEB fondi hüvitiste maksmise eelnõud

Riigikogu õiguskomisjon otsustas suunata täiskokku seaduseelnõu, mille alusel hüvitatakse Eesti ettevõtjatele VEB fondi kaudu kaotatud raha.
"Eelnõu näeb ette, et võiks hüvitada viie aasta jooksul Eesti Panga kasumist mingi osa, kogusumma võiks olla üle 14 miljoni euro," ütles ERR-ile õiguskomisjoni esimees keskerakondlane Jaanus Karilaid. "Kas see eelnõu jääb selliseks ja kas see summa suureneb sõltub lugemiste vahepeal. Täna ma toetan printsiipi, et me ei tohiks ükskõikselt suhtuda nendesse ettevõtetesse, et kes omal ajal sinna panustasid."
Opositsioonipoliitik Valdo Randpere Reformierakonnast on eelnõu vastu: "Sisuliselt jälle see valitsus hakkab rääkima, et Eesti on ennast ise okupeerinud ja me hakkame korvama okupatsiooni poolt tehtavat kahju. Leian, et see on sisuliselt vale ja teisalt on ka varasematele valitsustele tehtud ettepanek VEB fondi kahjude hüvitamiseks ja pakutud neile ka meelehead. Mina soovitan õiguskaitseorganitel silm peal, et kes on seal läbirääkijad ja kes midagi pakub."
Hääled jagunesid õiguskomisjonis kuus kolme vastu. Eelnõud toetasid Isamaa ja Res Publica (IRL) saadikud, vastu või erapooletud olid Reformierakonna saadikud ja sotsiaaldemokraadid.
Sotsiaaldemokraat Liisa Oviir ütles, et toetab sel teemal arutelu, kuid ettevõtmine on kaheldav. "Ma ei saa toetada sellist rahalist lahendust, sest usun, et see on omamoodi Pandora laeka avamine. Ja õiguslikud mõjud pole hinnatud. Selle eelnõu osas polnud kindlust, mida see kaasa võib tuua."
Eelnõu on esimesel lugemisel riigikogu täiskogus septembris.
Toimetaja: Indrek Kuus








