Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Austraalias mõisteti peapiiskop süüdi laste kuritarvitamise varjamises

Foto: Peter Lorimer/AAP/Reuters/Scanpix

Austraalia kohus mõistis katoliku peapiiskopi Philip Wilsoni süüdi laste seksuaalse kuritarvitamise varjamises 1970. aastatel.

Nüüdne Adelaide'i peapiiskop Philip Wilson on kõige kõrgem katoliiklane maailmas, kellele sellises kuriteos süüdistus on esitatud ja kes ka süüdi on mõistetud, vahendas BBC.

Uurimise käigus selgus, et Wilson aitas varjata seda, et New South Wales'i pedofiilist preester James Fletcher kuritarvitas altaripoisse. Tol ajal oli Wilson ise Maitlandis abipreester. Kohtuprotsessi vältel eitas Wilson, et ohvrid talle kuritarvitamisest rääkisid.

Karistus määratakse Wilsonile juunis. Teda ootab maksimaalselt kahe aasta pikkune vanglakaristus.

Fletcher mõisteti 2004. aastal süüdi üheksa lapse seksuaalses kuritarvitamises. Ta suri 2006. aastal vanglas.

Üks tema ohvritest, endine altaripoiss Peter Creigh ütles kohtus, et kirjeldas detailselt enda kuritarvitamist Wilsonile 1976. aastal ehk viis aastat pärast kuritarvitamist.

Kohtunik Robert Stone lükkas tagasi Wilsoni väited, et ta ei mäleta vestlust Creigh'ga. Kohtuniku sõnul on Creigh usaldusväärne tunnistaja.

"Preester teadis, et see, mida ta kuulis, oli usutav süüdistus ning süüdistatav tahtis kaitsta kirikut ja selle mainet," sõnas Stone.

Teine ohver, kelle nime pole avalikustatud, ütles kohtule, et rääkis kuritarvitamisest pihikambris, kui ta oli 11-aastane. Mehe sõnul süüdistas Wilson teda valetamises ning ta pidi karistuseks kümme korda Ave Maria palvet esitama.

Kiriku tehtud pöördumises ütles Wilson, et on kohtu otsuses pettunud ning vaatab üle, mis on tema edasised juriidilised võimalused. Tema kaitsjad taotlesid neli korda juhtumi lõpetamist pärast seda, kui Wilsonil diagnoositi Alzheimeri haigus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: