Macron sõidab Peterburi Putiniga kohtuma

Vladimir Putin ja Emmanuel Macron.
Vladimir Putin ja Emmanuel Macron. Autor/allikas: Stephane de Sakutin/AFP Photo/Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron sõidab neljapäeval Peterburi, et püüda Lääne ja Venemaa suhete madalseisu olukorras president Vladimir Putiniga ühist keelt leida.

Koostööd on vaja Süüria, Iraani ja Ukraina kriisi lahendamiseks.

Macroni suhtumine Venemaasse ei ole olnud sõbralik sestpeale, kui ta eelmise aasta mais Prantsuse presidendiks sai.

Esimesel kohtumisel Pariisi lähedal Versailles' lossis süüdistas Macron Vene meediat Prantsuse presidendivalimiste kampaania ajal valepropaganda levitamises.

"Ma olen veendunud, et me ei tohi president Putiniga nõrgad olla. Kui sa oled nõrk, kasutab ta seda ära," ütles Macron enne aprillikuist Washingtoni-visiiti telekanalile Fox News.

Kolme USA-s viibitud päeva jooksul püüdis ta veenda president Donald Trumpi 2015. aasta Iraani tuumaleppesse jääma, kuid see ei õnnestunud.

Nüüd oletavad mõned analüütikud, et Prantsusmaa ning tema Euroopa lepingupartnerid Saksamaa ja Suurbritannia püüavad leida Iraani asjus ühist keelt Kremliga ja see võib viia suhete paranemiseni.

Nii Euroopa Liit kui Moskva, kes USA ja Hiina kõrval Iraani tuumaleppele alla kirjutasid, soovivad leppe kehtimajäämist ja kardavad USA destabiliseerivat poliitikat Lähis-Idas.

"See loob Venemaa ja Euroopa koostööks uue baasi, ilma et eiratakse eksisteerivaid lahkhelisid," ütles üks Vene diplomaat.

Lahkhelid on tõsised ning puudutavad nii Ukraina sõda kui keemiarelva kasutamist. Macron suhtub kriitiliselt ka Putini sammudesse Süüria presidendi Bashar al-Assadi kaitseks ÜRO Julgeolekunõukogus.

Macron soovib "tõsist dialoogi ja püüab ühist keelt leida", ütles presidendi nõunik eelmisel nädalal ajakirjanikele.

"Me teeme seda lahtiste silmadega, probleemidest teadlikuna."

Prantsusmaa on haaranud Euroopas juhtrolli katsetes Süüria sõjale poliitilist lahendust leida ja ilmselt on sel teemal tähtis koht ka Peterburi kõnelustel.

Kreml: Putin ja Macron arutavad Ukrainat, Liibüat ja Lähis-Ida

Vene president Vladimir Putin ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron  arutavad 25. mail Peterburis olukorda Kagu-Ukrainas ning Süüria ja Liibüa kriisi lahendamise väljavaateid, ütles Vene presidendi nõunik Juri Ušakov.

"Putini ja Macroni läbirääkimiste käigus on kavas vahetada mõtteid pakilistes rahvusvahelistes ja piirkondlikes küsimustes, sealhulgas arutada olukorda Kagu-Ukrainas ning Süüria ja Liibüa kriisi lahendamise väljavaateid," ütles Juri Ušakov enne Putini sõitu Peterburi majandusfoorumile.

"Kavas on arutada Iraani tumaleppe säilitamise väljavaateid pärast seda, kui USA sellest lahkus," ütles Ušakov.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: