X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Boris Johnson osutus Vene tüngakõnede tegijatele liiga kõvaks pähkliks

Briti välisminister Boris Johnson.
Briti välisminister Boris Johnson. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa kurikuulsad humoristid Aleksei Stoljarov ja Vladimir Kuznetsov, hüüdnimedega Lexus ja Vovan, valisid seekord sihtmärgiks Briti välisministri Boris Johnsoni. Paraku osutus Johnson aga keerulisemaks vastaseks kui nad olid arvanud ning vembumehed tunnistasid, et tegu oli esimese korraga, kui neil õnnestus helistada tuntud isikule, "kes polegi idioot".

Helistaja esines Armeenia uue peaministri Nikol Pašinjaniga ning vestlus, mille käigus arutati nii Iraani tuumalepet, Süüria kodusõda, suhteid Venemaaga ja ropu sisuga luulet, kestis lausa 18 minutit, vahendasid Reuters, BBC, Guardian, Sky News jt.

Briti välisministeerium kinnitas hiljem, et Johnson oli tõepoolest nn tüngakõne sihtmärgiks, ning Londoni hinnangul oli humoristide käitumine "lapsemeelne". Peaminister Theresa May kõneisik omakorda teatas, et on alustatud sisejuurdlust, et sellist äpardust tulevikus enam ei juhtuks.

Lexus ja Vovan on varem vedanud ninapidi näitaks muusik Elton Johni, Türgi presidenti Recep Tayyip Erdogani ja USA energeetikaministrit Rick Perryt. USA energeetikaministrit õnnestus neil näiteks veenda, et ta räägib Ukraina peaministri Volodõmõr Groismaniga, kellega arutati pikemalt seasõnnikust elektri tootmise teemal. Lätlasest kaitseministrina esinedes andsid nad eelmise aasta novembris Hispaania kaitseministrile teada, et Kataloonia tagandatud regionaalvalitsuse president Carles Puigdemonti näol on tegu Kremli spiooniga, kelle koodnimi olevat kusjuures Cipollino.

Pärast Liba-Pašinjani õnnitlemist peaministriks saamise puhul rääkis Johnson kõigepealt vastastikuste kaubandussuhete arendamisest.

Johnsonilt küsis vene aktsendiga inglise keelt rääkiv Liba-Pašinjan näiteks nõuandeid, kuidas ta peaks peagi toimuval kohtumisel Vladimir Putiniga käituma. Putiniga suheldes soovitas Johnson Liba-Pašinjanil näidata üles sihi- ja enesekindlust.

"Ma loodan, et ta mind Novitšokiga ei mürgita," ütles Liba-Pašinjan ja helifailis on kuulda, kuidas Johnson selle peale naerda turtsub.

Johnson omakorda teatas hiljem, et ta tuleks hea meelega Jerevani, et uurida "Armeenia Novitšoki kogemuste" kohta.

Salisbury keemiarünnaku kohta ütles Briti välisminister, et on 100 protsenti kindel, et selle taga oli Putin, kuid samas olevat oluline vältida uut Külma sõda. Ka Douma keemiarünnaku puhul rõhutas Johsnon, et selle taga oli selgelt Bashar al-Assadi režiim ja kindlasti oli sellest teadlik ka Moskva.

Pikemalt räägiti ka Venemaa oligarhide ja tippametnike vastastest sanktsioonidest. "Sa võid Kensingtonis suvaliselt kiviga visata ja tabad alati mõnd Vene oligarhi. Mõned neist on Putiniga lähedalt seotud ja mõned mitte."

Helistaja üritas Johnsonit libedale teele meelitada ka väitega, et leiboristide juhti Jeremy Corbynit kontrollib Kreml ja et Putini sõnul olevat tema ristitütar kohtunud "Corbyni inimestega". Kuigi Johnson on üllatunud ja küsib selle väite kohta lisainformatsiooni, siis midagi ta ise selle teema kohta ei arva ning kinnitab, et küllap Briti eriteenistused kontrollivad igasuguseid väiteid ja teevad oma järeldused.

Ehk hoolimata oma armastusest värvika retoorika vastu, püsis Johnson kogu telefonikõne vältel rangelt Briti välispoliitiliste seisukohtade juures ning lõpuks keeldus üldse vastamisest.

"Välisminister sai aru, et tegu on vembuga ja lõpetas kõne. Me kontrollisime ja saime koheselt aru, et tegu on tüngakõnega," seisis välisministeeriumi pressiteates.

Ka vene naljamahed tunnistasid, et nad olid Johnsonit alahinnanud.

"Meid üllatas, et ta osutus nutikaks diplomaadiks, intellektuaaliks," kommenteeris Lexus ajalehele Komsomolskaja Pravda. "See on tõenäoliselt esimene kord, kui me oleme rääkinud kellegagi, kes pole idioot."

Samas pidas ta naeruväärseks väidet, et Johnson olevat kohe aru saanud, et tegu oli tüngakõnega. "Vestlus kestis paarkümmend minutit. Milline jabur avaldus."

Allikas: Briti valitsus usub, et tüngakõne taga on Kreml

Kõrge Briti diplomaadi sõnul, kes rääkis nii BBC kui ka Guardianiga, usub London, et tüngakõne taustal on ka Kreml.

"Paistab, et see on Kremli järjekordne meeleheitlik katse justkui oma mainet parandada, kui neid pärast Skripali ründamist rahvusvaheliselt häbiposti pandi," rääkis diplomaat.

"Boris rassis nendega päris kiirelt ja lõpetas kõne," nentis ta ja lisas, et tegelikult on see traagiline näha rahvusvahelist suurvõimu niivõrd madalal tasemel käitumas.

Seda seisukohta toetab näiteks see, et tüngakõnesid tegev kaksik on valinud oma rahvusvahelisteks sihtmärkideks isikuid, kes ise või kelle riik on olnud sellel ajahetkel mingil moel Moskvaga vastasseisus või teinud Venemaa kohta kriitilisi märkusi. BBC juhib tähelepanu ka sellele, kui kiiresti postitas kõne salvestuse Youtube'i keskkonda Kremli-meelseid seisukohti edastav Briti ajakirjanik/propagandist Graham Phillips.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: