Liibüa vaenupooled kohtuvad Pariisis

ÜRO eriesindaja Liibüa asjus Ghassan Salame loodab veel 2018. aasta jooksul Liibüas valimised korraldada
ÜRO eriesindaja Liibüa asjus Ghassan Salame loodab veel 2018. aasta jooksul Liibüas valimised korraldada Autor/allikas: AFP/Scanpix

Liibüa poliitilised rivaalid kohtuvad teisipäeval Pariisis, et kokku leppida poliitilises teekaardis ja sillutada teed valimistele. Prantsusmaa on president Emmanuel Macroni ametiajal püüdnud mängida suuremat rolli, et lõpetada kaos Liibüas. Liibüa on muutunud islamivõitlejate kasvulavaks ja Liibüa kaudu jõuab Euroopasse suurem osa ebaseaduslikest sisserändajatest.

Prantsuse presidendi nõuniku sõnul on teekaardil kirjas osapoolte kohustused ja edasised sammud.

"Erisaadik Salame ülesanne saab selgemaks," märkis ta.

Agentuuri Reuters andmetel sisaldab 13-punktine teekaart muuhulgas üleskutset moodustada viivitamatult ühtne keskpank ning luua rahvuslik armee. Liibüas on tegutsenud kaks rivaalitsevat valitsust ja riigis on ka kaks keskpanka. Lisaks ametlikult tunnustatud keskpangale andis ka teine pank 2016. aastal välja oma raha.
Kaos Liibüas on kestnud seitse aastat, alates ülestõusu puhkemisest, mille käigus kukutati senine liider Muammar Gaddafi, kes hiljem ka tapeti.

ÜRO eriesindaja Ghassan Salame teatas 21. mail Julgeolekunõukogule, et loobub püüdlustest panna toimima 2015. aastal sõlmitud rahulepingut ning keskendub pigem valimiste korraldamisele. Pariisi konverentsile on plaanis kutsuda 19 riigi ja organisatsiooni esindajad, teiste seas Itaalia, Egiptus, Katar, Türgi ja Araabia Ühendemiraadid, mis Liibüa sündmusi mõjutavad.

Analüütikud on algatuse suhtes ettevaatlikud, märkides, et Liibüas on paljudele kasulikum jõudu kasutada kui poliitilisi kompromisse otsida. Varasemad püüdlused Liibüas rahu saavutada on liiva jooksnud, sest rivaalitsevad relvarühmitused ei suuda üksmeelele jõuda. Olukorra muudab keerulisemaks ka välisriikide toetus ühele või teisele rühmitusele.

Teekaardi eelnõus on ette nähtud ka sanktsioonide kehtestamine nende suhtes, kes kokkulepet takistavad või valimiste tulemusi ei tunnista.
Vaatlejad märgivad, et seni pole sanktsioonid ega ähvardused Liibüa vaenupooltele eriti mõju avaldanud.

Toimetaja: Kai Vare

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: