"Välisilm": Itaaliat ei ähvarda valitsuskriis, vaid põhiseaduslik kriis

Foto: Andreas Solaro/AFP Photo/Scanpix

Itaaliat ei ähvarda mitte lihtne valitsuskriis, mis on selle riigi ajaloos tavalised, vaid põhiseaduslik kriis, vahendas "Välisilm".

Itaalia võib saada tehnokraatide valitsuse, sest president keeldus kinnitamast majandusministriks euroskeptilist Giuseppe Contet, kellega tulid välja valimised võitnud Viie Tähe Liikumine ja Liiga. Nüüd võib valitsusjuhiks tõusta hoopis Carlo Cottarelli.

Viie Tähe Liikumist juhtiv Matteo Salvini on valitsuse moodustamise kihva keeranud presidendi peale nii vihane, et kavatseb parlamendis algatada tema tagandamise riigireetmise eest.

Riigireeturiks tahab Salvini president Sergio Mattarellat kuulutada, sest viimane polnud nõus kinnitama majandusministriks Paolo Savonat, kes on Euroopa Liidu ühisraha ehk euro vastane olnud sellest peale, kui ühisraha idee üldse tekkis.

Presidendi avaldus kõlab enneolematult ülbe sekkumisena demokraatlikku protsessi, sest sisuliselt ütleb ta, et minister ei tohi kuuluda kumbagi valitsuskoalitsiooni moodustavasse parteisse.

"Ma nõustun kõigi ministritega, välja arvatud majandusminister. Majandusministri ametisse nimetamine annab kohe rahu- või häiresõnumi rahandusmaailmale. Ma tahan, et selle ministrikoha võtaks austusväärne isik arvestatavast poliitilisest jõust, arusaadava programmiga. Keegi, kes peale isikliku austusväärsuse ei toetaks seda joont, mida koalitsiooniparteid tihti kuulutavad, sest see võib esile kutsuda euroalalt lahkumise," selgitas Mattarella.

Vahepeal juba kindlalt peaministriks kuulutatud Giuseppe Contele mõjus presidendi sekkumine sedavõrd halvasti, et ta edasistest katsetest valitsus moodustada kohemaid loobus.

"Ma kinnitan, et täitsin seda ülesannet suurima pingutusega, pingsaima tähelepanuga ja kinnitan, et täitsin seda täieliku koostöö atmosfääris koos poliitiliste jõudude juhtidega, kes mind edasi aitasid," ütles ta.

Mattarella tõrjub süüdistusi, nagu oleks ta oma otsusega kahele populismis süüdistatud parteile valitsuse moodustamise tegelikult võimatuks muutnud. Mattarella väitel on asjad täpselt vastupidi: välistades majandusministri kuulumise ühte või teise parteisse, on ta andnud kahele parteile praktiliselt piiramatu mänguruumi ülejäänud valitsuse moodustamisel.

Peale presidendi avalduste häirib Viie Tähe Liikumist ja Liigat ka tõik, et nüüd valitsuse moodustamisest loobunud Conte oli niigi suure vaevaga leitud kompromisskandidaat. Eelnevalt olid kaks parteid korduvalt vastastikku peaministrikandidaate läbi kukutanud.

"President ütles "ei". Ta ütles, et valitsust ei tule. Tegime tühja tööd. Me saame tehnokraatide valitsuse. Ma küsin, kas see on demokraatia? Kas Itaalias otsustavad itaallased või sakslased või prantslased? Minu arust on see täiesti ennekuulmatu. Vabandage väga, ma raiskasin hulga aega, oleks võinud varem öelda," kommenteeris Liiga juht Matteo Salvini.

"Mõttetu on hääletama minna, sest reitinguagentuurid valivad valitsuse, rahandus- ja panganduslobistid otsustavad valitsuse. Valitsustes on juhid alati samad. Isegi kui üle poole kodanikest üksmeelselt eelistavad kaht poliitilist jõudu, kes tahavad asju muuta ja esindada itaallasi ja nende huve, blokitakse lõpuks kõik ikka ära, leitakse selleks võimalus," rääkis Viie Tähe Liikumise juht Luigi di Maio.

Üks põhjus parteijuhtide vihasteks avaldusteks on ülejäänud Euroopa Liidu algusest peale murelik suhtumine Itaalias juhtunusse. Brüsseli hoiakusse võiks Salvini ja Di Maio suhtuda sama külmalt kui näiteks Ungari peaminister Viktor Orban, kuid Brüsseli ja mitme Euroopa riigi kõhklus on toonud kaasa rahvusvahelise majandusolukorra reaalse halvenemise Itaalia jaoks.

Investorid ei usu enam, et Itaalia suudaks hallata oma tohutut võlakoormat, mis 1,3 korda riigi sisemajanduse kogutoodangu (SKT) ületab.

Muret teevad muudki asjad, näiteks soov Vladimir Putini Venemaale kehtestatud sanktsioonid tühistada. Nii tuligi president Mattarella otsus Euroopa Liidu jaoks kergendusena.

"Ma olen kindel, et Itaalia institutsioonid ja vabariigi president teenivad, nagu alati, Itaalia kodanike huve, mis juhtumisi toetavad tugevat EL-i," ütles EL-i välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini.

Presidendi otsus ei tühista tõika, et avalikkusele seni täiesti tundmatu jurist Giuseppe Conte on üks kahtlane tegelane. Näiteks on ta oma eluloos ära maininud teadustöö mitmes Euroopa ja USA ülikoolis, kus temast aga kuuldudki pole.

Nüüd on president Mattarella pöördunud Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) endise tipptöötaja Carlo Cottarelli poole, et see tehnokraatide valitsuse kokku paneks.

Cottarelliga on itaallastel ebameeldivad mälestused, sest majandussurutise ajal oli tema üks peamisi kärpeprogrammide väljamõtlejaid, mille eest ta itaallastelt "käärihärra" hüüdnime pälvis.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: