Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia poliitilist kriisi on üha rohkem ka turgudel näha

Itaalia Panga juht Ignazio Visco keskpanga pressikonverentsil 29. mail.
Itaalia Panga juht Ignazio Visco keskpanga pressikonverentsil 29. mail. Autor/allikas: AP/Scanpix

Euroopa suuruselt kolmandaks majanduseks olevas Itaalias jätkuv poliitiline kriis tõi teisipäeval turgudel kaasa ärevuse, mis mõne analüütiku hinnangul meenutas meeleoluolusid, mis eelnesid eurotsooni kriisile aastatel 2010-2012.

Itaalia keskpanga juht Ignazio Visco hoiatas teisipäeval, et riik on vaid "paari väikese sammu kaugusel" investorite usalduse kaotamisest, vahendasid Reuters ja BBC.

Itaalia kaheaastase riigivõlakirja intress kerkis viimati ühe päeva jooksul nii palju 1992. aastal ning eurotsooni aktsiaid tervikuna tabas halvim kauplemispäev pärast 2016. aasta augustit.

Itaalia president Sergio Mattarella kasutas pühapäeval oma põhiseaduslikku õigust ega kiitnud heaks üht ministrikandidaati - raevukalt euroskeptilise majandusteadlase Paolo Savona saamist rahandusministriks. Põhjuseks oli eelkõige riigipea kui Itaalia finantssüsteemi ja rahvusvaheliste lepete garandi roll, mis ei lasknud Mattarellal juba varem turgudel rahutust tekitanud Savona kandidatuurile rohelist tuld näidata.

Selle otsuse peale teatas peaministrikandidaat Giuseppe Conte loobumisest ning valitsuskoalitsiooni loomises kokku leppinud erakonnad Liiga ja Viie Tähe Liikumine (M5S) kritiseerisid teravalt riigipead ja kutsusid üles talle umbusaldust avaldama.

Mattarella omakorda tegi ajutise valitsuse moodustamise ülesandeks tehnokaadist Carlo Cottarellile, kes aga parlamendis tõenäoliselt toetust ei pälvi ja see tähendab, et erakorralised valimised leiavad aset juba hiljemalt sügisel.

Investorid kardavad, et järgnevatel valimistel saadab populismis süüdistatud erakondi veelgi suurem edu, mis seab kahtluse alla kogu Itaalia tuleviku eurotsoonis.

Märke sellest on näha, sest nii paremäärmusluses süüdistatud Liiga kui ka suuri avaliku sektori väljaminekuid, sealhulgas kodanikupalka, lubanud M5S on loobunud kohestest võimule saamise plaanidest ning hakanud sisuliselt juba lähenevateks valimisteks kampaaniat tegema. Presidendi umbusaldamisprotseduur on Itaalias nimelt väga keerukas ning Mattarella otsuse suhtes kriitilistel parteidel on igal juhul lihtsam minna uuesti valimistele.

Turgudel tekitab eurotsooni teemal samal ajal muret ka olukord Hispaanias, kus lisaks Katalooniaga seotud küsimustele ootab peaminister Mariano Rajoy vähemusvalitsust ees sotsialistide algatatud umbusaldushääletus.

Politico kirjutab iroonilises ülevaates, et Itaalia olukord on hetkel korraga nii tragöödia kui ka komöödia ning ees ootab "sadu vaatusi sisaldav ooper".

Samal ajal pole Itaalia puhul siiski miski veel kindel, nendib Politico teises artiklis, sest mõne kuu jooksul võib veel palju juhtuda. Esiteks võivad itaallased küll soovida hääletada end senise võimueliidi vastastena näidanud parteide poolt, kuid samas pole enamus riigi elanikkonnast siiski huvitatud tõsisest finantskriisist ja tegelikust lahkumisest eurotsoonist. Ehk kui lähikuudel populismis süüdistatud erakondade võimaliku võidu mõju majanduses ja rahanduses ka tegelikult väljenduma hakkab, ei saa nende valimisedu ilmtingimata garanteerituks pidada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: