X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Allikad: M5S kavatseb teha veel ühe katse Itaalias valitsust moodustada

{{1527667680000 | amCalendar}}
Carlo Cottarelli (vasakul) ja president Sergio Mattarella.
Carlo Cottarelli (vasakul) ja president Sergio Mattarella. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Itaalia presidendi Sergio Mattarella poolt peaministrikandidaadiks määratud Carlo Cottarelli kohtus kolmapäeval uuesti riigipeaga, et arutada võimalikke edasisi samme ajutise tehnokraatliku valitsuse moodustamisel. Samal ajal on uuesti kerkinud esile võimalus, et koalitsioonivalitsust moodustada üritanud parteid teevad veel ühe katse.

Kohaliku meedia teatel pole Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) endisel tippametnikul õnnestunud pärast parlamendis esindatud erakondade esindajatega kohtumist nende piisavat toetust saavutada ning seetõttu võib Mattarella otsustada isegi selle kasuks, et jätab ajutise valitsuskabineti moodustamise ning selle parlamendile esitamise vahele ning kuulutab juba juuli lõpuks välja erakorralised valimised, vahendavad BBC, Politico, Reuters.

Poliitiline kriis, võimalikud uued valimised ning tõenäosus, et nendel saadab populismis süüdistatud euroskeptilisi erakondi veelgi suurem edu, on toonud kaasa ärevuse finantsturgudel ning tekitanud küsimusi isegi eurotsooni, vähemalt Itaaliat sisaldavad euroala, tuleviku kohta.

Näiteks Itaalia kaheaastase riigivõlakirja intress kerkis viimati ühe päeva jooksul nii palju 1992. aastal ning eurotsooni aktsiaid tervikuna tabas teisipäeval halvim kauplemispäev pärast 2016. aasta augustit. Mõne analüütiku hinnangul meenutab see meeleoluolusid, mis eelnesid eurotsooni kriisile aastatel 2010-2012.

Itaalia president Sergio Mattarella kasutas pühapäeval oma põhiseaduslikku õigust ega kiitnud heaks üht ministrikandidaati - raevukalt euroskeptilise majandusteadlase Paolo Savona saamist rahandusministriks.

Riigipeal on Itaalia põhiseaduse kohaselt üsna suur võim ja eelkõige on tema oluliseks rolliks olla finantssüsteemi ja rahvusvaheliste lepete garant. Kuigi ta oli andnud heakskiidu nii plaanitavale koalitsioonile, peaministrikandidaadile kui ka ülejäänud ministrikandidaatidele oli Savona kandidatuur tema jaoks siiski samm, mida ta teha ei soovinud, sest Savona kui rahandusministri esilekerkimine oli juba varem turgudel rahutust tekitanud.

Selle otsuse peale teatas peaministrikandidaat Giuseppe Conte loobumisest ning valitsuskoalitsiooni loomises kokku leppinud erakonnad Liiga ja Viie Tähe Liikumine (M5S) kritiseerisid teravalt riigipead ja kutsusid üles talle umbusaldust avaldama.

Mattarella omakorda tegi ajutise valitsuse moodustamise ülesandeks tehnokaadist Cottarellile, kes aga parlamendis tõenäoliselt toetust ei pälvi ja see tähendab, et erakorralised valimised leiavad aset juba hiljemalt sügisel, kuid nagu viimased allikatele toetuvad uudised edastavad, võivad valimised juba varem toimuda.

Seega hetkel pole Mattarella otsus soovitud rahunemist kaasa toonud, sest paljude analüütikute hinnangul annab see protestiparteidele veelgi rohkem püssirohtu kampaania tegemiseks ja väitmaks, et president ja senine võimueliit justkui eelistab finantsturgude huve valijatele tahtele.

Nii M5S-i liider Luigi Di Maio kui ka Liiga juht Matteo Salvini on pühapäeva järel kutsunud oma toetajaid rahumeelselt meelt avaldama - näiteks suur meeleavaldus on plaanis 2. juunil Roomas. Praktikas on aga vähetõenäoline, et erakonnad asuvad pikka ja keerulisse võitlusse presidendi tagandamiseks, sest uutel valimistel võib neid saata edu ja seega on lootust oma senist positsiooni parandada.

Viie Tähe Liikumine teeb veel ühe katse, Savona kandidatuurist loobutakse?

M5S-iga lähedalt seotud allikas teatas hiljem uudisteagentuurile Reuters, et märtsikuistel valimistel suurimaks parteiks tõusnud erakond kavatseb teha veel ühe katse koos Liigaga koalitsioonivalitsust sõlmida. Ehk sisuliselt tähendaks see seda, et loobutakse presidendi poolt tagasi lükatud 81-aastase Savona esitamisest rahandusministri kandidaadiks.

Allika sõnul üritavad erakonnad nüüd jõuda kompromissini ja esitada majandus- ja rahandusministriks uue kandidaadi.

Sellisest võimalusest andis märku ka Cottarelli kõige värskem kommentaar, mida saab tõlgendada kui vihjet, et tehnokraatliku ajutise valitsuse asemel on oodata siiski valijatelt mandaadi saanud poliitikute valitsust.

"Uued võimalused poliitilise valitsuse sünniks on esile kerkinud. Sellises olukorras ja arvestades ka pingeid finantsturgudel on toonud kaasa selle, et ootan edasisi arenguid," ütles Cottarelli uudisteagentuurile ANSA.

Samas Liiga juht Matteo Salvini, kellele arvamusküsitlused on näidanud toetuse kasvu, ei paistnud seda stsenaariumi siiski toetavat ning andis teada, et Itaalias tuleks kiiremas korras korraldada uued valimised. Salvini ütles ajakirjanikele, et mida kiiremini valimised toimuvad, seda kiiremini õnnestub ka praegusest segadusest üle saada.

Küll aga tundus Salvini toetavat võimalust, et paar kuud on ametis siiski ajutine valitsus, sest juulikuised valimised oleksid tema sõnul Itaalia hooajatöötajate jaoks liiga segavad.

Seega kutsus Salvini president Mattarellat üles esimesena selgitama, kuidas praeguses olukorras edasi liikuda. Liigaga seotud allikas omakorda kinnitas, et erakond ei hakkaks blokeerima samme, mis võimaldaksid lahendada praeguse hetke kriitilisemaid küsimusi.

Samal ajal rääkis Salvini olulisemate nõunike hulka kuuluv Giancarlo Giorgetti, et Liiga pole siiski valmis loobuma Savona kandidatuurist ehk sisuliselt ainsast takistusest, mis kahe erakonna koalitsioonivalitsuse ette kerkis.

Ootamatu läbimurre patiseisu lahendamiseks võib küll leevendada finantsturgude lähiaja ärevust, küll aga ei lahendaks see laiemat muret, mida mitmel pool Euroopas ja ka maailmas kahe euroskeptilise partei valitsuse asjus tuntakse.

Uuringud: Liiga toetus on valimistega võrreldes kasvanud

Kolmapäeval avaldatud IPSOS-uuringust, mille on tellinud ajaleht Corriere della Sera, selgub, et toetus paremäärmusluses süüdistatud erakonnale Liiga on võrreldes märtsikuiste valimistega märkimisväärselt kasvanud.

Arvamusküsitluse kohaselt toetaks Liigat 25,4 protsenti valijatest, mis on ligi kaheksa protsendipunkti rohkem kui 4. märtsil toimunud valimistel.

Erakonna M5S toetus püsib 32,6 protsendi juures.

Teine, esmaspäeval avaldatud uuring oli näidanud, et Liiga toetus on tõusnud lausa 27.5 protsendini ja M5S-i toetus on langenud omakorda 29,5 protsendini.

Mõlemal juhul oleks neil kahel erakonnal parlamendienamus, kui nad otsustaksid uuesti koalitsiooni looma hakata.

Itaallased toetavad parteilistest eelistustest hoolimata eurotsoonis jätkamist

Samal ajal pole Itaalia puhul siiski miski veel kindel, nendib Politico, sest mõne kuu jooksul võib veel palju juhtuda. Esiteks võivad itaallased küll soovida hääletada end senise võimueliidi vastastena näidanud parteide poolt, kuid samas pole enamus riigi elanikkonnast siiski huvitatud tõsisest finantskriisist ja tegelikust lahkumisest eurotsoonist.

Ehk kui lähikuudel populismis süüdistatud erakondade võimaliku võidu mõju majanduses ja rahanduses ka tegelikult väljenduma hakkab, ei saa nende valimisedu ilmtingimata garanteerituks pidada.

Politico: Itaalia tegelik euroreferendum

Väljaandes Politico ilmunud arvamusartiklis aga prognoositakse, et eelseisvatest erakorralistest valimistest võib kujuneda sisuliselt referendum eurotsoonis jätkamise teemal. Selle asjaolu mõju on hetkel raske prognoosida ning see võib euroskeptilisi parteisid nii soosida kui ka nende edu ka ohjeldada.

Ehk kuigi arvamusküsitlused näitavad Liiga ja M5S-i populaarsust, näitavad uuringud ka seda, et eurot kui sellist itaallased samal ajal toetavad ning neid, kes sooviksid liiri naasmist on siiski vähe.

Küll aga soovivad itaallased paremaid sotsiaalteenuseid, madalamaid makse ja rikkalikumaid toetusi ning kõike seda korraga. Ning riigijuhte, kes suudaksid neid veenda, et võlgades riik seda endale lubada ei saa, pole Itaalias hetkel kuskilt võtta. Pigem on probleemiks on see, et vajadust valusaid reforme ellu viia on kohalikud poliitikud selgitanud mitte kui riigile endale hädavajalikku sammu, vaid kui kaugete "Brüsseli bürokraatide" poolt kehtestatud sundi.

Nagu finantsturgude reaktsioon on praeguseks näidanud, ei pruugi lõppkokkuvõttes isegi niivõrd palju rolli mängida see, mida Itaalia parteid, eelkõige euroskeptilised erakonnad, eurotsooni teemal plaanivad ja mida valijad soovivad, vaid investorid võivad juba enne valimistulemuste selgumist põgenema hakata.

Vähetähtis pole ka see, et uutel valimistel peavad vahepeal raskeid koalitsioonikõnelusi pidanud Liiga ja M5S hakkama uuesti teineteisega võistlema ja seda veel olukorras, kus nad on ka teineteise peamisteks rivaalideks.

Samas tundub, et erakorralisteks valimisteks on valmis ka ülejäänud parteid.

"See oleks parim, kui valimised toimuksid võimalikult kiiresti, juba juulis," lausus senise vasaktsentristliku võimuerakonna ehk Demokraatliku Partei senatifraktsiooni juht Andrea Marcucci.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: